Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
Ač si estrogen spojujeme především se zdravím ženy, svou úlohu sehrává také v mužském organismu, kde vzniká především v játrech a nadledvinkách. Jednou z jeho úloh je boj proti zánětům, regulace, příjem a využití glukózy, zrání spermií. Co se však stane, pokud se estrogen vymkne kontrole a tato dysbalance se zvrhne až v estrogenovou dominanci? Pojďme se hormonům podívat na zoubek, tentokrát však z pohledu muže.
Funkce testosteronu
Tak, jako tělo ženy funguje na bázi estrogenu a progesteronu, u mužů je zásadní především testosteron. 90 % testosteronu vzniká ve varlatech a zbylých 10 % pak v nadledvinkách. Testosteron zodpovídá za
- Zdravý vývoj mužského organismu,
- Schopnost reprodukce,
- Pevnou erekci a vysoké libido,
- Růst svalů,
- Hustotu kostí,
- Metabolismus tuků,
- Sebedůvěru a čilou mysl,
- Zdravý kardiovaskulární systém.
Hormonální nerovnováha u mužů
Jelikož každý muž je originál, nelze s jistotou určit, kdy začne pociťovat první přirozené příznaky poklesu testosteronu. Většinou však platí, že pokud muž překročí 40. věk života, hladina testosteronu se ročně sníží o 0,4 %. Takový je plán matky přírody. Nicméně, co dělat, pokud testosteron začíná klesat viditelně dříve? Co když muži padají vlasy, ochabuje svalová hmota, počne být unavený, mimo svou mužskou energii a sílu, přidávají se častější problémy s erekcí? Na vině může být totiž i estrogen, který vychyluje potřebnou hormonální rovnováhu. A pokud se tak stane, vše, co jsme si pověděli o testosteronu výše, estrogen počne doslova hatit. Jak?
- Vytrácí se životodárná mužská síla,
- Klesá schopnost reprodukce,
- Pevná erekce je spíše sázkou do loterie,
- Problémy s prostatou,
- Výrazná ztráta svalové hmoty,
- První příznaky osteoporózy,
- Tuk se ukládá do míst, která s ním dříve neměla, co dočinění,
- Nárust tukové prsní tkáně, ve které se mohou vyskytnout bulky,
- Objevuje se únava, pocity selhání,
- Dostavují se první problémy se srdcem, ale také nespavost.
Estrogenová dominance způsobená neřízeným způsobem života
Jak jsme si pověděli výše, estrogen je pro život muže nepostradatelný, pouze však do takové míry, aby z něj tělo dokázalo profitovat. Pokud se ale funkční poměr testosteronu a estrogenu zvrhne ve prospěch estrogenu, mužského těla se chopí chaos. Které faktory výrazně ovlivňují estrogenovou dominanci muže?
- Chronický a nadměrný stres,
- Kouření,
- Přebytečný tělesný tuk,
- Nesprávně sestavený jídelníček založený na vysoce zpracovaných potravinách, cukru, nasycených mastných kyselinách, alkoholu, aditivech,
- Pesticidy v ovoci, zelenině, zrnu aj.,
- Nedostatek spánku,
- Vysoký příjem xenostrogenů, ať už z kosmetiky, čisticích prostředků, případně z plastů,
- Nadbytečný příjem fytoestrogenů ze stravy (sójové produkty, chmel, některé byliny).
Jak zachovat funkční poměr testosteronu a estrogenu?
1. Hlídejme si váhu
Viscerální tuk, tedy tuk vnitřní, není jen estetickou záležitostí, ale hlavně zdravotním problémem, neboť, mimo jiné, čím více tuku ve svém těle máme, tím také více estrogenu. Jak to? Proč se tak děje? Pochopit ony jemné mechanismy těla může být chvílemi dosti náročné, zkusme se však nyní malý moment soustředit. V těle vzniká enzym, který se jmenuje aromatáza. A tento enzym se nachází v tukových buňkách. A teď pozor. Aromatáza převádí testosteron právě na estrogen. Čím více tuku tedy v těle máme, tím větší silou vládne aromatáza a tím pak i více estrogenu vznikne. Že se vám zdá nefér? Zhubněte. Cvičte, sportujte, věnujte se sobě. Z osobních zkušeností mých klientů vyplývá, že čím pravidelněji cvičíme, tím se také cítíme lépe. A to nejen po těle, ale také duši.
Pokud jsme milovníky chmelového moku, i na ten si dávejme určitě pozor. Protože, pivo, pivo se skládá z maltózy, disacharidu, který se složen ze dvou molekul D-glukózy. A glukóza disponuje glykemickým indexem 100. Okamžitě tedy vstupuje do krve, zvedá hladinu glykémie, burcuje inzulín, který otevírá buňky energii, její nadbytek však pomáhá metabolizovat v tuk. Proto pivo a štíhlá linie nejdou ve většině případů dohromady. Občasná výjimka je samozřejmě možná, chmelový mok by se však neměl stát pravidelnou celotýdenní záležitostí.
2. S plasty raději opatrně
Ráda bych se nyní zastavila u problematiky plastů, které jsem zmínila mezi odrážkami výše a které pak ještě připomenu v podkapitole věnované xenoestrogenům. Ať si to možná neuvědomujeme, neboť plasty se staly přirozenou součástí běžného života, ne každá látka v nich je pro naše tělo košer. Dříve hojně užívaný bisfenol A byl sice nahrazen dalšími fenoly. Jako příklad můžu uvést oblíbený BPS, který v plastech plní funkci změkčovadla.
Jeho působení je však obdobné, jako tomu bylo u zakázaného bisfenolu A, tedy BPA. Oba tyto bisfenoly patří na seznam xenoestrogenů, které výrazně vychylují zdravý poměr testosteronu k estrogenu. Pokud navíc dnes a denně používáme plastové misky s příměsí BPS a jídlo ohříváme v mikrovlnné troubě, zvyšujeme negativní vliv BPS až o 95 %. K tomu pak připočtěme užívání igelitových pytlíků či používání plastových lahví, které sice můžeme používat i opakovaně, nevhodným zacházením s nimi však zvyšujeme riziko uvolňování zmíněných bisfenolů. A ty se pak snadno vstřebávají do těla.
Pokud bažíme po ryzím zdraví, mysleme též na to, z jakých lahví doplňujeme pravidelný pitný režim. Na trhu je dnes k dostání široké spektrum zdravých lahví, které jsou vyrobeny z nezávadného lékařského polypropylenu, případně ze skla. A do takových lahví lze pak bez obav nalít i horký čaj.
3. Fytoestrogeny ve stravě
Jednoduše řečeno, fytoestrogeny jsou přírodní látky nacházející se v rostlinné říši, jejichž struktura je podobná endogenním estrogenům, které je schopno naše tělo vytvořit. Jak ženské, tak i to mužské. Zatímco fytoestrogeny mohou smysluplně doplnit estrogen v období klimakteria ženy, v mužském těle naopak mohou spustit paseku. Proč? Mužské tělo není stavěno na pravidelný příjem těchto látek a z dlouhodobého hlediska jej spíše zatěžují.
A v čem jsou fytoestrogeny?
Nejvyšší koncentraci vykazuje sója a veškeré výrobky z ní. Dále je to cizrna, čočka, hrách, fazole, ale také buráky, klíčky vojtěšky, případně růžový jetel (často též označovaný jako jetel luční). Nyní nechci nabádat k striktnímu omezení luštěnin, které vykazují velmi nízký glykemický index a jsou tedy výtečnou redukční potravinou. To by totiž bylo zcela kontraproduktivní. Snažme se však omezit zejména sóju. Jsme-li vegansky se stravující muž, bílkovinu čerpejme raději z jiných zdrojů. Výbornou alternativou může být:
- Rýžový protein (80 g bílkoviny na 100 g),
- Lahůdkové droždí Tebi (44 g bílkoviny na 100 g),
- Bezpluchý oves (13 g bílkoviny na 100 g),
- Quinoa (14 g bílkoviny na 100 g),
- Mandle (21 g bílkoviny na 100 g),
- Luštěniny mimo sóju (cca 20 g bílkoviny na 100 g).
Pro zajímavost ještě cituji z bakalářské práce Jany Buchtové, Fytoestrogeny a jejich význam, která byla obhájena v roce 2012.
Zde se píše: „Pokud konzumují muži každý den sójové produkty, může v jejich organismu docházet k redukci počtu spermií. Tyto výsledky zveřejnili vědci z Harvardské univerzity se sídlem v Bostonu. Testovali 99 mužů, kteří se společně se svými partnerkami podrobovali léčbě neplodnosti. Muži, kteří konzumovali denně jednu porci tofu nebo pili sójové mléko, vykazovali pouze 41 milionů spermií v jednom mililitru ejakulátu. Normální hodnota se obvykle pohybuje mezi 80 až 120 miliony spermií. Obzvlášť nízký počet spermií byl detekován u mužů, kteří konzumovali mnoho sójových produktů, a kromě toho byli navíc obézní. V organismu těchto mužů docházelo ke zvýšené tvorbě ženského pohlavního hormonu estrogenu v porovnání s muži štíhlými. Podle údajů zveřejněných v odborném časopise British Journal of Urology přivádějí ženy, které v průběhu těhotenství konzumovaly výhradně vegetariánskou stravu na svět pětkrát častěji potomky mužského pohlaví, kteří jsou postiženi malformací penisu. Vědci se domnívají, že také v tomto případě měly na vývoj malformací negativní vliv fytoestrogeny obsažené v sóje.“
4. Kosmetika v hlavní roli
Mnohá, dalo by se říci syntetická kosmetika, obsahuje látky, které v těle umí napáchat značné škody. Na seznam těch potenciálně škodlivých můžeme zařadit již zmiňované xenoestrogeny, což jsou látky chemické povahy, které svými biologickými účinky napodobují ženské pohlavní hormony, tedy estrogen, tělu však nejsou vlastní. Mezi xenoestrogeny řadíme například atrazin, triklosan, parabeny, BPA (nyní si vybavte ony plasty výše), ftaláty, polyethylenglykol aj.
Xenoestrogeny jsou, bohužel, všude vůkol nás a je téměř nemožné se jim zcela vyhnout. Najdeme je také v potravinách „ošetřených“ pesticidy či herbicidy, petrochemických výrobcích anebo též zmíněných plastech. Jsou též běžnou součástí čisticích prostředků, ale také osvěžovačů vzduchů. Ty se snažme kupovat nejlépe v bio kvalitě, tedy přírodní, máme-li už potřebu osvěžovače vzduchu používat.
Xenoestrogeny, jakožto běžná součást zmíněných pesticidů a herbicidů se také dostávají do povrchových i podzemních vod, čímž je kontaminují. Celý tento problém je začarovaným kruhem, který nás pomalu, pozvolna ničí.
Když xenoestrogeny pravidelně vstupují do těla, zvyšují celkové množství estrogenu, což může vést k tzv. estrogenové dominanci. A nyní si vybavte ono vypadávaní vlasů, úbytek svalové hmoty, nadváhu, únavu, celkovou ztrátu mužské síly. Všímejte si tedy nejen toho, co jíte, ale co také každý den nanášíte na kůži. Čím si myjete vlasy, tělo, kterou pastou ošetřujete chrup.
8 tipů: Jak bojovat proti hormonální nerovnováze u mužů?
Každý z nás ví, jak se dnes a denně cítí. Pokud nás trápí jakýkoli bod uvedený v estrogenové sekci, zkusme si život uskládat jinak. Jde to, téměř vždy, neboť vždy existuje cesta. Nemusí být sice hned uchopitelná a jednoduchá, s troškou fantazie, chuti a zájmu však pohneme i s těmi nejtěžšími balvany na cestě. Vše si tedy ještě jednou sepišme a znovu si řekněme, jakým bodům věnovat energii?
- Vylaďte stravu, kterou ctěte jako svůj životní zákon,
- Dostatečně odpočívejte a spěte,
- Minimalizujte stres,
- Vyberte si oblíbené potravinové doplňky, zařadit můžete také účinné adaptogeny,
- Hýbejte se a cvičte, neboť pohyb podporuje tvorbu testosteronu,
- Věnujte pozornost domácímu, ale také pracovnímu prostředí, věcem, které se zde nacházejí a kterými sebe, ale také tyto prostory čistíte,
- Omezte alkohol, cigarety,
- Zapracujte na příjemné produkci testosteronu, například pravidelným sexem.