Oleje umí pečovat o pokožku i vlasy

oleje rostlinne e1623915628876

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Máte po létě vlasy vysušené od slunce? Potřebuje vaše pleť extra porci výživy? Rostlinné oleje fungují stejně nebo lépe než pleťové krémy, tělová mléka anebo vlasové masky. Vyživí, rozjasní, pomáhají regenerovat. Jsou to zcela přírodní prostředky a navíc jsou cenově nesmírně úsporné. Prostě ideální produkty.

V obchodech se dají koupit desítky druhů rostlinných olejů, které se mohou použít v péči o pleť. Vždy vybírejte ty zastudena lisované a v biokvalitě – nezapomeňte, že ořechy, semínka a další plody, ze kterých se oleje vyrábějí, pocházejí z rostlin, které mohly být chemicky ošetřeny stejně jako kterékoli jiné plodiny.

Oleje jsou ty nejkoncentrovanější přípravky, jaké můžou být. V tubě krému nebo lahvičce pleťového mléka pořizujeme vlastně emulzi oleje a vody. Proč kupovat vodu? Kupte olej a vodu si vezměte z vodovodu (nebo nakombinujte s oblíbenou květovou vodou). To je samozřejmě trochu nadsázka, v kosmetických přípravcích můžou být přidány ještě další látky, ale v zásadě to platí.


Jak oleje používat?

  • Na pleť
    Vždy nanášejte olej na vlhkou kůži (pokud byste ho dali na suchou, nevstřebá se, zůstane ležet na pleti, a ta bude umaštěná). Buď nanášejte na umytou a jen lehce osušenou pokožku, nebo v dlani smíchejte pár kapek oleje s trochou vody a rozetřete na pleť. Na ošetření obličeje stačí 2–5 kapek. Po vstřebání oleje by pokožka měla být hebká a měkká, nikoli však mastná.
  • Na tělo
    Podobně jako na obličej. Nejlepší je nanášet olej hned po sprchování nebo koupání.
  • Na vlasy
    Ve vlasových zábalech oleje fungují nejlépe v kombinaci s dalšími složkami – syrovým vejcem (nebo jen žloutkem), medem, tvarohem/jogurtem. Vlasy namočte (nemyjte) a naneste do nich zábal, případně samotný olej. Pro zvýšení účinku drže vlasy v teple – zabalte je do potravinářské folie a pak do ručníku. Nechte působit nejméně půl hodiny, ale klidně několik hodin. Poté vlasy umyjte běžným způsobem a můžete také použít kondicionér jako obvykle. Pokud budou vlasy po umytí mastné, znamená to, že jste použili příliš mnoho oleje (vlasy by měly vše vsáknout) nebo že vaše vlasy nepotřebují tak intenzivní péči. Může to však být i tím, že potřebujete jiný druh oleje. Olejem můžete také ošetřovat konečky – rozetřete olej v dlaních a vetřete do umytých a ručníkem vysušených vlasů. Dávkujte velmi opatrně, začínejte třeba i jen s jednou kapkou. Suchým, krepatým a kudrnatým vlasům však svědčí i větší množství oleje.

Mandlový olej

Jestli je některý olej univerzálně dobrý pro všechny a na všechno, je to podle nás mandlový olej. Snese ho i ta nejcitlivější pokožka, bez obav ho tedy použijte pro ošetření miminek. Nedráždí, vyživuje, zhebčuje pleť. Hodí se také pro suchou, stárnoucí pleť, ale hodně naředěný vodou je dobrý i pro tu normální a smíšenou. Je vynikající i na ošetření celého těla a k přípravě vlasových zábalů. Při masáži se vstřebává středně rychle, a proto je k masáži vhodný. Mandlový olej je za studena lisovaný a bio, je jemnější, proto se víc hodí např. na ošetření obličeje.

Olej z růže vinné

Olej získávaný z šípků růže vinné (proto ho často najdete i pod názvem šípkový olej) má vysokou schopnost regenerovat pleť – nejvyšší ze všech rostlinných olejů. Pomáhá při hojení a vyhlazení jizev (nových i starších), na popáleniny, pigmentové skvrny a strie. Pomáhá i proti vráskám, vyhlazuje je a celkově pomáhá udržet pleť hebkou a pružnou. Tato účinnost byla prokázána několika klinickými studiemi a je dána obsahem vitaminu A a C. Ty se i v běžné kosmetice používají do přípravků proti stárnutí – urychlují totiž obnovu kožních buněk. Olej je spíš mastnější a těžší, pokud vám tato vlastnost nevyhovuje, můžete ho ředit jiným druhem oleje (např. meruňkovým), jeho účinnost zůstane zachována. Sáhnout ale můžete po produktech, kde jsou již jednotlivé komponenty namíchané tak, aby vyhovovaly i citlivé pleti a nezatěžovaly ji. Vyzkoušet můžete olej pro citlivou pokožku.

Lískooříškový olej

Tento olej s typickou vůní lískových oříšků je – možná překvapivě – vynikající nejen v kuchyni, ale i pro kosmetické použití. Není řídký, spíš naopak, ale velmi snadno a rychle se vstřebává a nezanechává mastný film. Přitom pleť vyživuje do hloubky. Skvěle funguje na normální, smíšenou, mastnou i aknózní pleť. Bez problému ho však snese i citlivá a dětská pleť. Nehodí se pro delší masáže, ale díky své schopnosti pronikat hluboko do pokožky dobře poslouží jako nosný olej pro éterické oleje, které chcete aplikovat formou krátké masáže. Funguje dobře i jako vlasový zábal.

Avokádový olej

Olej lisovaný z dužiny avokáda má lehce zelenou barvu, která je dána obsahem chlorofylu. Po otevření se barva oleje po čase mění na nahnědlou. Avokádový olej se podobně jako arganový olej doporučuje spíše pro zralejší a sušší pokožku, prospívá i unavené pokožce a té, která byla vystavena slunci. I avokádový olej je dobrou volbou pro ošetření obličeje v zimě a ve větrném počasí. Avokádový olej při masážích proniká poměrně hluboko, proto je vhodný jako nosný olej pro éterické oleje, ale kombinuje se často s nějakým lehčím olejem.

Arganový olej

V poslední době jeden z nejvíc ceněných olejů, nejen pro přípravu pokrmů, ale právě především v kosmetice. Lisuje se z plodů stromu argánie trnitá, jejíž výskyt je omezen prakticky jen na jediné místo na světě – jihozápadní Maroko. Je proto vzácný a také drahý. Arganový olej vyhovuje vysušené, stárnoucí nebo sluncem poškozené pleti – intenzivně ji zvláčňuje a regeneruje. Pro normální nebo smíšenou pleť bude pravděpodobně příliš výživný, ale např. v mrazivém počasí může být ideální. Pro ještě větší regenerační účinky zkombinujte arganový olej půl napůl s šípkovým olejem.

Arganový olej se hodí i na suché vlasy – použijte kapku či dvě do konečků vlasů. Každý arganový olej, který koupíte v prodejnách, voní trochu jinak. Některé mají oříškovou či oříškovo-olivovou vůni, u jiných najdete jen náznak vůně a některé svým aroma asociují spíše hnůj. Ty poslední jsou jediné, kterým se vyhněte – jde pravděpodobně o starý nebo nevhodně skladovaný olej. Jinak se vůně arganového oleje může lišit podle sezony (méně deště = silnější aroma) a způsobu zpracování. Silně vonící oleje se někdy filtrují, profil mastných kyselin i obsah antioxidantů zůstane zachován, jen aroma se díky tomu zjemní.

Kokosový olej

Jeden z nejvíce multifunkčních olejů – v kuchyni se hodí na smažení nebo třeba na přípravu krémů a polev. V koupelně jej pak využijete na vlasy i tělo. Kokosový olej je osvědčený jako zábal na vlasy, v arabském světě a v Asii jej používají ženy i muži. Vetřete do pokožky hlavy i do celé délky vlasů, nechte působit zhruba půl hodiny a pak vlasy umyjte. Masky můžete opakovat každý týden. Olej můžete použít i místo vašeho tělového krému – velmi dobře se vstřebává a nezanechá mastný film. Poradí si s popraskanou kůží například na loktech či chodidlech. Používejte jej i jako pomádu na rty, zvláční je, v létě je ochrání před slunečními paprsky a v zimě před mrazem. A nakonec kokosový olej dobře funguje i jako lubrikant a jako takový je běžně používán. Kokosový olej je k mání v panenské podobě a dezodorizovaný, oba mají stejné vlastnosti, jen ten druhý je bez vůně.

Meruňkový olej

Tento olej se vyrábí z meruňkových pecek, proto čistý za studena lisovaný olej voní právě po peckách (meruňkový olej vonící po meruňkách musel být nějakým způsobem parfemován). Je lehčí a dobře se vstřebává. Vyhovuje i té nejcitlivější pleti, a proto ho můžete používat jako lehčí variantu mandlového oleje – pro miminka a děti, pro jakoukoli pleť včetně té citlivé, je opravdu univerzální. V masážích je používán k ředění těžších olejů, samotný se k masírování nehodí, příliš rychle se vsakuje

TIP Celostní medicíny: Nejste si nyní jistí, po kterém oleji vlastně sáhnout? Poradíme vám! Zejména pro zralejší typ pleti potřebujeme oleje mezi sebou míchat. Jeden druh opravdu nestačí. Proto doporučujeme raději sáhnout po hotových přípravcích, které jsou přírodní a kvalitní, ale složením již připravené pro konkrétní typ pokožky. Podívejte se na přírodní oleje pro suchou, mastnou i citlivou pokožku do naší nabídky.