Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
Ženy s tímto onemocněním často ani netuší, že by mohly mít nějaké onemocnění. Mají prostě jen další velmi bolestivou menstruaci a okolí je utvrzuje, že je to naprosto normální. Běžná prohlídka u gynekologa toto onemocnění většinou neodhalí a obtíže pacientek jsou bagatelizovaný, případně je ženám doporučená psychologická intervence. Dlouho nepřicházející těhotenství se přisuzuje hormonální nerovnováze, nadlidské menstruační bolesti přecitlivělosti ženy. Mnohdy až po letech se ženy dostanou do péče odborníků.
Co je endometrióza?
Jedná se o gynekologické onemocnění žen v produktivním věku, při kterém dochází k růstu endometria (částeček výstelky dutiny děložní) mimo dělohu – břišní dutina, zevní strana střeva, močového měchýře, plíce, aj. Během menstruace však tato tkáň reaguje na signály ženských hormonů stejně jako tkáň v děloze. Cyklické změny způsobí krvácení a odlučování sliznice, která nemá kudy z těla odejít, a proto dojde k zjizvení a vzniku zánětlivých ložisek. Dalšími následky mohou být srůsty, ještě větší bolesti, ale také dysfunkce jednotlivých orgánů, které mohou v těžkých (ale ne ojedinělých) případech končit i odstraněním orgánů a umělým vývodem.
Nemocní trpí podle oficiálních dat pacientské organizace Endo Talks každá desátá žena. Stále se ale jedná o onemocnění, které je velmi přehlížené, přestože na kvalitu života nemocné má enormní vliv.
Vypadá jako chameleon
Endometrióza je multifaktoriální onemocnění, nemá tedy jednu univerzální příčinu. Vysloužila si přezdívku chameleon. Každá žena má totiž příznaky jiné. Mezi příznaky, které se často opakují, patří:
- Silně bolestivá menstruace, která ženy naprosto vyřadí z běžného fungování.
- Bolestivý pohlavní styk (zejména při průniku zezadu, jelikož často bývají ložiška na vazivovém systému směrem ke kostrči)
- Dlouhodobý problém s otěhotněním (30 – 50 % žen byla diagnostikovaná neplodnost)
- Zažívací obtíže, časté močení, bolesti při vyprazdňování, krvácení či špinění mimo menstruaci, migrény, krev v moči nebo stolici, opakující se bolesti pohybového aparátu, bolest podbřišku.
10 – 30 % žen je naprosto bez obtíží. Endomterióza se u nich může projevit až právě při nenaplňující se touze po miminku.
Lokalizace endometriálních ložišek
Nejčastěji se ložiska endometria vyskytují na pobřišnici, vejcovodech, vaječnících, v pochvě a na děložním hrdle nebo ve stěně dělohy. Dále na močovém měchýři nebo na střevech, případně proniknou krví až do ledvin a do plic. Mohou se však objevit ve většině orgánů.
Jednotlivé formy
V dnešní době odborníci rozlišují 4 formy endometrózy, přičemž každá může mít jiný průběh, projevy a často i jiný způsob léčby.
- Peritoneální endometrióza – povrchová ložiska uvnitř břišní dutiny, která jsou zejména na výstelce břišní dutiny
- Hluboká endometrióza (DIE) – hluboce infiltrující ložiška zasahují ve tkáních do hloubky více než 5 mm, mohou zasahovat i do okolních tkání orgánů (rektovaginální septum, močový měchýř, střevo).
- Ovariální endometrióza – ložiška se objevují na vaječnících a mají hnědou barvu (říká se jim čokoládové cysty), u velké části žen se vyskytuje tento typ v kombinaci s hlubokou endometriózou.
- Adenomyóza – ložiška se nacházejí přímo ve svalovině dělohy, příznakem je zvětšená, asymetrická děloha a velmi silné menstruační krvácení. Dříve se tomuto typu říkalo vnitřní endometrióza.
Klasická léčba endometriózy
Gynekologové nemoc obvykle léčí pomocí hormonů, kterými se snaží eliminovat nebo utlumit aktivitu „zatoulaného“ endometria. Nejnovější studie však ukazují, že ani hormonální léčba u některých žen nefunguje. Další možností je chirurgický zákrok, během kterého lékaři odstraňují napadenou tkáň s využitím endoskopů (sond zavedených do těla z malého řezu) a odoperují případné srůsty, které mohou být jedním ze zdrojů bolesti. Také ženám lékaři předepisují léky na bolest.
Pacientky se relativně často zbaví nepříjemné choroby díky těhotenství. Některým se však jejich potíže vytrvale vracejí. Obecně má endometrióza velmi recidivující charakter.
Když se na to podíváme, zjistíme, že veškerá pomoc je mířena do oblasti důsledků. A kde je příčina? Podle dosavadních výzkumů se dozvíme, že příčina není dosud jasná. Jistý je podíl chronického zánětu a imunologických faktorů.
Terapie endometriózy funkční medicínou
Jednu z hlavních rolí u žen s endometriózou hraje bolest. Vzhledem k tomu, že k cílům terapie obecně patří u tohoto onemocnění zlepšení kvality života, soustředíme se na snížení prozánětlivosti organismu, protože zánětlivá složka podporuje zvýšenou percepci bolesti, míru oxidačního stresu a hladinu glukózy/inuzlínu. Vyšší hladiny inzulínu podporují přeměnu omega 6 na zánětlivé vedlejší produkty.
Výzkum ukazuje, že imunitní systém u pacientek s endometriózou produkuje nadmíru cytokinů a autoprotilátek, které ještě více zhoršují stávající ložiška endometriózy. Navíc dochází k celkové modulaci imunity a ovlivnění NK buněk.
Bez hormonální korekce to nepůjde. Nemáme tím na mysli hormonální léčbu, ale důsledný zásah do tvorby vlastních hormonů a zároveň jejich eliminaci. To znamená podpora správného poměru progesteronu/estrogenu (hořčík, vitamín B6, zinek), ale také správné detoxikace estrogenů (játra, střevní mikrobiom, střevní propustnost)
Naprosto nevhodné jsou průmyslově zpracované potraviny. Naopak je dobré zařadit kvalitní brukvovitou zeleninu, probiotika, antioxidanty a podporu jater.
Způsoby terapie
Klasická naturopatie se skládá jak z využití fytoterapeutik (bylin), tak z podrobného výživového poradenství, zjištění avitaminóz, senzitivit a intolerancí, které by mohly podporovat prozánětlivost organismu. Léčba každé ženy je velmi individuální. Některé ženy potřebují současnou péči gynekologického fyzioterapeuta, psychologola, lymfoterapeuta a praktika čínské medicíny. Vždy záleží na konkrétním příběhu, potřebám a informovaném rozhodnutí klientky – pacientky.
Endometrióza většinou zve ke kompletní revizi životního stylu, vlastních přesvědčení, smyslu a způsobu života. Velmi často zve ženy ke zpomalení, pochopení vlastního těla a respektování svých potřeb. Z niterného úhlu ženy popisují častou roli oběti v životě, nevyřešená ženská témata nebo duchovní ženskou zátěž v rodině.