Páteř – osobní zkušenosti s každodenní péčí

cm pater1

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

U bolestí páteře jsou nejčastějším zdrojem zpravidla dvě prapříčiny současně (znám to z vlastní zkušenosti):

A) kolem páteře se do vazivových tkání ukládají toxiny, nejčastěji to bývají puriny z masa včetně ryb.

Mohou to být i jiné látky, které se ukládají nejprve do mezi buněčného prostoru, ale později poškozují i samotné buňky. Vzniká zánět a časem i poškození celé tkáně. Dochází ke vzniku bolestí, a na některých místech i ke vzniku kalcifikací – vznikají výrůstky, někdy i nemoc zvaná Morbus Bechtěrev, kdy páteř postupně kalcifikuje celá.

B) druhou spolu-vyvolávající příčinou je tuhnutí svalstva kolem obratlů a jejich pomalá degenerace = svaly prorůstají vazivem a ztrácejí schopnost se uvolnit. Zvýšený tlak těchto svalů spolu s dalším přetížením (práce, sport, úraz) mohou v průběhu dalších roků postupně zničit nějakou chrupavku (jako když ji dáte do svěráku a pomalu utahujete) = zvláště když tato chrupavka je již nějak narušena = tyto pozdní komplikace jsou již pro oficiální medicínu snadno rozpoznatelné (i když často nikoliv vyléčitelné = jen se pacient stále nějak léčí a léčí a léčí ….)

Co se dá dělat ve stadiu prvotních „funkčních potíží“, kdy nález při všech vyšetřeních je ještě nevelký a oficiálním medicína tápe, či jen stanovuje „diagnózy“, které jsou jen latinským pojmenováním toho, co už pacient dávno ví česky:
např.:
„chronická cephalea“ = dlouhotrvající bolest hlavy
„lumbalgie“ = bolest v bederní oblasti
„tenzní původ“ = od napětí ve svalech atd atd.

CO SE OSVĚDČUJE:

  1. detoxikace organismu
  2. pomalá protahovací cvičení, která POMALU A PEČLIVĚ uvolňují tuhnoucí svaly (joga, kalanetika)
  3. CO JE NEJDŮLEŽITĚJŠÍ A PŘITOM NEJVÍCE ZANEDBÁVANÉ: harmonizace organismu jako celku = protože kolem páteře – zvláště krční!!! tuhnou svaly vlivem nerovnováhy neurovegetativního systému (odkaz na samostatný článek je uveden níže)

Jaké přírodní produkty mohou pomoci.
Jejich nákup sice nehradí zdravotní pojišťovna – a přírodní látky jimž vzhledem k jejich účinnosti dávám přednost nejsou právě nejlevnější – přesto je tato část regenerační léčby pro klienty nepohodlnější = nemusí nic složitého se svým životním stylem řešit – stačí jen polykat nějaké pilulky…

Na cestě k detoxikaci organismu by Vám měly pomoci (kromě eliminačních diet a harmonizačních technik ) například tyto velmi osvědčené produkty:

Alfalfa, Aloe Vera.

Řadě mých známých se na pohybový aparát osvědčuje mast Boby star. Je neobyčejně účinná – na řadu lokalit stačí jen množství velikosti menšího hrášku na bolestivé místo a rychle ji vmasírovat, až se úplně vstřebá. Já osobně její účinek ještě zhodnocuji tím, že přes ni vetřu hodně mastný krém, aby se snížilo odpařování těkavých složek Boby Staru. Není zásadní, jakou „krycí mast“ použijete – osobně preferuji měsíčkovou s peruánským balzámem, kterou dosti shodně dělá jak firma Popov, tak firma Aromatica (od nichž mi přijde jemněji namíchaná). V obou případech je masťovým základem sádlo a včelí vosk a nikoliv syntetické látky, jako ve velkém procentu ostatních mastí.

Jedna tuba Boby Staru vydrží při této úsporné aplikaci několik měsíců a my co jsme šetřílkové ji pak ještě odstřihneme na opačném konci než je uzávěr a zpětně ji uzavíráme dvěma kolíčky na prádlo. Každý kdo tenhle úsporný trik použije poprvé se podivuje, jak velké množství ještě ulpívá na vnitřní straně zdánlivě pečlivě vymačkané a vytřepané tuby.
Mast Boby Star není samospasitelná, ale při její pravidelné aplikaci dochází rychlejší regeneraci pohybového aparátu.

Další a často nejvýznamnější část léčby spočívá v odstranění těch chyb v životním stylu, které svým neblahým vlivem udržují nemoc v její existenci. Pro Vaši základní informaci připojuji tyto odkazy k samostudiu a k zamyšlení:

Akné, ekzémy a jiné kožní či slizniční problémy jako projev vnitřní intoxikace
Eliminační diety a nesnášenlivost některých potravin
Karmická medicina 06 – Interoreceptory
Přírodní zákony se nedají obcházet (1. část seriálu Sám sobě léčitelem)
B) ještě daleko důležitější pro vznik většiny nemocí je nerovnováha neurovegetativní řídící soustavy – viz článek :
Karmická medicína 09 – Nerovnováha neurovegetativního systému
=kde mimo jiné najdete i vhodné produkty a odkazy na harmonizační techniky…

= i v případě kdy velkou spoluúčast hraje dlouhodobá intoxikace organismu, pak tato nerovnováha může být jakousi „poslední kapkou kterou pohár přetéká“ a odstartuje vlastní viditelnou poruchu zdraví.
Co se osvědčilo mně osobně – protože o svoji poškozenou páteř se starám již déle než 30 let a celkem úspěšně:

1) denně musím cvičit pomalá protahovací cvičení.
= když zalajdám, velmi rychle se mi to vymstí návratem potíží.

2) protože mne v oblasti páteře zlobí i SI blok = používám i tento speciální postup, který zde také uvádím – to kdyby Vás bolelo po stranách páteře v blízkosti křížové kosti. nebo Vám tuto diagnozu přímo určil Váš lékař.

vsuvka: SI blok a jak na něj.
Bolest v kříži- přesněji řečeno po straně křížové kosti – může v mnoha případech způsobovat SI blok = uvolněné spojení mezi křížovou kostí a pánví. Anatomicky je to v podstatě kloub, který se však pohybovat nemá.
Jenže u někoho dojde vlivem přetížení k nevelkému posunu kostí a tato změna vzájemného postavení napne vazy, které kloub překlenují – to vyvolává bolest, někdy skutečně pronikavou (jako by nůž do zad vrazil).
Problém se poprvé objeví po nějakém fyzickém přetížení a po nějaké době bolest odezní, bohužel, při další zátěži, či jen při nevhodném pohybu se potíže často vrací. Bolestivé místo lze někdy i vyhmatat.

Následující rada je určena klientům, kteří zjistili, že opakované docházení na rehabilitaci či obstřikování bolestivého místa nevede u nich k trvalému uzdravení a problém se stále vrací. Zatím málo známý recept, který dokáže tento problém odstranit NATRVALO = to jest donutit aby tělo zde plnohodnotně zregenerovalo, je následující:

Naučit se držet sedací svalstvo hýždí aktivované = sevřené – co nejčastěji, co nejdéle.
– to je daleko důležitější než jen s ním občas nějak cvičit.
= v praxi to znamená zatnout a držet dokud nezapomenu v rámci toku zevních událostí
+ co nejčastěji si znovu vzpomenout a zas držet a držet – v sedě, ve stoje, v chůzi ….

= vytvořit si v mozku prográmek, který tuto svalovou aktivaci co nejčastěji kontroluje.

Výsledek: pod zpevněným svalstvem se zpevní vazy, které opět začnou udržovat kosti SI kloubu přesně proti sobě a bez oněch velmi bolestivých posunů.
Bohužel po nějaké době bez obtíží prográmek v hlavě postupně vyhasne, a SI kloub bude nebolestivý tak dlouho dokud zahojené vazy opět nepovolí – a celá situace se zopakuje s tím, že klient už ví, jak na to a „prográmek“ snadno v mozku oživí…..

Tato aktivace zevních sedací svalů se také blíží jiné užitečné technice – aktivaci pánevního dna = oboje se snadno aktivuje současně = užitečné „korzetové“ svaly vně i uvnitř pánevní oblasti.
– a když se ještě probudí Hadí Síla – nemá to chybu …..
– další info viz. článek: Karmická medicina 05 – Aktivace pánevního dna.
Použití přírodního regeneračního produktu zde není nikterak prioritní -polykáním čehokoliv se samo o sobě uvolněné vazivo pravděpodobně nikdy dostatečně nezpevní.

3) nedobrovolně jsem se musel stát vegetariánem, protože jsem zjistil pomocí eliminační diety (viz výše uvedený článek), že puriny z masa, ryb a vajíček mají na mou páteř (a nejen na ni !!) jednoznačně neblahý vliv.

4) neznám žádné tablety, které by páteř skutečně léčily = vše z oficiální medicíny jen tlumí bolest a navíc tzv. antirevmatika mohou ještě přispívat k rychlejší degeneraci kloubního aparátu . nehledě na jiná nebezpečí – viz článek

Uzdravení revmatu stojí stejně jako řešení komplikací z léků na revma