Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
OK
prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví
Zdravá výživa


Ryze ženská přitažlivost

Psychologie tvořivosti: Co udělat pro zrození nového nápadu – 1. část

07.10.2016
Kreativita
Být kreativní znamená umět vyjádřit sám sebe. Ať už slovy, obrazem, hudbou nebo třeba pomocí nového záhonku na své zahrádce. Kreativita nám byla dána do vínku. Cokoliv vytvořeného naší duší činí tento svět krásnějším a je po právu druhými obdivováno. Jak se vlastně nové nápady rodí?

„Dělit svět na fantazii a realitu je nesmysl. Všechno je informace, která nějak proudí,“ pravil kdysi jeden vědoucí člověk. Z jistého úhlu pohledu již všechno existuje. Nemusíme ani tak silou vůle něco vymýšlet, jako se spíše napojit na to, co se v mentálním světě již vyskytuje.

 

Samozřejmostí pro člověka, který má zkušenosti s tím, jak funguje lidská mysl, je to, že myšlenky nevznikají v mozku, ale přicházejí do něj z jemnohmotného prostoru kolem nás. Je proto projevem pýchy myslet si, že něco je skutečně mým vlastním výtvorem. Vždy jsme pouhým nástrojem nebo maximálně těmi, jímž úkolem je dát myšlenkám výslednou podobu, formu. I jeden z nejlepších světových kreativců v reklamě John Hegarty tvrdí, že prohlásit, že vaše myšlenka je originální, je velmi arogantní. Mnohem vhodnější slovo je NEOTŘELÝ. A to proto, že funkcí kreativity by podle Hegartyho mělo být zpochybňovat, vysvětlovat a inspirovat náš světonázor.

 

Tvořit srdcem, nikoliv rozumem

Ve filmu Osudové setkání je scéna, ve které jeden mladík dostává od spisovatele radu: „Napiš, co tě napadne – SRDCEM. Pak to přepiš – HLAVOU.“ Už zde dnes padlo, že to, co tryská z hlubin naší duše (z našeho srdce), má hodnotu a je druhými příznivě přijímáno. A naopak, každý z nás většinou vycítí, pokud je nám prezentováno něco, co nemá žádného ducha, žádnou energii, žádnou novou, přidanou hodnotu. Než tvořit z rozumu, je lepší netvořit vůbec.

 

Jak to tedy udělat, aby nápady přicházely přirozeně a samy, přímo z naší duše?

 

Dopřejte si hodně meditace a spánku (mozkových vln theta a delta)

Cestu k tvořivosti je dobré začít vydatným odpočinkem :-) Na jednom semináři se Esther a Jerry Hicks zeptal pán, který měl šest měsíců prázdnin a chtěl napsat knihu, jak to má udělat. Odpověď zněla, aby na knihu na pět a půl měsíce zapomněl, jezdil na ty nejkrásnější pláže světa, relaxoval, užíval si a nabil se tou nejlepší možnou energií: „Pak, z této vysoké energie, napíšete knihu rychle a hravě,“ dověděl se. Napřed je ale třeba mít tu energii.

 

Spousta vynálezců dlouhou dobu intenzivně pracuje a přemýšlí nad novým objevem a řešení vznikne poté, co se mysl totálně uvolní – například po odpoledním zdřímnutí nebo relaxaci v horké vaně.

 

Sám jsem absolvoval tři týdenní pobyty ve tmě a mohl jsem proces vznikání nových nápadů pozorovat částečně „zpomaleně“, z nadhledu, jakoby více uvědoměle: Bylo to tak, že nápady začaly přicházet do ticha. Poté, co se mysl čtvrtý, pátý den, vyprázdnila a „nezůstalo v ní nic.“

 

Má opakovaná zkušenost je, že nefunguje zapnout si ráno notebook a násilně chtít něco vytvořit. Pokud chci záměrně tvorbu nápadu podpořit, tak úmyslně začnu nedělat nic :-) Lehnu si do postele (což miluji) a čekám :-) Je to čistá fyzika – každé prázdno má tendenci se něčím novým zaplnit. A pokud si prázdno a odpočinek vytvoříte poté, co jste se předtím tématem myšlenkově zabývali, studovali ho, promýšleli, sbírali informace, bude to úplně dokonalé :-)

 

Už v jednom z předchozích článků jsme si říkali, že uvolněnost je základ pro cokoliv. Pro tvořivost to platí dvojnásob, je to minimálně 50 % úspěchu. Můžete-li, tak celý týden odpočívejte. Příště si konkrétněji řekneme, jak ještě více svou mysl pro nápady nastavit.

 

Literatura:

Hegarty J. (2015): Hegarty o kreativitě. Pravidla neexistují Praha: Slovart.


Související články:
Jak se okamžitě zbavit stresu
Nemusíte být nejlepší – zbavte se zbytečného tlaku a budete mít více energie
Chytejte se každého stébla radosti, nespokojenost je k ničemu
Psychologie tvořivosti: Jak nastavit svou mysl na nápady – 2. část
Rozhoduje talent nebo dřina? Aneb o zázračných dětech a narušitelích systému
Dokonalé načasování aneb kdy je prokrastinace užitečná
Rok 2018 ve zdraví a štěstí


07.10.2016
autor: Mgr. Jiří Hamerský
další články v rubrice: Psychologie


 
Priessnitzův obklad
Hemofilové nákazy
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Proč je dobré vystavovat se nepohodlí a diskomfortu
Přetrhejte mentální vazby s nemocí. A uzdravte se…
Nejčastější příčiny bolestí na hrudníku
Hemoroidy - léčba, která zabírá
Zdravé vánoční cukroví
Zdravé nepečené vánoční cukroví
Není losos jako losos
Červený čaj neboli Pu-Erh
Význam železa ve stravě
Klinický obraz nemoci dnešní doby
Jak vyčistit ucpané cévy?
Laktóza - skrytý problém
(c) 2004-2018 www.celostnimedicina.cz
O násRSS