Mít cholesterol pod kontrolou

istockphoto 636215530 612x612 1 e1616563948956

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Na cholesterol bychom se neměli dívat jako na zlo

Cholesterol je pro lidské tělo nezbytný. Hraje důležitou roli v některých jeho funkcích, je součástí buněčných membrán, pomáhá tělu zpracovávat tuky a je potřebný pro tvorbu hormonů. Cholesterol je látka tukové povahy obsažená v krvi. Tělo si jej ve větší míře vytváří samo v játrech, v menší míře je přijímán potravou.

V okamžiku, kdy přestaneme žít v mezích normálního života a přestaneme dbát o své tělo v záplavě práce, stresů, začneme se nesprávně stravovat, s vysokým příjmem živočišných tuků a cukrů, v okamžiku, kdy naše tělo začne trpět nadváhou, kouřením, či nedostatkem pohybu, musíme počítat s tím, že průvodním jevem tohoto nedobrého životního stylu bude zvýšená hladina cholesterolu. Ta může být pro tělo nebezpečná, neboť vede k ukládání tukových látek do stěn cév, ty se zužují, ucpávají a mohou být příčinou srdeční a mozkové příhody.

Je na každém člověku, jak se postaví ke své životosprávě a zda změní své návyky, bude se věnovat dietě, pohybu, přestane kouřit a začne se zajímat o to, co pomůže udržet hladinu cholesterolu ve správné úrovni.

Červená rýže

Studie ukazují, že červená rýže může mít pozitivní vliv i na snižování cholesterolu a krevní tlak. Červená rýže je produktem kvasinky (monascus purpureus) na rýži pěstované.

Červená rýže obsahuje několik sloučenin, které lze obecně nazvat monakoliny (K, L, M, N) a které obecně brzdí tvorbu cholesterolu v játrech (brzdí HMG-CoA reduktázu).

Jeden z nich, „monakolin K„, je synteticky vyráběn a používán ke snižování hladiny cholesterolu. U něj bylo potvrzeno, že udržuje normální hladinu LDL (škodlivého) cholesterolu. A tím se podílí i na normální hladině krevního tlaku, hladině cukru v krvi a celkovém snižování lipidů (tuků) v krvi. To vše je prospěšné pro krevní oběh a srdečně cévní systém.

Kyselina nikotinová (niacin)

Ovlivňuje metabolizmus tuků a cukrů. V potravě je široce rozšířen, především v játrech, libovém a drůbežím mase a luštěninách. Lidské tělo je schopno vyrobit si niacin z aminokyseliny tryptofanu, která se vyskytuje v mléčných výrobcích a vejcích. Niacin spolupůsobí při tvorbě energie v buňkách. Také díky němu máme zdravou čistou pokožku a funguje nám správně nervová soustava, srdce a trávicí systém. Pomáhá snižovat hladinu krevního cukru na normální hodnoty a v neposlední řadě má vliv na kvalitu duševní činnosti.

Beta-sitosterol

Beta-sitosterol je rostlinná látka, tzv. fytosterol, podobná cholesterolu. Pokud je jí v těle dost, pak je větší šance, že je omezeno množství cholesterolu schopného vstoupit do těla a potlačeno vstřebávání cholesterolu ve střevech. Působí jako antioxidant a regulátor činnosti řady enzymů.

Pomocná myšlenka je tato:

Monakoliny pomáhají snižovat tuky v krvi a podílejí se na tom společně s niacinem a rostlinným sterolem (beta-sitosterolem), který potlačuje vstřebávání cholesterolu ve střevech. Vše společně podporuje snížení cholesterolu (hlavně LDL cholesterolu) v krvi.

Chrom

Chrom je stopový prvek, který je významným regulátorem cukru v krvi, ale zároveň příznivě působí i na metabolismus tuků, ovlivňuje příznivě koncentraci cholesterolu v krvi. Chrom reguluje tvorbu a účinek inzulinu a zlepšuje tak přísun glukózy do tkání. Podobně jako cinsulin i chrom přispívá ke zvýšení imunity.

Lze akcentovat vitaminem D3, který je potřebný na vstřebávání minerálních látek a stopových prvků a je v naší populaci nedostatečný. Lze ještě jmenovat např. garcinii, gymnemu sylvestre a jiné.

Hlavní myšlenka je však tato:

Základním krokem při předcházení a řešení daného problému je úprava životosprávy: přestat kouřit, víc se pohybovat, správně se stravovat… a mít cholesterol pod kontrolou.