Lesní plody – nejen chutné, ale i zdravé

cm lesni plody

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Maliny, ostružiny, jahody, brusinky, borůvky… Sběr lesních plodů patřil i patří neodmyslitelně k době prázdnin, léta a dovolených. V současné době se bohužel některé z nich staly cílem nájezdů peněz chtivých sběračů, ale stále jich ještě v našich lesích hodně zbývá. Nejenže skvěle chutnají samy o sobě či jako doplněk našeho jídelníčku v kuchyni, ale jsou i důležitým zdrojem vitamínů, minerálů a dalších přírodních látek důležitých pro naše zdraví.

Maliny

První z nich, maliny jsou plodem (botanicky přesně plodenstvím) rostliny ostružiníku maliníku. Jsou složeny z drobných kuliček, peckovic červené barvy, tvořících známé plody. Jsou nejen chutné, ale v lidovém léčitelství jsou doporučovány při nachlazení, zažívacích potížích, prevenci aterosklerózy a dalších nemocech. Z přírodních látek obsahují vitamin C, E a beta karoten, mangan, riboflavin (vitamín B2), kyselinu listovou, niacinu (vitamín B3), hořčík, draslík, vlákninu, anthokyany, cukr, pektin, kvercetin, kyselinu gallovou, barviva, organické kyseliny, silice.

Maliny jsou velmi silné antioxidanty, což je dáno obsahem látek nazvaných ellagataniny, dále obsahem vitamínu C, beta karotenu, kvercetinu, anthokyanů nebo kyseliny gallové. Antioxidanty pomáhají chránit náš organismus před negativním vlivem škodlivých volných radikálů z okolního prostředí. Antioxidanty působí i preventivně proti onemocnění srdce a oběhového systému a projevům stárnutí. Obsažená kyselina ellagová působí rovněž protizánětlivě. Inhibuje schopnost inhibovat enzymy cyklooxygenázy, které jsou spouštěči zánětu. Již zmíněné anthokyany působí rovněž antimikrobiálně a tím zabraňují přemnožení určitých druhů mikroorganismů v těle, například kvasinky Candida albicans, která je častým původcem vaginálních infekcí. Ketony z malin jsou někdy používané jako doplněk při snižování nadváhy. Olej ze semínek malin obsahuje vitamin E, omega 3- mastné kyseliny a vykazuje ochranný faktor proti škodlivým účinkům slunečního záření.

Ostružiny

Ostružiny jsou plody rostlin z rodu Rubus. Jsou, stejně jako červené maliny, složeny z drobných peckovic, ale od malin se liší tmavě modrou až černou barvou a chutí. Z přírodních látek obsahují vitamín C, vitamíny skupiny B, bioflavonoidy (rostlinná barviva), fosfor, železo, hořčík vápník, třísloviny, kyselinu jantarovou, cukry a pektin. Bioflavonoidy a vitamín C jsou řazeny mezi antioxidanty, takže i konzumace ostružin nás pomáhá chránit před negativním vlivem škodlivých volných radikálů z okolního prostředí. V lidovém léčitelství se konzumace ostružin doporučuje například při nemocech cévního systému obecně a při ateroskleróze nebo křečových žilách obzvlášť. Vzhledem k obsaženým látkám také posilují imunitní systém.

Jahody

Jahody jsou plody jahodníku obecného (Fragaria Vesca). Samotný plod jahody je vlastně souplodí nažek na šťavnatém zdužnatělém květním lůžku, rostoucí na jahodníku a souplodí nažek vytváří nepravý plod. Jahody obsahují vitamíny A, C, E a K, kyselinu listovou, vitamín B5 (kyselinu panthotenovou), B6 (pyridoxin), mangan, draslík, hořčík, měď, nenasycené omega-3 mastné kyseliny (obsažené v jadérkách), karotenoidy (beta karoten), anthokyany, ellagtaniny a další přírodní látky. Anthokyany, karotenoidy a vitamíny C a E patří k antioxidantům, takže i konzumace jahod může zvýšit naši obranyschopnost před působením negativních volných radikálů z okolního prostředí.

V lidovém léčitelství se lesní jahody používaly jako slabě močopudný prostředek, při skleróze, vysokém krevním tlaku, ledvinových kamenech, revmatismu a dalších nemocech. Konzumaci většího množství jahod může u citlivých osob (často např. u dětí) vyvolat kopřivku nebo jiné alergické příznaky. Ty se mohou projevit vyrážkou, nevolností, otokem obličeje nebo problémy s dýcháním.

Existují ale dvě skupiny osob, které by se měly (pokud vyloučíme zmíněné alergiky na jahody) konzumaci jahod vyhnout. První skupina jsou osoby s onemocněním ledvin a žlučníku. Jahody obsahují větší množství šťavelanů (solí kyseliny šťavelové), které, pokud se koncentrují ve větším množství v tělních tekutinách, mohou tvořit krystaly a tím způsobit zdravotní potíže. Vzhledem k tomu, že šťavelany snižují vstřebávání vápníku, neměly ani jahody konzumovat pacienti, kteří mají předepsaný vyšší příjem vápníku. Druhou skupinou jsou lidé s onemocněním štítné žlázy. Jahody obsahují goitrogeny (přirozeně se vyskytující látky s tzv. strumigenním účinkem), které inhibují syntézu hormonů štítné žlázy a přenos jodu ve štítné žláze. Výsledkem tohoto působení je zvětšení štítné žlázy (struma) a posléze i porucha její funkce.

Borůvky

Borůvky jsou plody borůvky černé (Vaccinium myrtillus). Jsou to modročerné ojíněná kulovité bobule o průměru až jednoho centimetru. Z obsažených přírodních látek můžeme zmínit antioxidanty, bioflavonoidy, karotenoidy, provitamín A, resveratrol, vitamín C, vitamíny skupiny B, ovocné cukry, malé množství tuků, hořčík, draslík, mangan, železo, měď, zinek, chrom, kyseliny jablečná a citrónová, třísloviny, tuky, pektin, polyfenolové kyseliny, taniny, flavonoly, anthokyany, pektózu, barviva a další látky. I zde platí, že anthokyany, karotenoidy a vitamíny C a E patří k antioxidantům, takže i konzumace borůvek může také zvýšit naši obranyschopnost před působením negativních volných radikálů z okolního prostředí.

V tradičním léčitelství se díky obsahu tříslovin a antimikrobiálnímu působení podávají jako doplněk léčby průjmu. Rovněž můžeme připomenout příznivé působení na stav cévní stěny, regeneraci oční sítnice (v tomto směru ji můžeme nalézt v řadě doplňků stravy) a rovněž jako doplněk léčby při zánětu ústní dutiny a hrtanu (antiseptické působení).

Brusinky

Poslední ze zmíněných oblíbených lesních plodů jsou brusinky. Jsou to plody brusinky velkoplodé (Vaccinium macrocarpon), též označované jako klikva. Obsahují z přírodních látek vápník, draslík, hořčík, fosfor, vitamíny A, C, polyfenoly, kyseliny chinovou, šťavelovou nebo hippurovou. Obsahují antioxidanty jako ostatní zmíněné lesní plody (polyfenoly, vitamíny A, E).  Brusinky jsou obsaženy v řadě doplňků stravy a podávají se jako doplněk celkové léčby u močových infekcí. Je to dáno obsahem kyseliny hippurové, která ve spolupráci s dalšími látkami v brusinkách, prontokyanidiny (a tím že brusinky okyselují moč) snižuje schopnost baktérie Escherichia coli (je zodpovědná za naprostou většinu infekcí močových cest) uchytit se na stěnách močových cest.

Brusinky rovněž pomáhají oparů na genitáliích virového původu (způsobuje je herpes-virus 2, HSV-2). Antivirová látka v brusinkách (proanthocyanidin A-1) inhibuje zachycení a průnik herpes viru. Brusinky jsou rovněž probiotikem, což znamená, že jsou potravou pro “přátelské” střevní baktérie a zabíjejí bakterie vyvolávající infekce a onemocnění z potravin. Tím rovněž obecně posilují imunitu a zlepšují stav trávícího traktu. Některé studie uvádějí, že brusinky pomáhají i u žaludečních vředů tím, že složka brusinkové šťávy zabraňuje bakterii Helicobacter pylori uchytit se na epiteliálních buňkách žaludeční stěny. Brusinková šťáva snižuje hladinu bakterie Streptococus mutans ve slinách, která zapříčiňuje vznik zubního kazu.

Na závěr je třeba zmínit, že i brusinky obsahují vyšší množství šťavelanů, takže u nich platí totéž, co u jahod-neměli by je užívat lidé s onemocněním ledvin a žlučníku a osoby, u kterých je doporučeno zvýšit příjem vápníku.