Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
Pudink, provází nás snad celým životem, od dětství až po stáří, svačinka, kterou uvaříme za chladných zimních večerů, dobrota a pamlsek, který servírujeme těšícím se dětem. Součást mnoha receptur, ať už se jedná o krémy, kaše, dorty, želé, nákypy či cukroví. Pochoutka vonící po vanilce, chutnající po jahodách, banánu, kokosu či pistáciích. Teplá hutná lahůdka, kterou jsme poprášili kakaem či oříšky, doplnili o ovesné vločky, dobré čerstvé ovoce, zakápli domácím sirupem, na který zadělalo teplé jarní slunce, aby zrálo, vonělo, sládlo a léčilo.
Nikdy předtím nenabyl pudink takových rozměrů, jako když se mi narodil syn. Už to nebyly jen pouhé nákupy, jakožto spíš mistrné výpravy k úsekům s pudinky. A pak, zodpovědná volba.
„Tak který dnes, Mikulášku?“
„Nejlépe všechny, úplně všechny, na světě. Vždyť je mám tolik rád.“
„Vyber si pět, to bude stačit.“
„To asi nedokážu, to přeci nejde, jenom pět, maminko…“
Co je svým složením vlastně pudink zač? Na Wikipedii se můžeme dočíst, že se jedná o sladký zákusek, který se připravuje z mléka, cukru a pudinkového prášku (který se skládá hlavně ze škrobu). Škrob se používá buď bramborový nebo kukuřičný. Nejkvalitnější pudingy jsou ty, které obsahují pouze kukuřičný škrob. Z nutričního hlediska hovoříme o pokrmu, který by snad i mohl být vyvážený, kdyby nestavěl na kukuřičném škrobu. Ten vykazuje velmi vysoký glykemický index (GI), který ještě umocní přidaný cukr. Jen pro zajímavost, glykemický index kukuřičného škrobu dosahuje hodnoty 70, glykemický index klasické řepné sacharózy, tedy cukru, pak čísla 85. Po čase tedy, když už naše pudinkové orgie přesáhly únosnou mez, byť jsme je sladili zdravějším kokosovým cukrem (GI 35), případně čekankovým sirupem (GI 0), začala jsem hledat i jiné cesty, jak tuto pochoutku přichystat zdravěji. Eventuálně zdravější variantou doplnit naše četné výpravy k pudinkovým zákoutím.
Pokud si pudink připravíte z dobrého plnotučného mléka, které máte například z farmy, dosladíte zdravějším sladidlem, výše jsem uvedla kokosový cukr či čekankový sirup, doplníte o čerstvé ovoce, jako jsou borůvky, maliny, dětem v jídelníčku můžete ponechat. Není-li tedy servírováno každý den. Pak zde mám ale pár tipů pro maminky, jejichž děti doslova propadly kouzlu pudinků. A vy jim chcete dopřát něco víc nežli jen kukuřičný škrob. Tomu se však, úplně nevyhneme. Nicméně, pudink obohatíme o další, hodnotné ingredience.
Domácí pudink poněkud jinak
500 ml tučného mléka, 1 polévková lžíce kokosového cukru, 1 g sušeného vanilkového prášku, 2 polévkové lžíce kukuřičného škrobu, 2 polévkové lžíce hruškového sirupu bez cukru, maliny na dozdobení, hoblinky z hořké čokolády, plátky mandlí
Ohřejeme 300 ml mléka, abychom si mezitím ve zbytku mléka rozmíchali kokosový cukr, vanilkový prášek, kukuřičný škrob a hruškový sirup. Jakmile ingredience prolnou, jakmile je hotovo a mléko v hrnci vaří, přidáme vanilkovou směs k vařícímu mléku. Mícháme do zhoustnutí. Následně přelijeme do misek, dozdobíme malinami, hoblinkami čokolády, posypeme plátky mandlí.
Pokud byste chtěli experimentovat dále, namísto kukuřičného škrobu lze použít též rýžový, případně i bramborový či pšeničný (pozor na lepek, máte-li intoleranci či alergii), nicméně, glykemický index bude totožný. Výhodou však bude, že domácí přípravou pudinku eliminujete barviva, aditiva aj.
A pak je tady tapioka, ve své podstatě však také škrob. Možná si vzpomenete na dojemný film s Tomem Cruisem a Dustinem Hoffmanem, Rain main, kde autistický bratr podvodníčka Charleyho, Raymond, doslova miluje tapiokový pudink. Jak na něj? Co vše bude potřeba?
Tapiokový pudink
100 g tapiokových perel, 300 ml vody, 300 ml plnotučného mléka, 4 polévkové lžíce čekankového sirupu, 1 g sušené vanilky, 1 velký oloupaný pomeranč zbavený blanky
Tapioku namočíme, nejlépe přes noc, do takového množství vody, které je uvedeno výše. Perly, které nám přes noc pěkně nabobtnaly, vložíme do hrnce, zalijeme mlékem. Dosladíme čekankovým sirupem, dochutíme vanilkou, přidáme na kousky pokrájený pomeranč. Vaříme, mícháme, což je velmi důležité, neboť tapioka začne brzy houstnou. Jakmile je hotovo a docílíme pudinkové konzistence, přendáme do misek, necháme vychladnout. Dozdobíme dle své vlastní fantazie.
A pak tu máme ještě chia semínka. Vím, nejsou typicky pudinková, nicméně, oplývají želírovacími schopnostmi, které jsou rovněž schopny metamorfózy v něco, co se pudinku vskutku velmi blíží. A mohu říci, že třeba chia dezert můj syn rovněž miluje. Jak na něj?
Chia dezert
2 polévkové lžíce chia semínek, 100 ml plnotučného mléka, 1 polévková lžíce čekankového sirupu, maliny, borůvky, ½ banánu a kiwi, plátky mandlí
Chia semínka nasypeme do misky, zalijeme mlékem, dochutíme čekankovým sirupem a necháme nabobtnat. Jakmile je hotovo, zželírovanou vrstvu poklademe plátky banánu, plátky kiwi, dozdobíme malinami, borůvkami, posypeme plátky mandlí.
Pudink, jak se zdá, není jen výsadou dnešních dní, neboť s ním ve svých předpisech uchvacovala též Magdalena Dobromila Rettigová. Recept pak vypadal následovně:
Jiný puding z rejže
Uvař ve sladké smetaně 4 loty vyprané rejže, aby z ni byla měkká a hustá kaše, a nech ji vychladnout; utři dva loty nového másla, dej do něho tu rejži, přidej k tomu 3 loty tlučeného cukru, půl druhého lotu hovězího, drobně rozkrájeného tuku, 2 loty velkých hrozinek bez jadýrek, 2 loty na malé kostky rozkrájené cukrované pomerančové kůry, s půl pomeranče ostrouhanou kůru, trochu soli, 2 loty na kouštínky rozlámaných hořkých pokroutek, 6 žloutků, ze 4 bílků sníh, 4 lžíce rumu nebo araku, a všecko dobře promíchej, pak vymaž melounovou formu, vysyp ji žemličkovoukůrkou, dej do ní tu míšeninu a nech to hodinu v páře vařit; potom to vyklop, polej arakem, v kterém však se musí nechat na teplém místě cukr rozmočit, posyp to tlučenými hořkými pokroutkami a dej to na tabuli. Jsou-li při tabuli samí páni, hodí se tento puding lépe než příliš sladký nákyp, protože jest silný a přihořklý.
Tak a máme to. Věřím, že si z nabídky dnešních pudinků zcela jistě vyberete a pokud ne, třeba se vám povede uchystat právě ten pro pány, z pera osvícené kuchařské divy, Magdaleny Dobromily Rettigové, která ráda dávala všeho moc, aby to chutnalo a bylo výživné. Tak nechť je výživný také váš podzim.
V článku jsou uvedeny informace z knihy:
Rettigová, Magdalena Dobromila. Domácí Kuchařka. Levné knihy 2016. 578 stran.