Jak se přestat trápit kvůli vzhledu

cm lupa

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Řekl bych, že fyzický vzhled řeší – alespoň do určitého věku – každý. Paradoxně i velmi pohlední a štíhlí lidé bývají se sebou často nespokojení. Jiní si zase o sobě myslí, že jsou vyloženě oškliví. Trápí je to, snižuje jejich sebevědomí a omezuje v kontaktu s dalšími lidmi. Jak přijmout lépe sám sebe po vzhledové stránce?

Máte-li určitou představu o tom, jaké by mělo být vaše tělo, budete nešťastní. Tělo je takové, jaké má být. Je to vaše tělo, je to tělo, které vám dal Bůh. Využívejte ho, mějte z něj radost!“ přichází s jednoznačnou odpovědí Osho (2011: 94).

Není třeba se s nikým srovnávat

„Pokud by vaším záměrem bylo, abyste byli všichni stejní, bylo by vás více stejných – ale vy nejste. Přicházíte s nejrůznějšími variantami velikostí, tvarů, pružnosti a obratnosti. Někteří z nás jsou silnější, jiní hbitější. (…) A tak vám chceme doporučit: než abyste se na sebe dívali a připouštěli si, že se vám té či oné vlastnosti nedostává, jak to většina z vás dělá, rádi bychom vám pomohli vidět výhody toho, kým jste,“ říkají pro změnu Esther a Jerr Hicks (2009: 162).

Nesrovnávat se je první pravidlo. Na seminářích Sebevědomí někdy cituji výrok Blaira Singera, který jsem si kdysi odněkud vypsal: „Když se začneš srovnávat s kýmkoliv, okamžitě se rozsekneš na dvě poloviny. A když to uděláš, zablokoval sis polovinu své schopnosti předávat svůj dar.“

„Není možné nic srovnávat a žádné srovnání ani neexistuje. Když to přijmete, budete krásní,komentuje dále Osho. Podle něj je ošklivost v odmítání sebe sama. Brzy pak mohou mít tentýž pocit i ostatní. „Neexistuje kritérium určující, kdo je a kdo není krásný. (…) Pokud nepřijmete sami sebe, vytváříte situaci, v níž vás nepřijme nikdo. Vy se nepřijímáte a nedovolíte nikomu jinému, aby vás přijímal.“ (2011: 95 – 96).

Dovolte si rozkoš mít nedostatky

Vadim Zéland, autor bestsellerů Ovlivňování reality, zdůrazňuje, že jsme všichni unikátní (2009: 63):

„Využijte své právo být originál.“

Krása podle něj tkví v rozmanitosti, jedinečnosti.

Kdysi mi také jeden duchovní řekl, že krása, která není prvoplánová a navenek zářivě blyštivá – která je v člověku spíše trochu skrytá – má tu výhodu, že se neomrzí a my ji můžeme v druhém objevovat celý život. Naopak není nic smutnějšího než krásná maska, pod kterou je zoufalé prázdno.

Podle Zélanda je tajemství přitažlivosti skryto v jednotě duše a rozumu. Když z nás vychází jakoby vnitřní světlo. Za takovýmto člověkem se pak druzí „táhnou jak motýlci za světlem“. Osobnost šťastná a s přebytkem energie vzbuzuje zájem a náklonnost druhých.

Pro lepší pocit ze sebe a svého vzhledu doporučuje Zéland provádět následující „energetickou gymnastiku“ – resp. odříkávat následující formuli (2009: 62):

„Přetékám energií přes okraj.

Moje energetická kapacita roste.

Mám silnou energetiku, každý den jsem silnější.

Zářím energií lásky a půvabu.

Jsem čistý energetický pramen.

Lidé vnímají moji energetiku a pociťují ke mně sympatie.“

Pravá krása

A na závěr dnes ještě jednou Osho – o pravé kráse (výňatek z knihy Harmonie těla a mysli, 2011: 97):

„Pravá krása nemá nic společného s tváří; je to záře vycházející zevnitř.

Nemá nic společného s tvarem a barvou očí; je to světlo, jež z nich vyzařuje.

Nemá nic společného s postavou; je to vnitřní přítomnost vibrující v těle.

Pravá krása vychází centra vašeho bytí a šíří se se tělem ven.“

Doporučujeme knihy o osobním rozvoji.

Literatura:

Hicks, E. a J. (2009): Peníze a zákon přitažlivosti. Pragma: Praha.

Osho (2011): Harmonie těla a mysli. Pavel Dobrovský-Beta: Praha.

Zeland, V. (2009): Ovlivňování reality, 8. díl. Eugenika: Bratislava.