Endometrióza

cm tampon

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Ženy s tímto onemocněním nejdříve ani netuší, že by je mohlo něco takového trápit. Mají prostě jen další velmi bolestivou menstruaci a okolí je utvrzuje v tom, že je to naprosto normální. Běžná prohlídka u gynekologa toto onemocnění také většinou neodhalí a dlouho nepřicházející těhotenství se přisuzuje hormonální nerovnováze. A pak to přijde, ve valné většině případů žena náhle zjistí, že trpí endometriózou.

Co to vlastně endometrióza je?

Je to gynekologické onemocnění, při kterém dochází k růstu endometrií (částeček výstelky dutiny děložní) mimo dělohu. Během menstruace reagují na signály ženských hormonů. Dalšími následky mohou být srůsty či jiné komplikace.

Některé studie udávají, že trápí 15 % žen, jiné mluví o 40–60 % pacientek. Jde o odhady, poněvadž řada případů zůstane neodhalených. Nemoc se také někdy objeví a zase zmizí. Nebo ženě nezpůsobuje potíže, se kterými by nedokázala žít, takže nepátrá po jejich příčině.

Nejčastěji se ložiska endometria vyskytují na pobřišnici, vejcovodech, vaječnících, v pochvě a na děložním hrdle nebo ve stěně dělohy. Méně často pak na močovém měchýři nebo na střevech, případně proniknou krví až do ledvin a do plic. Mohou se však objevit ve většině orgánů.

Proč je imunitní systém nerozpozná a nezlikviduje, to lékaři nevědí. Různé názory mají i na příčiny choroby.

Gynekologové nemoc obvykle léčí pomocí hormonů, kterými se snaží eliminovat nebo utlumit aktivitu „zatoulaného“ endometria. Další možností je chirurgický zákrok. Během něho lékaři odstraňují napadenou tkáň s využitím endoskopů (sond zavedených do těla z malého řezu) a odoperují srůsty. Také ženám lékaři předepisují léky na bolest.

Pacientky se relativně často zbaví nepříjemné choroby díky těhotenství. Některým se však jejich potíže vytrvale vracejí.

Typickými příznaky jsou bolestivá menstruace trvající déle než obvyklých pět dní (50–90 %), bolestivý pohlavní styk (25–50 %), neschopnost otěhotnět (20–50 % postižených), méně častým jevem pak pobolívání orgánů jinde než v dutině břišní, krev v moči, případně ve stolici (to pokud se tkáň endometria objeví ve střevě nebo v močovém měchýři).

A jak vzniká problém?

Při menstruaci může dojít k tzv. retrográdní menstruaci, odtoku menstruační krve vejcovody do pánevní dutiny. Tento proces sám o sobě není nebezpečný, ale u žen trpících endometriózou dochází k usídlení ložisek endometriální tkáně na povrchu okolních orgánů. Tato endometriální ložiska mohou následně způsobovat chronický zánět.

Jak jsem již psala, jedním ze způsobů pomoci je chirurgický zákrok, kdy jsou endometria odstraněna, dále léčba hormonální, kdy je snaha o přerušení menstruačního cyklu, ať už antikoncepcí, nebo navozením umělého přechodu.

Když se na to podíváme, zjistíme, že veškerá pomoc je mířena do oblasti důsledků. A kde je příčina? Podle dosavadních výzkumů se dozvíme, že příčina není dosud jasná. Jistý je podíl chronického zánětu a imunologických faktorů.

Proč se částečky usazují v jiných orgánech? Proč imunitní systém nerozpozná endometria a nezničí je?

Mé zkušenosti v této oblasti jsou takové, že tělo, když nedokáže látky vyloučit, najde si místo, které je energeticky slabé, a začne tam látky skladovat. A jelikož je imunitní systém zatížený, není ani schopný rozpoznat, že je něco špatně, aby zasáhl. Proto je třeba, jako u každé disharmonie v těle, podpořit energetiku postižených orgánů, snížit množství toxinů v těle a podpořit imunitní systém.