Jak se přestat trápit kvůli vzhledu

Řekl bych, že fyzický vzhled řeší – alespoň do určitého věku – každý. Paradoxně i velmi pohlední a štíhlí lidé bývají se sebou často nespokojení. Jiní si zase o sobě myslí, že jsou vyloženě oškliví. Trápí je to, snižuje jejich sebevědomí a omezuje v kontaktu s dalšími lidmi. Jak přijmout lépe sám sebe po vzhledové stránce?

Máte-li určitou představu o tom, jaké by mělo být vaše tělo, budete nešťastní. Tělo je takové, jaké má být. Je to vaše tělo, je to tělo, které vám dal Bůh. Využívejte ho, mějte z něj radost!“ přichází s jednoznačnou odpovědí Osho (2011: 94).

Není třeba se s nikým srovnávat

„Pokud by vaším záměrem bylo, abyste byli všichni stejní, bylo by vás více stejných – ale vy nejste. Přicházíte s nejrůznějšími variantami velikostí, tvarů, pružnosti a obratnosti. Někteří z nás jsou silnější, jiní hbitější. (…) A tak vám chceme doporučit: než abyste se na sebe dívali a připouštěli si, že se vám té či oné vlastnosti nedostává, jak to většina z vás dělá, rádi bychom vám pomohli vidět výhody toho, kým jste,“ říkají pro změnu Esther a Jerr Hicks (2009: 162).

Nesrovnávat se je první pravidlo. Na seminářích Sebevědomí někdy cituji výrok Blaira Singera, který jsem si kdysi odněkud vypsal: „Když se začneš srovnávat s kýmkoliv, okamžitě se rozsekneš na dvě poloviny. A když to uděláš, zablokoval sis polovinu své schopnosti předávat svůj dar.“

„Není možné nic srovnávat a žádné srovnání ani neexistuje. Když to přijmete, budete krásní,komentuje dále Osho. Podle něj je ošklivost v odmítání sebe sama. Brzy pak mohou mít tentýž pocit i ostatní. „Neexistuje kritérium určující, kdo je a kdo není krásný. (…) Pokud nepřijmete sami sebe, vytváříte situaci, v níž vás nepřijme nikdo. Vy se nepřijímáte a nedovolíte nikomu jinému, aby vás přijímal.“ (2011: 95 – 96).

Dovolte si rozkoš mít nedostatky

Vadim Zéland, autor bestsellerů Ovlivňování reality, zdůrazňuje, že jsme všichni unikátní (2009: 63):

„Využijte své právo být originál.“

Krása podle něj tkví v rozmanitosti, jedinečnosti.

Kdysi mi také jeden duchovní řekl, že krása, která není prvoplánová a navenek zářivě blyštivá – která je v člověku spíše trochu skrytá – má tu výhodu, že se neomrzí a my ji můžeme v druhém objevovat celý život. Naopak není nic smutnějšího než krásná maska, pod kterou je zoufalé prázdno.

Podle Zélanda je tajemství přitažlivosti skryto v jednotě duše a rozumu. Když z nás vychází jakoby vnitřní světlo. Za takovýmto člověkem se pak druzí „táhnou jak motýlci za světlem“. Osobnost šťastná a s přebytkem energie vzbuzuje zájem a náklonnost druhých.

Pro lepší pocit ze sebe a svého vzhledu doporučuje Zéland provádět následující „energetickou gymnastiku“ – resp. odříkávat následující formuli (2009: 62):

„Přetékám energií přes okraj.

Moje energetická kapacita roste.

Mám silnou energetiku, každý den jsem silnější.

Zářím energií lásky a půvabu.

Jsem čistý energetický pramen.

Lidé vnímají moji energetiku a pociťují ke mně sympatie.“

Pravá krása

A na závěr dnes ještě jednou Osho – o pravé kráse (výňatek z knihy Harmonie těla a mysli, 2011: 97):

„Pravá krása nemá nic společného s tváří; je to záře vycházející zevnitř.

Nemá nic společného s tvarem a barvou očí; je to světlo, jež z nich vyzařuje.

Nemá nic společného s postavou; je to vnitřní přítomnost vibrující v těle.

Pravá krása vychází centra vašeho bytí a šíří se se tělem ven.“

Doporučujeme knihy o osobním rozvoji.

Literatura:

Hicks, E. a J. (2009): Peníze a zákon přitažlivosti. Pragma: Praha.

Osho (2011): Harmonie těla a mysli. Pavel Dobrovský-Beta: Praha.

Zeland, V. (2009): Ovlivňování reality, 8. díl. Eugenika: Bratislava.

Zpět nahoru