Mozkové vlny: Která hladina vědomí je pro zdraví nejlepší?

Ať už spíme, bdíme či hluboce relaxujeme, jsme vždy v určitém stavu vědomí. Každý stav je charakterizován specifickou mozkovou aktivitou, která je měřitelná (v Hz). Nejhlubší tělesná regenerace nastává ve spánku, v delta vlnách. Zajímavé je, že už i ve stavu relaxace a meditace (alfa a theta vlny), naše tělo produkuje zdraví prospěšné hormony. Právě kvalitní spánek a relaxace jsou pro naše zdraví základem. K čemu na jednotlivých hladinách vědomí dochází?

Hladina BETA – 14 a více Hz

V hladině BETA jsme převážnou většinu dne. Je poněkud potlačená kreativita, probíhá logické-analytické myšlení. Tato hladina se aktivuje tělesným pohybem. Vědomě se soustředíme na vnější svět a reagujeme na podněty. BETA je důležitá pro náš normální vnější život, avšak je někdy spojena s napětím, vybuzením, a dokonce zlostí. Především vyšší úrovně této hladiny znamenají pro organismus stres a velkou spotřebu energie. Proto je tak prospěšné naučit se relaxovat a podle potřeby vědomě sestupovat do hladiny ALFA či THETA.

Hladina ALFA – 8 až 13 Hz

Podle Petra Kolmana, českého vývojáře mozkových technologií, je pro většinu začátečníků v meditaci nejsnadnější dosáhnout právě hladiny ALFA: „Má to super efekt na psychiku a na zdraví. Pro ženy může být zajímavá informace, že v hladině ALFA se vyrovnávají vrásky, čistí se pleť. Nebo mně se osvědčilo, že v hladině ALFA jsem schopný se lépe rozhodovat. Člověk se dostává na hranici, kdy nevnímá tělo a lépe se mu pracuje s myšlenkami.“

 

Kolman říká, že zkušenosti ukazují, že mozek většiny lidí – je-li vystaven frekvenci 8 Hz a nižší – převážně usíná a odpojí se. Ale na hladinu ALFA je velmi dobrá odezva. „V mozku dochází k tvorbě přirozených opiátů – neurohormonů – nejznámější jsou endorfiny. Pravidelným setrváváním v hladině ALFA podporujeme svoje zdraví, regenerujeme a posilujeme všechny životní funkce,“ dodává.

V hladině ALFA dochází ke zvýšené produkci serototinu. ALFA je spojena s uvolněností, tvořivostí. Kdybych měl já sám popsat pocit z meditací v této hladině, byl by to klid a mír.

Hladina THETA – 4 až 7 Hz

Znamená ještě hlubší uvolnění, vědomí je zčásti utlumeno. Je těžké v této hladině při meditaci neusnout – právě proto, že odpovídá REM spánku (fázi spánku, kdy se nám zdají sny). THETA je hluboce hypnotický stav, otevírá se podvědomí a produkují se katecholaminy, které jsou důležité pro učení a paměť.

Někdy se říká, že 40 minut hluboké meditace vydá za 2 hodiny spánku. Pokud se dostanete do THETY, můžete prožít úžasný stav bez myšlenek – „supermír“, nebo naopak vnímat různé snové obrazy. A protože se ladíte na vnitřní svět, může dojít i k rozvoji intuice.

Hladina DELTA 0,5 až 3 Hz

Spíme hlubokým, bezesným spánkem. Někdy může jít i o stav bezvědomí. Dochází k regeneraci celého těla a zvýšené tvorbě růstového hormonu.

Nemocní lidé by měli hodně spát – v DELTĚ se mohou aktivovat samo-léčící mechanismy těla a rekonvalescence se může urychlit.

Zdroj: Kolman Petr: Uživatelská příručka k psychowalkmanu SuperAgent.

Zpět nahoru

NOVÉ ČLÁNKY KAŽDÝ TÝDEN ZDARMA NA VÁŠ E-MAIL?

Přihlaste se zdarma k odběru novinek z webu Celostnimedicina.cz a už Vám neunikne ani jedna zajímavost ze světa celostní a alternativní medicíny.