Jak se vyhnout nejčastějším zdravotním problémům na dovolené?

problemy na dovolene

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

V poslední době jsme byli značně omezeni epidemií covidu, na čas ustaly příležitosti k cestování, dovolenou trávili lidé většinou v tuzemsku. Letos je už situace jiná, mnoho lidí se proto vypravuje k moři nebo za poznáním exotických krajů.

Úvaha při změněném zdravotním stavu

Ti lidé, kteří byli zasaženi covidem, a přitom došlo ke změně jejich zdravotního stavu (např. ve fungování imunitního systému), by měli být obezřetní s výběrem uvažovaných destinací a měli by předvídat, že je v zahraničí mohou potkat různé nepříjemnosti, které z minulých pobytů neznají.

Při chronicitě

A obezřetnost se týká zvláště lidí s jakýmkoliv chronickým onemocněním, tedy velké části populace. Léčí se na takzvané civilizační choroby: cukrovka, vysoký tlak, nemoci srdce a cév a nemoci plic. Změna klimatu, horko, časový posun, dlouhý pobyt při cestování na těsném sedadle dopravního prostředku, jiná strava; to vše může jejich léky udržovaný stav změnit.

Mají také zvážit úroveň místního zdravotnictví pro případ, že by nečekaně potřebovali lékařskou pomoc; je vhodné, být vybaveni potřebnými léky a poučeni svým lékařem, kdy je v případě potřeby užít.

Zdá se to samozřejmostí, ale v minulosti mne v poradně oslovilo několik lidí, kteří se ocitli v těžké zdravotní situaci kdesi v tropech, bez asistenční služby, bez možnosti lékařského ošetření.

Nenápadné okolnosti

Jistou obezřetnost však mají mít i lidé, kteří se cítí zdravě a netrpí nějakou chorobou. To se může snadno změnit, třeba jenom při jízdě v autě se zapnutou klimatizací nebo sezením v průvanu. Také noc v hotelovém pokoji se zapnutou klimatizací může navodit komplikaci. Není příjemné léčit si někde v horku tzv. letní angínu, zánět středního ucha s užívanými antibiotiky a zákazem chodit na pláž a na slunce…

Nemálo rekreantů strávilo svou dovolenou na toaletě, jestliže se jejich zažívací trakt nedokázal přizpůsobit jídlu koupenému někde ve stánku na ulici, nebo se napili vody z místního kohoutku a netušili, že je to voda pouze užitková a nebyla určena k pití.

Velkou kapitolou jsou dehydratace a horečky. Lidé podcenili slunce, zvolili si nepřiměřeně dlouhou cestu pro výlet, nezajistili se dostatečným množství pitné vody. Následující noc pak byla pro ně krutá, někdy na hraně ohrožení života. A to měli často štěstí, pokud se k tomu nepřidala některá infekční choroba, např. malárie. Na místě to vypadalo jako chřipka, ta pokračovala i několik dnů po návratu domů, než byla malárie rozpoznána. V Evropě na malárii zemře každým rokem v období po návratu z exotické dovolené více než 100 lidí.

„Faraonova pomsta“

Zvracení, silné křeče a průjmy si v krajních případech vyžadují hospitalizaci. Dochází k častému vyprazdňování formou řídké stolice a nástup je velmi rychlý, a hlavně bez varování, se stolicí odchází z těla i velké množství vody a dochází k rychlé dehydrataci organizmu. Ta může vést až ke kolapsu a smrti.

Popsané problémy způsobují bakterie, které bývají přítomny v nevhodných, resp. rychle se kazících, nebo nedostatečně tepelně zpracovaných potravinách a ve vodě z nejistých zdrojů. Pokud této ´pomstě´ chcete uniknout, nikdy nepoužívejte vodu z vodovodu, nýbrž výhradně vodu balenou, a to i na čištění zubů.

Pravidlo

Zkušený cestovatel zná pravidlo nekonzumovat nic, co se nedá upéci, uvařit nebo oloupat. Ani toto pravidlo není bez výjimky, protože např. v Tunisu nebo Egyptě bylo zjištěno, že čilí prodavači vstřikují injekcemi do melounů vodu, aby byly těžší…

Pokud se průjem dostaví, zajděte do místní lékárny pro lék značky Antinal nebo Drotazide. Je rozumné vybírat si hotel, v němž je k dispozici lékař. Jakmile se dostaví popisované křeče, hned jej navštivte. Delegátka cestovní kanceláře vás bude jistě instruovat, čím se vybavit a jak předejít „faraonově pomstě“.

Pomáhají k tomu dezinfekční léky typu živočišné uhlí, Endiaron, Smecta nebo Endiform, přísná suchá dieta, a hlavně je třeba dbát na dostatečný příjem tekutin ve formě černého čaje nebo minerálek, které nám zároveň doplní ztrátu minerálů.

Malé úrazy s nutným lékařským ošetřením

Ale co, hlavní cíl je moře, koupání, plavání, potápění se. Třeba v Chorvatsku se neobáváme žraloků, ale dovolenou vám může pokazit malá medúza nebo mořský ježek. O ostrou hranu kamene či korálu si uděláte škrábanec, který podceníte, a večer se rána zanítí a začne hnisat, pak se bez lékařského ošetření neobejdete. A podobnou pomoc také raději vyhledejte, když vás žahne medúza nebo když stoupnete na mořského ježka.

Alergické reakce

Častou komplikací se stávají různé alergické reakce, někdy s poruchou dýchání, či hrozbou anafylaktického šoku. Zvláště alergici by s takovou situací měli počítat a mít po ruce účinný lék.

Vhodné je:

  • konzultovat před plánováním dovolené s ošetřujícím lékařem,
  • uvážit příslušné očkování,
  • zajistit se pojištěním.

Důkladná příprava na dovolenou se vyplatí, nedokonalá příprava může z dovolené učinit nepříjemnosti, často i s dlouhodobými následky.

MUDr. P. Šácha

Tip celostní medicíny

Připravili jsme si pro vás speciální balíček na dovolenou. Obsahuje čtyři produkty, každý z nich má svůj nepostradatelný význam a slouží k tomu, aby vaše dovolená proběhla přesně podle vašich představ.

Více informací naleznete ZDE