Jak otěhotnět? Fytoestrogeny a další přírodní látky jako pomocníci pro úspěšné otěhotnění

Tento článek věnuji některým přírodním látkám nebo léčivým rostlinám, které mohou pomoci zvýšit šance otěhotnět. Budiž zdůrazněno, že tyto látky působí podpůrně a nelze se spoléhat pouze na ně – roli hraje celá řada faktorů: zdravotní stav, věk, anamnéza, plodnost partnera, životní prostředí a další okolnosti. Nicméně je určitě užitečné o těchto přírodních přípravcích vědět a zvážit, zda by nebylo dobré je vyzkoušet.

Fytoestrogeny

Nejdříve bych zmínil skupinu přírodních látek označovaných jako fytoestrogeny. Fytoestrogeny jsou zhruba definovány jako látky rostlinného původu, které se v zažívacím traktu mění na látky s estrogenními účinky. Volné označení „fytoestrogeny“ je používáno pro řadu rostlinných produktů na trhu, pro extrakty z rostlin i pro některé synteticky připravené látky. Fytoestrogeny se například v určité koncentraci vyskytují v pylu a mateří kašičce, v červeném jeteli a sóje, dále v pohance či andělice čínské. Fytoestrogeny jsou obsaženy ve velkém množství doplňků stavy.

Užívání fytoestrogenů je přínosné pro ty ženy, kdy je příčinou neplodnosti zvýšená hladina mužských pohlavních hormonů v krvi, nebo problémy s ovulací. V prvním případě, protože snižují hladinu mužských pohlavních hormonů v krvi ženy, v druhém případě pomáhají vyrovnávat hormonální nerovnováhu.

Maca

Další důležitou látkou je maca. Jde o rostlinu Lepidium meyenii walp, která roste přirozeně pouze na jednom místě na světě, a to vysoko v pohoří And v Peru. Maca u žen přispívá k navození hormonální nerovnováhy (příznivě reguluje menstruační cyklus), což může příznivě působit v případě, že jsou důvodem problémy s ovulací, podobně jako u fytoestrogenů. Pro početí je důležité, že užívání macy zvyšuje i libido (u obou partnerů) a tím i více chuti k sexu. Maca má rovněž velmi příznivý vliv na vitalitu organismu (posiluje fyzickou i psychickou kondici, vytrvalost, zvýšení odolnosti na stres, délku a komfort života).

Mateří kašička

Další z látek je mateří kašička. Je řazena mezi včelí produkty. Vytvářejí ji ve své hltanové žláze včelí dělnice. Krmí jí svojí včelí královnu. Obsahuje vitamíny B2 neboli riboflavin, B5 – kyselinu pantotenovou, B6 – pyridoxin, vitamín E, H neboli biotin, kyselinu listovou, fosfolipidy, cholin, acetylcholin, adenosin, volné aminokyseliny, bílkoviny a další látky. Mateří kasička obecně stimuluje činnost vaječníků a tím přispívá k podpoře otěhotnění. Zajímavé je, že mateří kasička pozitivně ovlivňuje i plodnost mužů, opět ale závisí na příčině neplodnosti (u mužů podporuje zvýšení počtu životaschopných spermií).

Vitamín E

K dispozici na zvýšení plodnosti ženy jsou i další přírodní látky. Vitamín E má pozitivní účinky na tvorbu pohlavních buněk a zvyšuje plodnost. Dále nachází uplatnění u žen v klimakteriu pro zvýšení účinku hormonální léčby a poruch menstruačního cyklu.

Cordyceps

V tradiční čínské medicíně se používá ke zvýšení plodnosti jak mužů, tak žen housenice čínská (Cordyceps sinensis). Je to vysvětlováno tím, že podporuje růst vajíček ve vaječnících a u mužů pomáhá zlepšovat kvalitu spermií.

Důležité je pro ženu si uvědomit, že pokud otěhotnění, měla by přípravky na podporu otěhotnění vysadit, či se poradit o jejich užívání u lékaře, v lékárně nebo samozřejmě i v naší poradně.

Zpět nahoru

NOVÉ ČLÁNKY KAŽDÝ TÝDEN ZDARMA NA VÁŠ E-MAIL?

Přihlaste se zdarma k odběru novinek z webu Celostnimedicina.cz a už Vám neunikne ani jedna zajímavost ze světa celostní a alternativní medicíny.