Lysin – životně důležitá aminokyselina

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Občas se v přírodních přípravcích, hlavně v těch na podporu hubnutí, můžeme setkat s aminokyselinou lysinem. Lysin patří mezi esenciální aminokyseliny, což znamená, že si je lidské tělo neumí vyrobit. Z toho vyplývá, že lysin musíme přijímat ve stravě. Vědci vypočítali, že dospělý jedinec by měl přijmout zhruba 14 mg lysinu na kg živé váhy.

Kde všude můžeme lysin v potravě nalézt?

Lze ho nalézt ve vepřovém a hovězím mase, v rybách, v sójových bobech, pšeničných otrubách, v čočce, arašídech či fazolích. Nejvíce ho obsahuje sýr parmezán. Naproti tomu obiloviny ho obsahují velmi málo a kukuřice dokonce vůbec ne. Je důležité si uvědomit, že lysin je citlivý na teplotu za sucha, takže například v pražených arašídech už ho mnoho nenajdeme. Rovněž ho ničí i smažení. Naproti tomu vaření mu neublíží.

Jaké jsou jeho funkce?

Lysin je velmi důležitým stavebním prvkem pro všechny bílkoviny obsažené v našem těle. Má významnou roli při budování svalů, vstřebávání vápníku, při hojení po operacích či po zraněních. Má také funkci při produkci hormonů, enzymů a protilátek při infekcích.

Zajímavé také je, že urychluje hojení oparů. Nejenže urychluje, ale také zabraňuje dalšímu rozšiřování oparu. Je to proto, že působí proti jiné aminokyselině, argininu, která podporuje vznik a rozšíření oparu. Lysin rovněž ochraňuje stěny cév před usazováním cholesterolu a tedy aterosklerózou, rovněž tak podporuje pevnost cévní stěny a tak chrání organismus před vznikem kardiovaskulárních nemocí.

Jak již bylo zmíněno, podporuje vstřebávání vápníku a tím podporuje pevnost a lepší stavbu kostí a zubů. Podporuje budování svalů, což je mimo jiné i role lysinu jako jedné ze složek přípravků, které pomáhají při hubnutí, hlavně v případě intenzivního fyzického cvičení. Jeho nedostatek vede k chronické únavě. Pozoruhodné je i to, že pomáhá z organismu odstraňovat olovo.

Jaké jsou projevy nedostatku lysinu?

Je to především zvýšené riziko vzniku kardiovaskulárních nemocí a všeobecně snížení imunity. Dále například hrozí riziko vzniku anémie či chronické únavy. Nejvíce ohrožené jsou děti, vegani a vegetariáni a vůbec osoby mající stravu chudou na lysin.

A naopak – hrozí nějaké nebezpečí z předávkování lysinem?

Ano, je to možné, ale příznaky se omezí většinou na žaludeční potíže, jako jsou nevolnost, zvracení, nechutenství či porucha metabolismu (vzhledem k roli lysinu). Největší nebezpečí může vzniknout, pokud patříte k vzácným výjimkám, kdy jste buď obecně citliví na lysin, či máte poruchu metabolismu lysinu, ale to je poměrně velmi málo pravděpodobné.