Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
OK
prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví


Nehřešit slovem aneb jak správně používat afirmace a mít z nich největší prospěch

11.08.2017
Zamyšlená žena

Hodně dotazů dostávám k afirmacím. Jak je používat. Afirmace, z latinského affirmo, česky ujištění, posílení. Jedná se o opakovaně psané, čtené nebo vyslovované výroky, které mají moc měnit naši realitu. Používáme-li je správně, mohou nás energetizovat, přinášet novou naději a nadšení, měnit reálně náš život k lepšímu. Některé líbivé články se „pozitivnímu myšlení“ jako celku vysmívají – pokud kritizují jistou přetvářku a pokrytectví tzv. „za každou cenu pozitivních lidiček“, mají do jisté míry pravdu. Nic to ale nemění na tom, že ve slovech a větách je skrytá obrovská síla, která může léčit a uzdravovat.

„Nehřešte slovem“. První ze čtyř dohod D. M. Ruize nás vybízí, abychom užívali slov ke sdílení lásky a krásy. Samotné afirmace, tak jak se nejčastěji používají, jsou o pozitivní samomluvě, o vlídném zacházení se slovy k sobě samým. K „vytvoření něčeho, co ještě není“, nebo přesněji k uvěření tomu, že už to hotové je.

 

Čistě psychoterapeuticky, pokud týraná žena slýchávala celý život, že je naprosto neschopná a že za nic nestojí, tak při opakovaném čtení věty typu: „Jsem krásná a vážená žena,“ se v jejím podvědomí mohou předchozí vzpomínky začít přepisovat a postupně měnit „nově nahraným programem“. (Mechanismus změny reality je podrobněji popsán v knihách Esther a Jerry Hicks nebo přímo v sérii Ovlivňování reality Vadima Zélanda.)

 

AFIRMACE – příklad

„Jsem sebevědomá a plná síly.“

 

Afirmace je vhodné vytvářet:

  • krátké a úderné
  • pozitivní (nikoliv: „Nemám už akné“, nýbrž: „Mám krásnou, čistou a zdravou pleť“)
  • v přítomném čase (tj. „Budu štíhlá“ není tak účinné jako „Jsem štíhlá“)
  • hrdé a energetizující – jejich čtení by nám mělo činit radost, úplně nás oblažovat, vyvolávat v nás skvělý pocit

 

 

Velmi prospěšný vliv na naši duchovní i tělesnou stránku mohou mít i rytmicky opakované východní mantry či západní křesťanské modlitby. Naše vědomí je při tom zaplavováno a léčeno posvátnými slabikami, slovy a celkově velmi vznešeným obsahem. Praktikující v těchto případech již nemá povětšinou za cíl např. nové auto, jako spíše jednotu s Bohem.

 

 

Jak afirmace správně používat

 

Smyslem používání afirmací je cítit se po jejich říkání (čtení, psaní) lépe, než tomu bylo na začátku. Alespoň to tvrdí Esther a Jerry Hicks a já s nimi souhlasím. Afirmace nás mají naplňovat – máme se cítit celistvější, neboť jejich používáním rozšiřujeme své já a své možnosti.

 

Častá otázka zní, jak často se mají afirmace opakovat – jestli není divné opakovat je pořád dokola (když už jsme o své přání jednou požádali). Proč se věřící člověk modlí každý den? Protože mu to pomáhá. Nebo protože to dělá z lásky. Každodenní opakování afirmací není o nedůvěře k celému procesu ani o tom, to celé „urychlit“. Je to o tom, lépe novou, vysněnou realitu umožnit, zamilovat si ji. Lépe si na ni v myšlenkách zvyknout – než se ve fyzickém světě zrealizuje.

 

Největší prospěch máme z afirmací tehdy, když se s nimi dokážeme emočně sladit. Například toužíme po partnerovi (partnerce) a už během odříkávání věty typu „Právě teď prožívám nejúžasnější lásku svého života“, tu ohromnou lásku, která na nás v budoucnu čeká, naplno tady a teď cítíme.

 

Vyloženě nevhodné je naopak používání afirmací, když jim nevěříme, máme z nich špatný pocit, nebo když nám připomínají, že to, o co žádáme, ve skutečnosti nemáme. Pak je nejlepší „let it be“ – nechat to být.

 

Na závěr něco z mého osobního know-how: Již u několika splněných afirmací se mi osvědčilo, napsat si je v co nejatraktivnější formě na papír (tak, jak jsem již dnes uváděl: aby to energetizovalo, přinášelo radost, byla to výzva atd.) a každý den si je čtu. Vůbec na splnění přání netlačím (ideální je přiblížit se stavu nulového očekávání). Ani není nutné mít u toho každý den kdovíjak hyper silné emoce – pouze mě těší číst můj afirmativní text. Ten se den za dnem ukládá do podvědomí. A mám zkušenost, že dříve či později se tyto afirmace splní… Jistěže je to pak spojeno i s konkrétním činem (akcí). Nicméně, 99 % lidí na planetě přeceňuje význam akce a podceňuje sílu slov (vědomí, naladění, psychiky). A přitom, kdybychom správně používali právě sílu slov, myšlenek a našeho vědomí, 99 % našich problémů by zcela zmizelo. Kdybychom nehřešili slovem, náš život a náš svět by vypadal úplně jinak…

 

Doporučujeme knihy o osobním rozvoji.


Související články:
Jak to udělat, abyste zvýšili pravděpodobnost, že druzí vyhoví vaší žádosti
Tři možnosti, jak si správně přát – například být zdravý
Vytváření domněnek nás předurčuje k utrpení. Jak je nevytvářet?
Afirmace pro zvýšení energie a nadšení ze života
Afirmace pro zvýšení sebevědomí a sebehodnoty


11.08.2017
autor: Mgr. Jiří Hamerský
další články v rubrice: Psychologie


 
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Extrasystoly aneb bouchání či vynechávání srdce
Priessnitzův obklad
Nejčastější příčiny bolestí na hrudníku
Jak vyčistit ucpané cévy?
Hemoroidy - léčba, která zabírá
Štítná žláza – jak se přestat „léčit“ a raději se svépomocně uzdravovat - 1. část
Serotonin - osm přirozených způsobů, jak posílit jeho produkci a tím i dobrou náladu
Nízký krevní tlak
Warfarin - co vám u lékaře neřeknou
Správně dávkovaný chlad může snížit nemocnost o více jak 90 % (rozhovor s Liborem Mattušem)
Hemofilové nákazy
Hemoroidy - příznaky a fotky
Zvětšené uzliny na krku
Dornova metoda

368,- Kč

234,- Kč
(c) 2004-2019 www.celostnimedicina.cz
O násRSS