Z ordinace: Omega 3 index u chronických obtíží

celostni lekar

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Je známý fakt, že 75 % všech nemocných nepotřebuje medikamentózní léčbu, ale pouze změnu životního stylu. A mezi hlavní změny patří způsob stravování. Mnohé nemoci jsou důsledkem chybného stravování a nemoc je reakcí na to, co konzumujeme. Samozřejmě svou roli hraje dědičná dispozice, duševní a psychický stav, návyky na cigarety, alkohol a jiné toxikománie, životní prostředí, nedostatek pohybu.

Prevence na prvním místě

Systém prevence má v našem systému zdravotnictví své místo, o tom není pochyb. Při rozhovoru s pacienty, kteří mají některou z chronických nemocí, však slýchávám, že preventivní prohlídky nemají efekt. Procento odhalených příčin je malé, není prováděn hloubkový rozbor. V mém nedávném rozboru zdravotního stavu nemocného člověka jsem vyslechl toto: V před-ordinaci mně sestra odebrala krev, změřila tlak, lékařka pak v ordinaci poslouchala srdce, proklepala mi hrudník, prohmátla břicho, podívala se do krku, pak seděla u počítače, 5 minut zapisovala a závěrem mi řekla, že je asi vše v pořádku, ještě si počkáme na výsledek rozboru krve. Za dva dny jsem se v telefonickém hovoru dozvěděl, že i krev dopadla dobře, snad kromě vyšších hodnot celkového cholesterolu, mám si prý na to dát pozor a přijít na další preventivní kontrolu za dva roky.

Kazuistika z ordinace

Vzhledem k tomu, že se dotyčný v pořádku necítil, protože měl chronické problémy s klouby, trpěl střídavými bolestmi v různých částech těla a záněty různých sliznic, navštívil mou poradnu k hloubkovému rozboru. 

Člověk je stvořen tak, že při zdravém životním stylu vše v organismu harmonicky funguje. 

Zde se ukázalo, že dotyčný porušoval zásady zdravého životního stylu a korespondovalo to s jeho problémy, jež popisoval. Preventivní prohlídka upozornila na cholesterol, ale ostatní standardní testy byly v pořádku, resp. v mezích normy dle počítačem vyhodnocených výsledků, podle nichž se lékařka orientovala. 

Omega 3 index

Podle mého názoru má mnohem větší výpovědní hodnotu měření tzv. omega-3 indexu, jehož vyšetřování není dosud zařazeno do systému diagnostiky. Přál bych si, aby se toto měření dostalo mezi standardní vyšetřovací metody.

Definice indexu

Omega-3 index určuje množství (hladinu) omega-3 (EPA a DHA) v porovnání s ostatními mastnými kyselinami nalezenými v krvi a měla by být nad 8 % z celkové hodnoty mastných kyselin. Omega-3 (EPA a DHA) jsou základními stavebními prvky buněčných membrán, a pokud jejich hladina klesne pod 4 %, může mít tělo problém s udržováním normálního vývoje buněk a tkání. 

Hladina omega-3 (EPA + DHA) přímo ovlivňuje stav celého organismu, zejména srdce, krevního oběhu, mozkové činnosti, ochranného účinku na nervovou soustavu apod. 

Pokud je zjištěna nízká hladina EPA a DHA (pod 8 %), lze se domnívat, že strava obsahuje malé množství protizánětlivých omega-3 (EPA a DHA). Jinak řečeno, v těle jsou vytvořeny podmínky pro zánět

Dotyčný si nechal udělat balanční test; ten mu ukázal, že měl index hluboce nízký: kolem 1 %. Takový nález vysvětlil, proč v jeho těle probíhají chorobné procesy, jež popisoval. 

A dále musíme upozornit, že pokud situace bude pokračovat, lze předpokládat rozvoj únavy a snížené obranyschopnosti, artritidu (první signály sám dotyčný popsal), rudnutí, otoky, bolesti svalů, na sliznicích chronickou bronchitidu, záněty nosohltanu a vedlejších nosních dutin, infekce močového systému (to se ho již také týkalo), onemocnění srdce, rakovinu, záněty prostaty, mrtvice, infarkt, zhoršení psychiky, zrychlené stárnutí. Nespávný poměr omega přináší rizika.

Protizánětlivé látky ve stravě

Podle Dr. Paula Claytona existují v naší stravě důležité protizánětlivé látky: 

  • omega-3 mastné kyseliny – dostupné v tučných rybách
  • polyfenoly – cenné živiny, vyskytující se v ovoci, ořeších, zelenině, koření
  • 1-3 / 1-6 betaglukany, přítomné v kvasinkách a houbách

Provedené studie sledovaly posun ve stravování a jak se strava změnila v průběhu času. Odhalily, že hladina každé z těchto protizánětlivých živin dosáhla minima. Kritický podíl omega-3 mastných kyselin v naší stravě se snížil o více než 90 %, náš příjem polyfenolů se snížil zhruba o stejnou míru a hladina 1-3 / 1-6 betaglukanů v naší stravě se zřítila.

Protože všechny tři protizánětlivé látky byly „účinně“ odstraněny z našeho jídelníčku, není žádným překvapením, že se míra onemocnění způsobených zánětem zvýšila. Současně se hladina pro-zánětlivých látek v naší stravě zvýšila v důsledku změn ve způsobu průmyslového zpracování potravin. 

Jaký je vhodný poměr omega?

Jde o to, aby byl dostatečně vysoký omega-3 index, tedy vhodný poměr mezi kyselinou arachidonovou a eicosapentaenovou (EPA), popisovaný jako „rovnováha lokálních hormonů“ v buněčných membránách, známých jako eikosanoidy (např. prostaglandiny, leukotrieny, protektiny). Působí např. při zánětu, horečce, v regulaci krevního tlaku, srážení krve, v rámci imunitního systému, působí u reprodukčních procesů, růstu tkání a při regulaci spánkového cyklu. Podstatný je vliv protizánětlivý. Mohou nespecificky pomoci připravit tělo na zátěž a onemocnění. Obecně víme, že omega-3 působí modulaci cytokinů k snížení zánětu.  

  • Prostaglandiny vzniklé z omega-3 MK mají tedy protizánětlivý účinek, snižují krevní srážlivost, rozšiřují cévy, snižují bolest, podporují imunitu, podporují mozkové funkce, snižují hladinu inzulinu. 
  • Kdežto prostaglandiny vzniklé z omega-6 MK podporují vznik zánětu, zvyšují krevní srážlivost, zvyšují riziko srdečních nemocí, hypertenze, mozkové mrtvice, zvyšují riziko rakoviny, zvyšují nebezpečí infekcí, zvyšují výskyt depresí, Alzheimerovy choroby, zvyšují hladinu inzulinu. 

U chronických zánětlivých stavů přispívá dlouhodobý přívod rybího oleje nebo koncentrátu polynenasycených mastných kyselin s vysokým obsahem omega-3 (zejména EPA a DHA) k normální funkci imunitního systému, mozku a srdce. Více o účincích omega 3 a 6 v těle se dočtete v tomto článku.

Co je dobrým výsledkem? 

Pokud se ještě vrátím k onomu člověku, který trpí na chronické problémy s klouby, střídavé bolesti v různých částech těla a záněty různých sliznic, pak jsem mu tuto cestu ke zlepšení ukázal. 

Po 4 měsících, kdy se soustředil na zvýšený příjem produktů obsahujících omega-3 MK a na snížení produktů obsahujících omega-6 (maso, zvláště průmyslově zpracované, mléčné výrobky…), vykazoval jeho kontrolní balanční test návrat hodnoty indexu na doporučovaných 8 %. Jeho potíže se částečně zmírnily, bolestivost poklesla. Můžeme předpokládat, že další preventivní kontrola u jeho ošetřující lékařky zaznamená také normální hladinu cholesterolu. Ale bude záležet i na tom, zda dokáže svůj omega-3 index udržet v této poloze a do jaké míry dokáže upravit svůj životní styl. A je známo, že změnou stravy měníme i sebe. 

MUDr. P. Šácha