Emoce a vztek: cesta k transformaci a životní energii

umeni milovani emoce

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Chcete mít v životě více energie? Mít dost zdrojů a šťavnatosti pro sebe, své sny, kariéru i blízké vztahy? Co když vytouženou životní energii ztrácíte úplně zbytečně? Povídali jsme si s Janem Komedou, lektorem školy Umění milování a letního Festivalu Transformace, jak ze silných emocí vytvořit smysluplnou cestu seberozvoje a životní spokojenosti.

Emoce představují část naší životní energie. Nejsou dobré nebo špatné. Jsou energií, kterou můžeme využít ve vlastní prospěch, pokud víme, jak na to!

Somatizace

Zamčený, nevědomý a potlačený vztek nás svazuje, tíží, bere energii a ve finále bolí. Fyzicky i psychicky. Jak vypadá člověk, který není v kontaktu s mocnou silou vzteku, a nebo tuto energii neumí zdravě vyjádřit a upustit páru? Zaťaté zuby, tuhá čelist, hypertenze, špatné trávení, žaludeční vředy, onemocnění jater i autoimunitní onemocnění (= vnitřní napětí a otáčení hněvu proti sobě samému).

Vztek otočený dovnitř

Zkuste si představit muže, říkejme mu třeba Marek. Tento muž ve středním věku pracuje v kanceláři. Občas se po něm sveze šéf, někdo z kolegů, vynadá mu klidně i uklízečka. Marek se sice v zaměstnání necítí dobře a jednání kolegů se mu nelíbí, ale nic neřekne. Má pocit, že pracuje víc než všichni ostatní, což je vlastně pravda, protože neumí říkat ne. Nemá hranice. Neumí říct, že nestíhá. Neumí říct, že mu něco vadí, a tak zůstává ve svém vnitřním pekle, kde se k němu ostatní chovají hrozně a on se na ně zlobí. Nejvíc se ale zlobí sám na sebe, protože je úplně neschopný. Nic si nezaslouží a je úplně k ničemu. Prostě hodný kluk.

Vztek, moc a svoboda

Vztek (a emoce obecně) nám slouží jako vnitřní kompas. Ukazuje na naše (nenaplněné) potřeby, osobní zranění a místa, kde jsme na úkor sebe dělali radost ostatním (tzv. people pleasing). Vztek může mít ohromnou energii, zrychlí pulz, aktivuje metabolismus a zásoby k boji či útěku. Umíte tuhle enormní sílu uvnitř nás zkrotit ve svůj prospěch?

Jak pracovat se vztekem tvůrčím způsobem?

Práce se vztekem osvobozuje a uzdravuje na mnoha úrovních. Najdete techniky ke zvládnutí a přijetí vzteku, meditací, laskavostí a všímavostí. Ale stačí to, abychom se zbavili nánosů po všech těch letech? Těžko říct, jak jste na tom vy. Zkušenost s lidmi nás ale vede k poznání, že sílu vzteku je potřeba pustit ven a vyjádřit – křikem, bušením do polštáře, do pytle, klackem do země. V uvolněné energii být pozorní a všímat si, na která naše osobní témata vztek ukazuje a hledat cesty, jak s nimi pracovat. Skrze tuto katarzi a uctění čehosi v nás můžeme zvát laskavost a vztek použít pro své záměry nebo zlepšení vztahů.

Věděli jste, že emoce je biochemická reakce, která trvá 90 vteřin?
To “potom“ už je naše (ne)vědomé rozhodnutí.

Jan Komeda, zakladatel a lektor školy Umění milování a Festivalu Transformace

Jak se dívá na emoce tantra?

Emoce jsou komplexní balík. Pokud nějaké odmítám, dochází spíše k potlačení emocí celkově a tím vlastně výrazně limitujeme svou schopnost prožívat život naplno. V tantrickém pohledu nelze energii (i emoci) potlačit, lze ji ale směrovat a transformovat. Takže prakticky, když na vás někdo křičí, můžete tím vnitřně trpět, nebo se můžete této silné energie nadechnout a vyživit se jí. Jen je potřeba to trochu trénovat, abych si prožil, co to skutečně znamená.

To je na straně, kdy někdo vysílá tuto formu energie a já jsem příjemce. Na straně druhé, pokud mne něco rozčílí a já vztek potlačím, obrátím ho vlastně proti sobě, takže si nezpracovanou emoci uložím do svého emotivního (v širším kontextu energetického) těla. To se časem projeví v lepším případě na utlumeném prožívání, syndromem vyhoření nebo formou nějaké nemoci.

Na kurz přišla ženu, která nebyla schopná křičet, ani v technikách, kdy k tomu byla pozvána. Intimita v jejich vztahu byla velmi omezená. Na kurzu poprvé zakřičela. Pak osvobodila svůj hlas i při intimitě a po roce a půl jejich vztah krásně rozkvetl do rozmanitější a bohatší formy.

Jde o velmi silnou formu energie a často je škoda ji zahazovat.

Chcete se naučit, jak pracovat s emocemi pro svůj prospěch?
Nenechejte si ujít letní Festival Transformace!

Neopouštět tělo

Práce se vztekem má několik úrovní. Ideální způsob představuje propojení těla a vědomí. Pro mnoho lidí je vědomí jedinou cestou, která dlouhodobě nebývá funkční. Spíš nás posune k blahosklonosti, spirituálnímu egoismu, odmítání těla a ve finále i emocí.

Když se ale možnosti obou cest (těla a mysli) propojí, můžeme vnímat vztek jako čistou energii, která není dobrá ani špatná. Můžeme ji procítit v celém těle a z role pozorovatele (vědomí) ji pochopit (co nám říká o nás samotných). Pak se svobodně rozhodnout, jak s ní naložíme.

Vztek nám může s lehkostí sloužit k léčení, velkým životním změnám, radosti, potěšení i naplnění osobních vizí.
I ve vztazích můžeme vztek použít jako cestu ke sblížení místo k oddálení.

Článek vznikl na základě osobního povídání s Janem Komedou, lektorem školy Umění milování a letního Festivalu Transformace.