Nervový systém a jak ho posílit 

nervovy system

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Silný nervový systém chrání naše zdraví. Čím více je naše psychika rozhozená, tím větší jsou škody na těle i duchu: „Každý den spotřebováváme naši nervovou energii vlivem starostí, strachu a nejistoty, což vede k emočním, mentálním i fyzickým problémům,“ píše v knize Božský lékař dr. Levry, který bude naším průvodcem v dnešním článku.

Žijeme v době extrémní zátěže nervového systému. Vždyť jenom co do nás neustále valí a hustí média, reklama a sociální sítě! Pro nervový systém je těžké na to vše nereagovat a zůstat neutrální. A přitom v optimálním případě je podle Levryho dobré reagovat ihned pouze na podněty, které jsou otázkou života a smrti. Což ale ve většině případů nejsou, a tak je třeba nervový systém posilovat.

Sympatický a parasympatický nervový systém

Sympatický nervový systém (SNS) stimuluje vzrušení a pracuje hlavně ve dne – jak píše dr. Levry, ovlivňuje naše buňky od úsvitu do soumraku. Parasympatický nervový systém (PNS) naopak podporuje relaxaci a pracuje především v noci, v době našeho odpočinku. „Tyto dva systémy musí být v harmonii, aby naše zdraví bylo silné, protože oba dva aspekty koordinují práci našich orgánů.“ (2017: 54) Místo toho jsme naopak neustále přetěžováni různými podněty – většina moderní hudby, filmů, zpráv i řada nápojů je stimulující. Člověk má pak problém odpočívat a psychosomaticky je oslabena například naše trávicí funkce. Podle Levryho dominantní sympatický systém po dlouhou dobu = náchylnost k rozvíjení nemoci. Řešením je posílit parasympatický systém a nastolit rovnováhu.

Síla zvuku a síla světla

Zatímco náš sympatický systém je ovládán principem světla, parasympatický systém je ovládán principem zvuku. To vysvětluje zázračná uzdravení skrze modlitby, zpěv a poslech posvátné hudby či další formy terapie zvukem. Určitě lze v této souvislosti doporučit terapii mantrami – zpívání nebo poslouchání léčivých zvuků. Mnoho křesťanských mystiků pro změnu popisuje, jak úžasně je dokáže zklidnit například modlitba růžence. Zdá se však, že královskou cestou k očistě nervového systému je pomalé dýchání.

Dechové cvičení pro silnější nervový systém

Doktor Levry doporučuje následující postup:

Pohodlně se posaďte a zavřete oči. Dovolte vzduchu plynout dovnitř při nádechu a v duchu velmi pomalu počítejte do 20. Zádrž udělejte také na dvacet. A pak pomalu uvolněte, vydechujte a počítejte v duchu znovu do 20. Opakujte tento postup minimálně po dobu 11 minut. Pokud je interval 20-20-20 pro vás příliš náročný, začněte s kratším intervalem 10-10-10. Nemělo by docházet k přetěžování vůle. Vždy je nutná konzultace s lékařem, lidé s vysokým krevním tlakem a těhotné ženy by měli mít své vlastní tempo a především by se měli vyhnout tlaku při zadržování dechu.

Díky praxi se celý tento proces stane velmi jednoduchým a příjemným. Je to díky klidu a pohodě, které přicházejí s rozvinutím dechu, kdy se mysl a tělo otevřou a přijímají léčivé světlo. Tento dech čistí plíce a další orgány. Přináší více kyslíku do mozku, vede k většímu klidu a jasnosti myšlení. Právě dech nám dovoluje udržovat rovnováhu mezi sympatickým a parasympatickým systémem.

ZDE si můžete přečíst další náš článek zaměřený na téma „Druhý dech“ pro centrální nervový systém, tentokrát z pohledu Tradiční čínské medicíny.

Literatura:

Levry, J. M. (2017): Božský lékař. Praha: Institut vědomí.

Webová stránka centra Naam jógy: www.institutvedomi.cz 

Jiří Hamerský