Statiny, cholesterol a homocystein

leky na srdce

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Víte, jak souvisí cholesterol, léčba statiny a homocystein? V jednom předchozím článku jsem psal o tom, že syntetický prostředek nemůže nahradit přírodní. Každý synteticky vyrobený lék má vedlejší reakce, dá se říci – bez výjimky. Často se stane, že nasazený lék potlačí příznak nemoci, ale současně vyvolá jiný příznak, který musí lékař potlačit jiným lékem. Lék také může způsobit pokles látky, kterou tělo potřebuje – třeba enzymu. My jej pak musíme do těla dodávat. Pokud to uděláme opět synteticky, dostaneme se dříve nebo později do bludného kruhu.

Příkladem může být problematika kolem zvýšené hladiny cholesterolu, která závisí u většiny lidí na aktivitě enzymu HMG-Co A reduktázy v játrech, který souvisí s hladinou homocysteinu.

Jak fungují statiny?

Lékař během své pětiminutové konzultace s pacientem nemá čas na to, aby rozebíral příčiny. Obvykle tedy doporučí statiny (inhibitory HMG-CoA reduktázy), které výrazně snižují až blokují syntézu cholesterolu na počátku metabolického řetězce, společně s tím se snižuje také hladina tuků. Toto jsou hlavní argumenty v boji proti ateroskleróze a ischemické chorobě srdeční. Obě strany jsou spokojeny. Sice není řešena příčina, ale upravuje se nežádoucí hladina škodlivin. Statiny ovšem současně blokují tvorbu koenzymu Q10, protože buněčný cholesterol je nezbytný pro jeho tvorbu, což má ve svých důsledcích možná ještě větší dopad. Některé potraviny mohou statinům v prevenci srdečních příhod směle konkurovat – třeba česnek!

statiny

Jak poznat nedostatek koenzymu Q10?

Schopnost člověka tvořit si koenzym Q10 fyziologicky klesá. Od 35 let bychom jej měli spíše zvyšovat a ne jeho tvorbu blokovat.

Jaké jsou funkce koenzymu Q10 v těle?

  • Je skvělý antioxidant
  • Dodává buňce zdroj energie
  • Podílí se na regeneraci a kvalitním výkonu
  • Podporuje imunitní systém
  • Příspívá ke zdraví cév a kardiovaskulárního aparátu
  • Rozhoduje o tom, jestli se do buňky dostanou důležité látky, a naopak z buňky ven zplodiny vnitřního buněčného metabolizmu

Při jeho nedostatku buňka chřadne, člověk je unavený a snadno onemocní. Je sníženo buněčné dýchání, zvyšuje se toxicita svalu, což se může projevit bolestí svalů, zánětem či horší potréninkovou regenerací. U pacientů s nedostatkem koenzymu Q10 se objevuje krvácivost dásní, chronické bolesti či již zmíněný silná únava a vyčerpání.

Více informací o koenzymu Q10 vám poví článek Proč náš organismus potřebuje koenzym Q10. 

Při léčbě statiny musíme průběžně kontrolovat jaterní transaminázy a hlídat hladinu kreatinfosfokinázy pro výskyt myozitidy. Léčba statiny tedy neřeší příčinu, ale následek a sama může způsobit další problém.

Jak s tím souvisí homocystein?

Při narůstající toxicitě těla (vlivem nedostatku koenzymu) se zvyšuje hladina homocysteinu. Homocystein je typ aminkyseliny v těle, která má v těle své místo. Pokud však není hladina homocysteinu v normě, začne se tato aminokyselina v těle hromadit a začíná fungovat jako toxin, který se podle nejnovějších poznatků podílí mimo změn v endokrinním, hormonálním a nervovém systému také na špatné tvorbě tzv. endogenního cholesterolu.

Jaké dopady má vysoký hladina homocysteinu?

Zvýšená hladina homocysteinu může způsobit tyto obtíže:

Hyperhomocysteinémie vede ke zvyšenému cholesterolu

Narůstá aktivita enzymu HMG-Co A reduktázy. Ukázalo se, že hladina cholesterolu reaguje na hladiny homocysteinu. Normalizace hladin cholesterolu a krevních lipidů se dostavuje za několik měsíců po snížení hladiny homocysteinu a to bez významného dietního úsilí a bez použití statinů. Jinými slovy, když je zaměřena pozornost na homocystein a sníží se jeho hladina, není třeba blokovat enzym HMG-Co A reduktázu syntetickými statiny – tím se také vyhneme riziku vedlejších příznaků.

homocystein

 

Současný životní styl zdravému srdci nenahrává

Podívejme se na člověka kolem 35 let. Většinou si založil rodinu, staví dům, upevňuje si postavení v zaměstnání, žije hektickým způsobem, je na to zvyklý. Předtím sportoval a měl dobrou kondici. Jenže nyní na sport nemá čas, jen sedí v kanceláři, jezdí autem, polyká kilometry a smog. Dokonce začíná vlivem stresu kouřit. Přes den nemá čas na pravidelné jídlo, v rychlosti sní FAST FOOD. Teprve večer to dohání a nacpe si žaludek. A místo toho, aby tělo přes noc odpočívalo, vnitřní svět těla je v plném provozu, zpracovává “ nacpané“ jídlo. Energie se spotřebovává, ráno se takový člověk probouzí unaven – vezme kávu a den se opakuje.

Jak bylo výše uvedeno, hladina koenzymu Q10 s věkem klesá, jak může ten nápor zvládat? Metabolismus, který je očividně chybný, tvoří cholesterol, tuky se ukládají, srdce je zatěžováno a v padesáti se dostaví infarkt. Praktický lékař při preventivní prohlídce zjistí zvýšenou hladinu cholesterolu, zná důsledky, a proto předepisuje statiny. Jenže!?! Možná oddálí nemoc, ale protože neřeší příčina, je otázkou času, kdy se nemoc projeví naplno.

Jak snížit homocystein?

Farmaceutické firmy chrlí statiny – je to moderní trend. Je to záslužná činnost, která bojuje proti civilizačním nemocem. Politici lobují, která firma dostane přednost prodeje svého výrobku na trhu. Co na tom, že situaci neřeší? Co na tom, že příčiny vzniku cholesterolu jsou také jinde? Že by bylo mnohem prospěšnější snížit hladinu homocysteinu stravou – zelenou listovou zeleninou (s kyselinou listovou ve formě methylfolátu), vitaminy skupiny B (konkrétně B12 a B6), které tělo potřebuje k likvidaci jedovatého homocysteinu, a tím vlastně snížit cholesterol. Určitě by bylo prospěšné dodávat dobře vstřebatelný koenzym Q10. Jenže je to naopak.

listova zelenina kyselina

Suplementace koenzymu – kámen úraz?

Kdo chce, může si koenzym koupit jako potravinový doplněk. Jistě, to jde. Hladina látky obsažené v preparátu, který si koupíme jako doplněk, však nesmí být léčivá, jinak by ten preparát musel být prodáván jako lék v lékárně. Co z toho vyplývá? Koupím si prostředek a na obalu je napsáno: užívat 1 tbl denně. Ale tato povolená dávka není účinná, slouží jako dávka preventivní. Abychom dosáhli účinné hladiny, musíme na vlastní zodpovědnost dávku zvýšit – často mnohonásobně – jenže se zase zvýší finanční náročnost. Když budeme užívat doporučenou dávku výrobce, pak prostředek nebude mít efekt. Klient si řekne – ono to neúčinkuje – zajde ke svému lékaři a ten předepíše „zadarmo“ statiny.

A je to. Jsme tam, kde jsme byli. Bludný kruh je uzavřen.