Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
Pomelo je známý citrusový plod, i když nepříliš oblíbený pro poměrně pracný způsob loupání. Pomelo je plod stromu pomela, latinsky Citrus maxima a je mezi citrusovými plody ten největší. Původem pochází z oblastí jihovýchodní Asie, ale rozšířil se po celém světě. Pěstuje se hlavně v USA (v Kalifornii), Číně a Mexiku. V Evropě se pěstuje ve Španělsku, ale v daleko menší míře. Plod jako gigant mezi citrusovými plody může dorůst až do váhy 5 kg, ale vzhledem k praktičnosti můžeme v obchodech spíše koupit plody s váhou kolem jednoho kilogramu.
Z významných látek pomelo obsahuje zejména draslík, dále železo a z vitamínů vitamíny A a C. Obsahuje poměrně málo kalorií a hodně vody, takže je vhodné jako součást dietního jídelníčku, pokud se chceme vyhnout zvýšené hladině cholesterolu a tím i zvýšenému riziku vzniku kardiovaskulárních nemocí. Je doporučováno při kocovině, žaludečních obtížích, kašli, zahlenění a na ošetření otoků.
Důležité je při užívání léků vědět, že látky obsažené v pomelu mohou inhibovat enzymovy komplex cytochromu P450 a narušovat odbourávání některých léčivých látek. Jako přírodní lék je pomelo velmi oblíbené v Číně. Tyto léky se vyrábějí z jeho různých částí – semen, květu, kůry, plodů, či nakrájených a vysušených plátků. Léčí se jimi například kašel, zlepšuje trávení, mírní otoky a pomáhají i při překonání kocoviny.
Jak již bylo zmíněno, poměrně složité je pomelo správně oloupat. Je třeba ho nejdříve oloupat jako grep či pomeranč, ale pak je třeba každý dílek zbavit tenké bílé slupky, která je odborně označována jako albedo. Tato slupka je velmi hořká a zcela by zkazila chuť pomela. Zbaveno této slupky je již pomelo velmi chutné. Nicméně po oloupání je třeba ho rychle sníst, protože rychle vysychá. Můžete ho dát i do různých asijských jídel či do kuřecích pokrmů, například do ragú. Je zajímavé, že někdo využívá i kůru pomela, ze které se vyrábí marmeláda či sirup, nebo se zpracuje ve formě kandovaného ovoce. Ale zde je ten problém, že nevíme, jak byla tato kůra chemicky ošetřena. Můžeme ji omýt, ale zbytky chemických látek mohou přesto v kůře zůstat.
Na závěr jako zajímavost lze uvést, že někdy se můžete setkat i s názvem šedok, což pochází z anglického pojmenování pro pomelo – shaddock. Je tak pojmenováno po námořním kapitánu Shaddockovi, který semena pomela přivezl v 17. století na tehdejší britskou kolonii Barbados.