Problémy s koleny: duchovní příčina a psychosomatika

kolena e1623959296882

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Potíže s koleny všeho druhu rapidně narůstají, a to i u mladých jedinců. Mnoho lidí trápí kolena a vše kolem nich, ať už jsou to bolesti, otoky, voda v koleni, artróza, revma, operace či jakékoliv jejich úrazy. Kolena jsou tvrdohlavost, ego, hrdost, ješitnost, neústupnost v něčem, co se vám nelíbí a příčí. Kolena ukazují na naši schopnost změny, pružnost a pohyblivost, jak se umíme přizpůsobit životu.

Problémy s kolenními klouby: psychosomatika

Často to proto souvisí s neohebností a neústupností postojů. Za každou cenu si prostě „stojíte neústupně za svým“, protože vy máte pravdu, protože vy to víte nejlépe, protože vy nebudete ten, který ustoupí. Ustoupit druhému v dané situaci ve vás vyvolává pocit slabosti. Přece kdybyste ustoupili, znamená to, že jste nevyhráli, a to vaše ego nemůže dopustit. Vaše jedna část duše je VELKÁ VÝSOST, která nemůže dopustit ustoupit. Je pro ni totiž ponižující přiznat si porážku, či jen kompromis. Na to si její ego nehraje.

Na kolena nás dostane pokora

Kolena jsou z duchovního hlediska symbolem pokory. Jak se umíme ponížit, snížit před někým, něčím, nějakou situací, něčím co se nám uvnitř často příčí. Zda sami umíme „klesnout na kolena“ – před někým, něčím, nějakou situací. Nebo zda nutíme druhé „klesnout na kolena“ – někdo nás irituje a chceme mu za každou cenu dát lekci, shodit ho, rozčiluje vás a chtěli byste ho vidět „spadnou a plazit po kolenou….“.

Máte chuť někoho „přehnout přes koleno“?

Zeptejte se sami sebe – kdo vás sráží na kolena? Kdo to ve vás vyvolává? Vašemu egu se to nelíbí a brání se. Jenže je zde vesmírný úkol, naučit se v této dané situaci více pokory.

Též se říká, že něco „lámeme přes koleno“ – co?

Vesmír vám vzkazuje: „člověče, lekci, kterou tě teď chci naučit je, aby ses naučil být v této věci více pokorný, ovládá tě ego, a to zde nemá co dělat.“ Dáváte ego tam, kde nemá být, tam kde se máte naopak uklonit a uctít. Buď jde o vás, nebo to samé děláte vy někomu. Proč? Proč mu chcete za každou cenu udělit lekci?

Voda v koleni: psychosomatika

Nechcete něco nebo někoho přijmout a to, co vám život nabízí, odmítáte. Vesmír vás nutí toto přijmout, i když se vám to nelíbí nebo z toho máte strach. Máte v sobě zakořeněný strach přijmout změnu či něco změnit, proto se raději egem bráníte.

Cítíte ve svém životě svobodu? Bojíte se dělat ve svém životě změny? Netrpíte nejistotou? Bojíte se budoucnosti? Netrváte si tvrdošíjně na svém?

Vesmír vás potížemi s koleny nabádá: „nebojte se změn v životě, žijte s větší lehkostí. Věřte lidem a netrestejte je vaší urputností a kritikou, za kterou skrýváte vaši nedůvěru pramenící z minulosti. Kolena ukazují na vaši hlubokou starou dávnou křivdu v minulosti – odpusťte té dané osobě, neživte v sobě zlost, která vám v kolenou leží.

TIP Celostní medicíny: Zarezonovalo s vámi téma odpuštění? Máme pro vás 7 radikálních způsobů, jak odpusit.

Symbolika kolen

NOHY: KOLENA – Nabádají vás, aby jste se nebáli vykročit do budoucnosti. Nestůjte na místě, máte pocit, že přítomnost je pro vás známá jistota, která vás neohrožuje, ale budoucnosti se bojíte, protože do ní nevidíte.

KLEČET – klečíme, když se modlíme. Je to symbol, že umíme před ostatními pokleknout a omluvit se. Umíte se omluvit a přiznat chybu? Přestaňte být na ostatní tvrdí a neústupní. Naučte se být něžní, přiznat svou chybu, naučte se udělat kompromis a nemít vždy navrch a mít za každou cenu pravdu. Naučte se, že i vy se můžete někdy mýlit a že to není nic špatného, je to lidské. Smýšlíte o sobě moc zvysoka. Nepřeceňujete vlastní úspěchy a názory, své často ,,rádoby pravdy“?

Nezapomeňme ale, že blokády na těle se mohou objevovat i zpětně. Některé ženy řeknou: „ale já se teď zrovna cítím dobře, bez stresu a nemám žádné potíže…“. A co vaše minulost? Jééééj, tam jsem toho MUSELA vydržet hodně…“.

A to je právě ono. Tělo někdy funguje na zpětný chod – tedy, když MUSÍ zabrat, často zapneme nějaký takový vnitřní knoflík, zatneme zuby a jedeme jako buldozer přes sebe, přes své zdraví i přes svoji kapacitu.

Zpětná daň těla

Tělo nám v tomto chvilkovém nastavení pomůže a je držák. Jenže pak si to v budoucnu samozřejmě logicky vybere. „Tak ty si chtěla jet přes mou kapacitu na 200 % i dál? A kde mám čerpat energii? Nezahrávej si takto se mnou..“, říká tělo a bum – v době, kdy se daná situace, kdy jste museli zabrat zklidnila, tělo poleví a vybere si zpětně svou daň nějakou nemocí, úrazem či zdravotní komplikací. Proto vám je to divné, že „zrovna“, když se vám nic neděje. Čím více totiž jedete na DORAZ, tím více si to pak vybere.

Tělo „neokecáme“, i když se o to skoro všichni snažíme. Ono dobře ví, co jsme na něm páchali a vše si pamatuje.

Dávná minulost: zraněné emoce

Stejně tak mohou projevy potíží s koleny být následkem emočního zranění z minulosti. Výchova v době našich předků, našich babiček a dědečků, byla ve většině případů těžká a tvrdá. Tvrdá jako vojna. Normálním výchovným elementem bylo KLEČET ZA NĚCO ŠPATNÉHO. Dítě dostalo špatnou známku, něco provedlo nebo udělalo a šup, za trest muselo klečet v koutě, na kolenou. A komu se tohle líbilo?

V tu chvíli se malá, citlivá duše cítila ponížena, ublížena a ukřivděna. Klečelo se za každý nesmysl. Tvrdost výchovy byla neúprosná. Není tedy náhodou, že většina dospělých této generace, která tuto výchovu zažila, má nyní zpětně následky. A to právě potíže s koleny. Zakořeněná stará bolest ve vás si vybírá svou daň. V takových případech je vhodné pořešit tuto křivdu ve vás opět nějakým odblokem, abyste ji ze sebe dostali pryč.

Ono koleno vám jen ukazuje, že to v sobě z dávné minulosti nemáte ještě zpracované a na „dně vašeho podvědomí“ to stále v tomto podvědomém sklepě hnije, kvasí a doslova smrdí.

Poklekněte v mysli a sami sobě přiznejte, kde si nechcete kleknout na kolena a ustoupit. Dokud nebudete sami k sobě upřímní, nemůžete se bolesti zbavit. Kolena jsou jen a jen o Vás a o vašich křivdách.

Psychosomatika potřebuje individualitu

Nezapomeňte, že každá duchovní příčina je obecná, a pod touto obecnou slupkou má každý samostatně svůj vlastní specifický a konkrétní příběh. Duchovní příčiny jsou od toho, aby člověka nasměrovaly v jeho pátrání po hluboké příčině, kterou už má každý svou vlastní. Je to jeho vlastní cesta hledání a čištění.

Někdy je to opravdu dlouhá a náročná cesta. Kostlivci a bloky vylézají každému. Držme si všichni palce a zkusme se z toho nezbláznit, zachovat klid, v rámci možností, pracovat na sobě a všichni si navzájem pomáhat, jen to je cesta za Světlem 🙂

V jednoduchosti je vždy ukryto tajemství a pravda. Tak jako zde. Tato moudrost bylo pro vědomé, protože jen ti dokázali rozluštit, co se v nich skrývá a čím se mají v životě řídit. Je to skrytá tajenka a v ní je ukryt návod na život od vesmíru.

S láskou k nám samým i ostatním

Jitka B.