Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
OK
prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví


Medikamentace

07.10.2011
Při sledování pořadu s MUDr. Hnízdilem jsem zaznamenal slovo medikamentace. Pojem vychází ze slova medikament a jde o zaléčení zdravotního problému určitým lékem. Jak čas běží a přicházejí další události, téma se tlačí stále více do popředí.

Vzpomněl jsem si na dnes již historický film, jehož děj se odehrával v USA a jehož hlavním tématem byly drogy. Coby hlavní hrdina tu vystupoval nekompromisní a nepodplatitelný policejní agent, jemuž se dařilo odhalovat jeden drogový kartel za druhým. Až do okamžiku, kdy si na něj počíhali, zajali ho, uvěznili a přivázali na lůžko. Zde mu píchali pravidelně do žíly drogu a z něj samotného vypěstovali člověka závislého na droze. Tehdy byla oním filmem popsána tzv. násilná medikamentace.Ale existuje také tzv. dobrovolná medikamentace a nyní nemám na mysli dobrovolné užívání drog, jak ukáži prostřednictvím modelu vycházejícího z dnešní doby.Jde o patnáctiletou dívku, kterou rodiče nedovedou usměrnit v jejím chování, dívka si vlastně vynutí na rodičích a lékařce předpis hormonální antikoncepce. V zoufalství a pod tlakem televizní reklamy koupí rodiče této dívce tzv. očkování proti rakovině děložního hrdla a takto připravenu, v iluzi, že pro svou dceru udělali maximum, co mohli, aby ji ochránili před nástrahami tvrdého života, ji do něj vypustí. Dá se předpokládat, že tato dívenka s pocitem, že si může dovolovat, co se jí zachce, okusí i jiné nástrahy. Není pak divu, že má následně ve svých 18 letech například poruchu štítné žlázy; její lékař problém řeší nasazením umělého hormonu a dokonce dívku ujišťuje, že je to věc přechodná a že se vyléčí. Již nemluví o tom, jak. Takže sledovaná dívka je od 15 let medikamentována. Dobrovolně.Ale uveďme si další příklad. Co takhle preventivní medikamentace?
Opět vytvořím obecný model. Muž ve věku 45 let se dostaví na plánovanou preventivní prohlídku a lékař mu zjistí vysoký tlak krve a vyšší hladinu cholesterolu. Pacient vyslechne varovná slova, dostane recept na lék ke snížení tlaku krve a odbourávání cholesterolu, od sestry dostane letáček na dietu a výstrahu, že kouření škodí zdraví. Má se dostavit na kontrolu za půl roku s tím, že si bude pravidelně chodit pro předpis léků. Co Vám to připomíná? Jde o preventivní medikamentaci?Zavedený systém funguje perfektně, zaškolený lékař odhalil člověka, který je potenciálním odběratelem medikamentů, a to až do konce života. Zavedená preventivní medikamentace tuto situaci s jistotou zajistí.  Je to přece věcí onoho muže samotného, že kouří, že žije ve stresu, že v práci sedí bez pohybu, že nesportuje, že se nezdravě stravuje… Dostal medikamenty, a tak může v zajetém režimu pokračovat i dál...Jaký smysl má preventivní prohlídka popsaná v tomto modelu? Komu prospívá? Pacientovi nebo farmaceutické firmě?

Každý si musí odpovědět sám, protože to vidí po svém, ze svého zkušenostního úhlu.Medikamentace prováděná bez řešení příčiny vede k závislosti na lécích.Dostávám do poradny množství dotazů, z nichž je zřejmé, že medikamentace funguje docela rutinně v různých úrovních a oborech zdravotní péče. Liší se jen názvem. Nenazývá se medikamentace, nýbrž dokonce léčení. O vyléčení však hovořit nelze. K tomu nemůže dojít, pokud není pojmenována příčina a pokud není následně i odstraněna. Ošetřování pomocí medikamentů totiž jen zamaskuje příznak a vytvoří iluzi pacienta, že je zdráv: Díky lékům může vykonávat dál svou činnost, to je pro něj prioritní. Začne o tom coby o problému přemýšlet teprve v okamžiku, kdy zjistí, že je na svém léku závislý, že mu však přestává fungovat, jak si zvykl, a tak musí dostat další lék a později opět další. Je mu stanovena diagnóza chronické nemoci, jeho životní systémy selhávají.

 

Tehdy (možná) pochopí, kam jej přivedla medikamentace.

 

Doporučujeme knihu Sám sobě doktorem.


Související články:
Bývalý šéf nemocnice: Farmafirmy ovládajú zdravotníctvo
Případ korupce BayerGate (rozhovor s Alfredem Pequitem, bývalým zaměstnancem Bayer Portugal)
Výzkumník přiznává, že zfalšoval tucty výzkumných studií pro farmakologický koncern Pfizer
Farmaceutické firmy šíří lži o působení léků se statinem
Farmaceutický průmysl vyvíjí léky pro nejbolestnější nemoc: pro život
Většina lidí na světě neumírá na nemoc, ale na její léčbu...


07.10.2011
autor: MUDr. Pavel ŠÁCHA
další články v rubrice: Filosofie zdraví


 
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Extrasystoly aneb bouchání či vynechávání srdce
Priessnitzův obklad
Nejčastější příčiny bolestí na hrudníku
Jak vyčistit ucpané cévy?
Hemoroidy - léčba, která zabírá
Štítná žláza – jak se přestat „léčit“ a raději se svépomocně uzdravovat - 1. část
Serotonin - osm přirozených způsobů, jak posílit jeho produkci a tím i dobrou náladu
Nízký krevní tlak
Warfarin - co vám u lékaře neřeknou
Správně dávkovaný chlad může snížit nemocnost o více jak 90 % (rozhovor s Liborem Mattušem)
Hemofilové nákazy
Hemoroidy - příznaky a fotky
Zvětšené uzliny na krku
Dornova metoda
(c) 2004-2019 www.celostnimedicina.cz
O násRSS