Léčivé rostliny a houby ovlivňující krevní tlak

vysoky krevni tlak

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Krevní tlak lze definovat, jako tlak krve na stěny cév. Určují ho dva faktory – objem krevního řečiště (lidově řečeno, kolik krve proudí v cévách) a stav (a vlastnosti, tedy pružnost a pevnost) cévního systému. Standardní normální hodnota krevního tlaku je u systolického 110 až 139 mm Hg (milimetrů rtuťového sloupce) a u diastolického 60 až 89 mm Hg. Jakákoliv výchylky (ne jednorázové, ale dlouhodobě) nad nebo pod tyto hodnoty je vysoký nebo nízký tlak.

Co ovlivňuje krevní tlak

Na krevní tlak působí mnoho vlivů – známy je například tzv. syndrom bílého pláště, kdy při kontrolním měření doma je vše v pořádku, ale při měření v ordinaci tlak vyletí nahoru a lékař předepíše léky. pacient pak přemýšlí, jak to rozumně panu doktorovi vysvětlit. To by byl také byl příklad vlivu psychického rozpoložení pacienta. Roli může hrát ale i fyzický stav nebo okolní teplota (náhlé změny teplot – lidově tzv. “mění se tlak”). Důležitým faktorem je věk – u starších lidí je vysoký systolický a nízký diastolický tlak normální z důvodu opotřebení a menší pružnosti krevního řečiště. Více nebezpečný je vysoký spodní tlak, protože se jedná o nejnižší tlak v krevním řečišti, tudíž tlak, který jej namáhá neustále.

 Budeme se nejdříve a (a z větší míry) zabývat vysokým krevním tlakem, který je podstatně nebezpečnější pro naše zdraví než tlak nízký. Kromě léků předepsaných lékařem lze hladinu krevního tlaku, hlavně u mírnějších forem ovlivnit i jinak.

Co pomůže na vysoký krevní tlak

Spočívá to v úpravě životního stylu – úprava životního stylu, změna jídelníčku (omezení soli a smažených jídel), snížením váhy, správným spánkovým režimem, omezením kouření, vyvarováním se stresu a vůbec dobrým duševním stavem, kdy mohou pomoci různé relaxační techniky jako například jóga či autogenní trénink (jak říkají lékaři – Hlavně se nerozčilujte!).

Je třeba klást důraz zejména na dodržování pitného režimu a tím zajistit dostatek tekutin v těle. Dále je třeba zařadit do jídelníčku potraviny bohaté na proteiny, vitamín C a vitamíny ze skupiny B a více soli (sodík v soli tlak zvyšuje).

Nejlepší v tomto případě je konzumace vitaminu C z přírodních zdrojů, jako je čerstvá zelenina (rajčata, paprika, petržel, česnek). Právě zejména při mírné formě krevního tlaku mohou pomoci i čaje z některých léčivých rostlin nebo jejich směsi.

TIP Celostní medicína doporučuje knihu: Jak snížit vysoký krevní tlak přirozeně?

 

Upozornění: Je třeba zdůraznit, že u pacientů, kteří užívají léky na vysoký krevní tlak, je možné, že bylinky mohou zesílit účinek užívaných léků a je tedy dobré předem upozornit svého lékaře, zdali nemá námitek. Platí, že léčba srdce a cévního systému musí být pod kontrolou lékaře, který by měl být informován také o užívání podpůrných přípravků, ať už čajů či doplňků stravy.

 

Hloh obecný

Nejznámější léčivou rostlinou v souvislosti s krevním tlakem je zřejmě hloh obecný (Crataegus laevigata). Jako rostlinná droga se z něj používají list s květem. Hloh obecný pomáhá upravovat napětí srdečního svalu, rozšiřovat koronární cévy a snižovat krevní tlak. neměly by o užívat těhotné a kojící ženy.

Meduňka lékařská a třezalka tečkovaná

Součástí čajových směsí bývají i meduňka lékařská (Melissa officinalis) a třezalka tečkovaná (Hypericum perforatum), které sice přímo neovlivňují krevní tlak, ale zklidňují a působí obecně příznivě na psychiku. To má za následek i na krevní tlak, kdy tolik nehrozí jeho zvýšení z psychických příčin.  U třezalky je třeba upozornit, že bychom se s ní neměli chodit opalovat ven (může naskákat vyrážka dána citlivost kůže na světlo, tzv. fotosenzibilitou) a neměla by se kombinovat s antidepresivy a hormonální antikoncepcí.

Ibišek súdánský

Dalším slibným pomocníkem je ibišek súdánský (Hibiscus sabdariffa) který prokázal u skupiny anglických dobrovolníků při delším popíjení (čaje z ibišku!) snížení krevního tlaku. Mechanismus působení je nejasný, může souviset s antioxidačním působením extraktu z této rostliny. již ve starém lidovém léčitelství bylo na snížení krevního tlaku doporučováno jmelí bílé (Viscum album), které i dnes často můžeme najít v bylinných směsích na snížení krevního tlaku. Zde je mechanismem působení to, že rozšiřuje vlásečnice.

Další léčivé rostliny

Z dalších léčivých rostlin ovlivňujících vysokou hladinu krevního tlaku lze zmínit len setý (Linum usitatissimum), kde se používá olej, nebo fazol obecný (Phaseolus vulgaris). Pak je zde několik léčivých rostlin, u kterých se dá říct, že tzv. normalizují krevní tlak. tento výraz znamená, že pacientům s vysokým krevním tlakem ho pomáhají snížit a u nízkého krevního tlaku je tomu naopak. K těmto léčivým rostlinám například patří ženšen všehoj (Panax ginseng), česnek (Allium sativum) nebo petržel zahradní (Petroselinum crispum).

Rdesno mnohokvěté

Rdesno mnohokvěté, pod latinským názvem Polygonum multiflorum je velmi ceněnou bylinou zejména v tradiční čínské medicíně, kde je známa pod názvem He Shou Wu.

Základní obsaženou látkou je 2,3,5,4 – tetrahydroxystilben-20beta-D-glucosid, který patří mezi stilbenové glykosidy. Z obsažených minerálů se dále uvádí hliník, měď, draslík, hořčík, dokonce stroncium či titan a z nežádoucích dokonce občas arsen. Právě nekvalitní zdroje rdesna mnohokvětého mohou způsobit, že rostlinná droga může obsahovat těžké kovy, a proto je třeba vždy raději užívat doplňky stravy s obsahem rdesna od ověřených výrobců.

Dále se uvádí, což je pro tento článek důležité, že podporuje snižování zvýšeného krevního tlaku a dále výrazně zlepšuje fyzické a psychické zdraví, snižuje krevní cholesterol nebo pomáhá při ateroskleróze (kromě snižování hladiny celkového cholesterolu také snižuje hladinu triacylglycerolů).

Cordyceps CS-4, housenice čínská, Cordyceps sinensis

Zde se jedná o cizopasnou houbou, která poměrně kuriozním a současně trochu děsivým způsobem symbioticky koexistuje s druhy hmyzu v horských oblastech Číny a Tibetu.

V letním období vystřeluje spory, které napadají hmyz, na jehož těle pak cizopasí. Hmyz se před svou smrtí zavrtá do země, kde z něj zůstane pouhá skořápka. V ní se opět vytvoří podhoubí, pak vznikne plodnice, která vystřeluje spory, jež napadají hmyz a celý cyklus se opakuje. Důležité je, že přispívá k harmonizaci krevního tlaku.

Všeobecně podporuje regeneraci organismu, a proto se dá zařadit do skupiny adaptogenů. Tak se označují látky, které (různým způsobem), které nás posilují v období zvýšeného psychického či fyzického nároku. Což je u housenice dáno obsahem beta glukanů a nukleotidů. Glukany jsou oligosacharidy nebo polysacharidy, složené z opakujících se molekul glukózy. Posilují imunitu tím, že tím, že zesilují fagocytózu a aktivity fagocytujících buněk – granulocytů, monocytů, makrofágů a dendritických buněk.

Chcete vyzkoušet sílu cordycepsu?

Shiitake, houževnatec jedlý, Lentinula edodes

Shiitake, Lentinula edodes, česky houževnatec jedlý pochází z jihovýchodní Asie. Její název se skládá ze dvou japonských slov: shii = dub, take = houba.

Obsahuje polysacharid (glukan) lentinan.  Této látce jsou přisuzovány imunostimulační, antiinfekční (eliminuje virové, bakteriální, plísňové a parazitární infekční onemocnění), protinádorové a radioprotektivní účinky.

Shiitake ale také obecně příznivě působí v případě zvýšeného krevního tlaku a přispívá ke snížení hladiny cholesterolu. Úspěšně se osvědčil při léčbě a prevenci akné. Za podporou imunity stojí obsažená látka lentinan. Počítá se také antioxidantům, které působí proti škodlivým volným radikálům z okolního prostředí. Pomáhá také při zvýšené psychické a fyzické zátěži, tudíž se dá shiitake také přiřadit k adaptogenům.

Tip celostní medicíny ZDE

Enoki, penízovka sametonohá, Flammulina velutipes

Příznivě má působit i na snižování hladiny cholesterolu a zvýšeného krevního tlaku.

Z přírodních látek obsahuje glykoproteiny, polysacharidy, flavonoidy nebo tzv. enokipodiny (ty poslední stojí zřejmě za antibakteriálním působením této houby). V asijské tradiční medicíně se enoki používá u léčby zánětů, dermatóz, alergie astmatu, při nespavosti, k posílení imunitního systému, jako regenerační prostředek, pro posílení střevní mikroflóry nebo k posílení činnosti slinivky břišní.

Tip celostní medicíny ZDE

Enoki, penízovka sametonohá, Flammulina velutipes

Příznivě má působit i na snižování hladiny cholesterolu a zvýšeného krevního tlaku.

Z přírodních látek obsahuje glykoproteiny, polysacharidy, flavonoidy nebo tzv. enokipodiny (ty poslední stojí zřejmě za antibakteriálním působením této houby). V asijské tradiční medicíně se enoki používá u léčby zánětů, dermatóz, alergie astmatu, při nespavosti, k posílení imunitního systému, jako regenerační prostředek, pro posílení střevní mikroflóry nebo k posílení činnosti slinivky břišní.

Pomoc u nízkého krevního tlaku

Na závěr ještě je možné se drobně zmínit o léčivých rostlinách pomáhajících u nízkého krevního tlaku. V úvahu připadá paulinia opojná (Paulinia cupata), znám pod názvem guarana, pro obsah kofeinu a dalších látek. Dále je možné uvést ještě lékořici lysou (Glycyrrhiza glabra).

Lékořicový kořen obsahuje aromatickou látku glycyrrhizin, která podporuje vyplavení hormonů nadledvinek, které zadržují v těle sůl a podporují vylučování draslíku. Následkem toho se v těle mění hospodaření s vodou a stoupne krevní tlak. Zvyšuje se však nebezpečí otoků.

Jako třetí bylinku můžeme jmenovat rozmarýn lékařský (Rosmarinus officinalis), který podle některých zdrojů posiluje krevní oběh, působí příznivě na nervový systém a také zvyšuje snížený krevní tlak.