Léčivé rostliny podporující vylučování vody z těla

divoke byliny e1638168994392

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Mezi příznivci přírodní medicíny jsou léčivé rostliny, které podporují vylučování vody z těla (působí tedy jako přírodní diuretikum) oblíbené. Používají je při boji proti otokům, při hubnutí, pro detoxikaci (ve smyslu celostní medicíny), při celulitidě nebo pocitu těžkosti v břiše. Těchto bylin je v tradičním léčitelství různých národů celá řada a v tomto článku bych rád zmínil některé z nich a uvedl, v jakých dalších ohledech ještě mohou pozitivně působit na naše zdraví.

Z hlediska obsažených přírodních látek jsou močopudné (diuretické) saponiny, silice (éterické oleje), organické kyseliny (zejména kyselina jablečná, vinná a citrónová), purinové alkaloidy (kofein, teobromin, theophyllin) nebo flavonoidy. Jako doplněk celkové léčby se mohou užívat při zvýšeném tlaku a zadržování vody (retenci odborně) v těle. Je to vhodné, protože močopudně působící léčivé rostliny mohou snížit množství nežádoucích látek v organismu, která nemusí zpracovávat játra.

Kopřiva dvoudomá (Urtica dioica)

Kopřiva patří mezi nejznámější léčivé rostliny. Z přírodních látek obsahuje mimo jiné biogenní aminy, chlorofyl a minerály, vitamíny A, B (pyridoxin-B6, riboflavin-B2), C a K1, třísloviny, beta sitosterol (steroid), kyselinu citronovou, beta karoten, lecitin, histamin, serotonin, acetylcholin, polysacharidy, kyselinu mravenčí, leukotrieny, karotenoidy (lutein, β – karoten, lykopen a zeaxanthin) a některé minerály (například draslík, vápník, hořčík, železo, selen, zinek a další). Právě zmíněná kyselina mravenčí ochraňuje rostlinu před škůdci, a to včetně nás, lidí. Pokud jsme neopatrní, snadno dojde k požahání od listů kopřivy. 

Působí výrazně močopudně (diureticky). Dá se použít i jako čaj při různých bakteriálních a virových infekcích. V tomto případě působí například protizánětlivě obsažené leukotrieny. Význam má také, že obsahuje antioxidanty, které nás ochraňují před negativním vlivem škodlivých volných radikálů z okolního prostředí.  Dá se používat i v případě močových kamenů. Jako rostlinná droga se z ní využívá nať, listy a kořen. Do lékopisu se jako zmiňovaná droga dostaly listy kopřivy.

Bříza bílá (Betula pendula)

Je to vysoký strom, který dosahuje výšky až 25 metrů. Jméno dostal podle své kůry (označované jako borka), která se ze stromu dá odlupovat v dlouhých pruzích. Ze dřeva se poměrně ještě nedávno připravovala lékárenská surovina pix betulae, březový dehet. Používal se ve specialitách, kde pomáhál tišit svědění, zmírňovat zánět, tlumit proliferaci a také pro vlastnosti adstringentní, mírně antibakteriální a antimykotické. Její listy se v přírodním léčitelství používají jako diuretikum, při otocích, onemocnění močového měchýře a ledvin.

To ale není vše. Z břízy bílé se získává rovněž esenciální olej, který nachází uplatnění při ošetřování ekzémů a zánětů pokožky.  V přírodní kosmetice je součástí některých balzámů či šamponů na vlasy.  je to proto, že podporuje růst vlasů a brání tvorbě lupů. Rovněž zvyšuje kvalitu vlasů, jejich pružnost a lesk. Pupeny břízy se používají v jedné z metod alternativní medicíně – gemmoterapii. Zde se extrakt z pupenů břízy podává jako základní pročišťující prostředek k tzv. drenáži (zde jde o to, aby bylo docíleno vyplavení škodlivin a usnadnila se očista organismu). Užívá se vždy na začátku jakékoliv terapie extrakty z pupenů.

Jalovec obecný (Juniperus communis)

Jedná se o stálezelený jehličnatý keř nebo strom. Má ostré, tmavě zelené jehlice uspořádané po třech. Aromatické plody – jalovčinky – mají černomodrou barvu, připomínají borůvky a jsou dobře chráněny špičatými bodlinkami. právě ony se z jalovce používají jako rostlinná droga. Silice, které jsou v nich obsaženy, dráždí při vylučování ledvinami a zvětšují tak objem vylučované moči a minerálů, čímž dojde i ke snížení množství bakterií v moči. Takže se jedná jako o diuretické, tak i antiseptické působení jalovce obecného.

Z dalších přírodních látek obsahují   flavonoidy, třísloviny a různé aromatické terpeny. V lidovém léčitelství se plody jalovce používaly při zánětech močového měchýře, ale také nadýmání nebo křečích. Také se používá pro regenerační účinky na játra, pomáhá i při chronických zánět jater a cirhóze, proti oparům a při kašli pro pročištění dýchacích cest. Látky obsažené v jalovci příznivě ovlivňují krevní cukr a lymfatický systém.

Zevně se používá esenciální olej z jeho plodů (jalovčinek) v koupelích a obkladech při revmatických bolestech ve svalech a kloubech nebo při masážích. Působí rovněž jako derivans. Pokud ho rozetřeme po pokožce, prohřívá ji a uvolňuje svalstvo.

Vzhledem k dráždivému charakteru by se neměly užívat u akutního zánětu ledvin, to je zakázané. Obecně ho nesmí užívat pacienti s onemocněním ledvin. Důležité je také si uvědomit, že jalovec může zesilovat účinek léků snižujících hladinu krevního cukru a léků močopudných. Nesmí se užívat v těhotenství (může vyvolat potrat). S vnitřním užitím jalovce se musí opravdu opatrně, jalovčinky jsou mírně jedovaté, jejich předávkováním může dojít k otravě, která se projevuje především bolestí ledvin, častým močením a zbarvením moči dorůžova.

Petržel zahradní (Petroselinum crispum)

Patří do čeledi miříkovitých (Apiaceae). Je to dvouletá rostlina. Plod je vejčitá dvounažka, která se snadno rozpadá. jako zelenina (a vlastně i jako rostlinná droga) se z něj používají kořeny. ty obsahují z přírodních látek vitamíny A, B, C, E, silice, minerální prvky (draslík, fosfor, hořčík, železo nebo vápník). A právě silice, zejména apiol a terpeny, jsou hlavními účinnými látkami. Tyto silice působí právě výrazně diureticky (a také dezinfekčně).

V tradičním léčitelství se kořen petržele používal pro rozšiřování cév, podporu trávení Zvyšuje sekreci trávicích enzymů), nadýmání, zmírnění křečí hladkého svalstva a také proti parazitům. Někdy se v čajích či doplňcích stravy kombinuje právě s třemi předchozími přírodními diuretiky, jalovcem obecným, kopřivou dvoudomou a břízou. Tyto byliny jako celek podporují fungování močových cest, napomáhají vylučování přebytečných tekutin, pomáhají eliminovat otoky končetin a podporují látkovou výměnu. Svými pozitivními vlastnostmi na organismus přispívají i ke zmírnění únavy a odstraňují pocity vyčerpání.

Upozornění na závěr

Přírodní diuretika se nesmí používat při anurii (netvoří se moč, diuretika se nedostanou do místa působení) a selhání srdce.  Rovněž je třeba dbát na to, aby nedošlo při nadměrném užívání rostlinných (byť většinou mírně působících) diuretik k nadměrnému vylučování draslíku z organismu. Nedostatek draslíku se může projevovat nejprve svalovou slabostí, bolestmi hlavy, únavou, závratěmi a zmateností. Oslabení nervové a svalové činnosti se může prohlubovat a vyvolat poruchu srdečního rytmu, paralýzu kosterních svalů a paralýzu střev, což vyvolá zácpu.