„Druhý dech“ pro centrální nervový systém

cm mozek kolecka

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Může to znít jako fráze, ale skutečnost je taková, že dnešní časy přinesly závažné změny i na poli pracovní činnosti s nutností osvojit si a naučit se něco zcela jiného, než co člověk doteď dělal. Na udržení zaměstnání musí člověk nejednou absolvovat vysokou školu – často po třicítce, čtyřicítce a při práci. Jak to probíhá v realitě?

Po celodenním shonu krátký spánek (v lepším případě, v horším skoro žádný), ráno se člověk probudí unavený, v práci nervy, shon, stres. Všechno chce udělat tak, jak se vyžaduje. Po práci přicházejí na řadu zejména pro ženy nákupy, domácí práce. Na večerní hodiny zůstane učivo, které ne a ne “lézt” do hlavy. Mezi řádky se zaplete “synovi musím zítra koupit kalhoty”, “ty záclony jsou už špinavé, musím je vyprat” – a za hodinku, dvě se člověk budí s hlavou sklopenou nad knihou a strnutou šíjí. “Zase jsem se nic nenaučil/a,” řekne si, a druhý den se vše opakuje a únava se nelítostně prohlubuje. Časem se přijde na to, že ani káva, ani “křídla dávající” energetické nápoje nepomáhají, a čím dál častěji to “skřípe” i s tělesným zdravím. Stres se prohlubuje a mentální funkce se zhoršují.

Duše bydlí v srdci, ale pracuje v mozku
Čínská tradice říká, že mozek pro svoji dobrou činnost potřebuje souhru všech energetických soustav, všechny kvality energie. Jakmile je nedostatek či disharmonie v kterémkoliv systému, zákonitě se to projeví i na jeho funkcích. Základnou požadavku na zabezpečení vyváženého, dobrého chodu mozku (CNS) je průchodná, zdravá síť cév – vždyť jejich prostřednictvím se do něj dostanou potřebné živiny a jakákoliv porucha v srdečně-cévním systému vede ke zhoršení procesů: ať už v řídicí činnosti, anebo ve “vyšších” – mentálních nebo “poznávacích” – analytických a paměťových schopnostech.

Stav psychiky, duše je dalším kardinálním faktorem. City a emoce dokážou blokovat i mentální procesy. “Duše bydlí v srdci, ale pracuje v mozku”, říká stará moudrost. Jak dokáže pracovat duše ubíjená strachem, úzkostí, napětím a potlačovaným hněvem? Myslím, že na to je jednoduchá odpověď, takové stavy jsme zažili asi všichni.

Samozřejmě, nenaučí se za nás, ale s jejich pomocí se zkrátí doba osvojení si informací, přičemž jejich “trvalost” není zkrácená – právě naopak. V potřebnou chvíli se vynoří i takové vědomosti, které jsme už považovali za dávno zapomenuté. Koneckonců, můžete si to ověřit sami.