Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
OK
prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví
Zdravá výživa


Ryze ženská přitažlivost

Plísně v potravinách

25.03.2006
Každé hospodyňce se už určitě někdy stalo, že našla ve spíži plesnivý kompot nebo zavařeninu. Co s tím? Opatrně sebrat plíseň a obsah zkonzumovat nebo rovnou celé vyhodit? Odpověď naleznete v tomto článku. Plísně jsou schopny produkovat toxické látky, tzv. mykotoxiny. V potravinách se mohou objevit tehdy, pokud došlo ke kontaminaci potravin sporami toxinogenních plísní a jsou splněny podmínky pro jejich růst a produkci toxinů (vhodná teplota, vlhkost, vodní aktivita potraviny, přístup kyslíku, čas…).

Dnes již bylo popsáno přibližně tři sta těchto látek, které mohou mít řadu nepříznivých účinků pro zdraví. Některé vedou k zažívacím obtížím, jiné jsou toxické pro játra, ledviny či nervový systém, další poškozují krvetvorbu, narušují hormonální rovnováhu nebo snižují funkce imunitního systému. Řada mykotoxinů je dokonce podezřívaná z rakovinotvorných účinků, příp. nepříznivých účinků na vyvíjející se plod během těhotenství.K nejvýznamnějším mykotoxinům patří aflatoxiny, ochratoxiny, patulin, citreoviridin, kys. cyklopiazonová, trichotheceny, fumonisiny, zearalenon …. Kontrolu potravin, které nakupujeme v obchodě, provádí příslušné kontrolní orgány. V případě, že se prokáže vyšší koncentrace mykotoxinů, jsou takové potraviny stahovány z oběhu.Co však můžeme udělat sami pro svoji ochranu před těmito nebezpečnými látkami?

 • Pečlivě vybírat potraviny při nákupu, nekupovat potraviny s prošlou dobou spotřeby, s narušeným obalem nebo dokonce viditelnou plísní.
 • Potraviny s krátkou trvanlivostí nenakupovat zbytečně do zásoby.
 • Potraviny doma skladovat dle pokynů výrobce, zejména s ohledem na dobu spotřeby a teplotu skladování, skladované potraviny ve spíži i lednici čas od času důkladně „probrat“.
 • Pozornost věnovat prostředí celé kuchyně, pravidelně uklízet, čistit pracovní plochy a chladničku odstraňovat odpadky, ale také větrat, resp. odvádět páry, aby zbytečně nedocházelo ke zvyšování teploty a vlhkosti vzduchu, které růstu plísní zvláště svědčí.
 • Plesnivou potravinu okamžitě odstranit z prostoru, kde jsou uloženy jiné nebalené potraviny, aby nedošlo k jejich kontaminaci sporami plísní.
 • Pro výrobu kompotů, zavařenin, kečupů, moštů vybírat ovoce a zeleninu, které nejsou napadeny plísní. Ovoce a zeleninu je třeba napřed důkladně omýt a následně pečlivě dodržet technologický postup sterilizace, popř. též použít vhodných konzervačních látek. Sklenice je třeba před použitím důkladně vymýt, víčka používat pokud možno na jedno použití.
 • Pokud nám nějaká potravina (jakákoliv - kompot, marmeláda, kečup, ovoce, pečivo, jogurt...) již zplesniví, nezbývá, než ji vyhodit.
 • Pravda, plíseň, která potraviny napadá, mykotoxiny produkovat může, ale také nemusí. To však pouhým okem nelze poznat, toxiny lze prokázat pouze velmi specializovanou (a drahou) analýzou. Je proto lépe ke každé plesnivé potravině přistupovat tak, jako by skutečně toxiny obsahovala.
 • I když je plíseň pouze na povrchu, její toxiny mohou pronikat do celého objemu potraviny velmi snadno - nestačí tedy plíseň pouze odebrat či odkrojit.
 • Mykotoxiny jsou navíc látky velmi odolné, nelze je proto zničit ani převařením či zmrazením!
 • Plesnivé potraviny nelze použít ani ke zkrmování domácím zvířatům - toxiny jim nemusí ublížit, ale mohou přejít do masa nebo mléka.
 • Ne každá plíseň musí však být škodlivá. Při výrobě některých salámů a sýrů (Hermelín, Niva) se používají speciálně vyšlechtěné kultury plísní, které uvedeným výrobkům dodávají charakteristický vzhled, chuť a vůni. Je však třeba vědět, že také při skladování těchto potravin musíme dodržet podmínky, stanovené výrobcem. Např. velmi důležité je skladovat plísňové sýry (při prodeji i doma) v chladu.

 

Celková nabídka přípravků zabraňujících množení plísní.


Související články:
V Česku řádí salmonela a kampylobakter nejvíc v celé EU
Prevence onemocnění z potravin při grilování pokrmů v přírodě
Tepelná úprava pokrmů a zdraví
Hypermarketové rajče
Xylitol
Letní nemoc z potravin


25.03.2006
zdroj: www.zupu.cz
další články v rubrice: Prevence


 
Priessnitzův obklad
Správně dávkovaný chlad může snížit nemocnost o více jak 90 % (rozhovor s Liborem Mattušem)
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Nejčastější příčiny bolestí na hrudníku
Hemoroidy - léčba, která zabírá
Jak vyčistit ucpané cévy?
Zdravé nepečené vánoční cukroví
Hemofilové nákazy
Proč je dobré vystavovat se nepohodlí a diskomfortu
Zdravé vánoční cukroví
Warfarin - co vám u lékaře neřeknou
Štítná žláza – jak se přestat „léčit“ a raději se svépomocně uzdravovat - 1. část
Červený čaj neboli Pu-Erh
Serotonin - osm přirozených způsobů, jak posílit jeho produkci a tím i dobrou náladu
Přetrhejte mentální vazby s nemocí. A uzdravte se…

535,- Kč

317,- Kč
(c) 2004-2019 www.celostnimedicina.cz
O násRSS