Jak na výborný a zdravý oběd do sklenice

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Pokud si chystáte oběd do práce, na cesty nebo na piknik, chcete, aby vaše jídlo bylo zdravé, chutné, dalo se bezpečně transportovat, zkuste vrstvené obědy v zavařovačkách. Fantazii se meze nekladou, kombinací je nekonečně mnoho, obsah přizpůsobíte sezóně, takže vás obědové skleničky nikdy neomrzí. A navíc zde můžete upotřebit zbytky z přípravy jiných pokrmů.

Svoji skleničku s trochou invence sestavíte raz dva. Většinu surovin si můžete připravit předem nebo využít, co vám zbylo z jiných jídel.

Poskládejte si svoji sklenici, je to zábavné!

  1. Sacharidy – vám poslouží jako základ. Už při přípravě příloh proto myslete na vaši obědovou sklenici a uvařte o trochu víc rýže, jáhel, pohanky či těstovin. Vařené obiloviny vydrží v lednici několik dní a můžete je použít nejen do sklenic, ale i pro přípravu kaší a salátů.
  2. Bílkoviny – jsou další součástí plnohodnotného oběda. Přidejte tedy do sklenice tempeh, luštěniny, ořechy nebo semínka. Luštěniny si připravujte do zásoby vždy. Dá se s nimi velmi pestře čarovat při přípravě pomazánek, salátů, ale i vydatných gulášů. Když spěcháte, sáhněte po tempehu nebo do sklenice přidejte ořechy či semena.
  3. Zelenina – čerstvá, pečená, dušená, napařovaná, kvašená, tolik možností… Se zeleninou nikdy nešetřete, vyhraďte jí ve sklenici největší prostor, plně si užívejte její pestrosti! Opět ji můžete mít předem připravenou nebo jí uvařit o něco větší množství.
  4. Zálivky nebo pesta – jsou chuťovou korunou vašeho oběda. Pestrá nabídka olejů a jejich využití do zálivek vám dává nekonečné chuťové možnosti. Zálivku poskládejte z kyselé, slané a sladké složky. Dobře promíchejte na závěr vmíchejte olej dle chuti. Nebojte se do zálivek používat umeocet, tahini, miso pasty. Také pesta vám přináší nekonečné možnosti. Rozmixujte své oblíbené bylinky či natě spolu s ořechy či semínky a olejem. Zálivku nebo pesto přidávejte do sklenice až před konzumací.
  5. Dochucení a zdobení – tak jako si na talíři vaši porci okořeníte a nazdobíte, vaše oko i chuť ocení totéž praktikováním téhož i ve sklenici. Využívejte čerstvě namleté koření a bylinky dle sezóny. Prostě si to užívejte!


Středomořská inspirace

  • 75 g vařených těstovin (ideálně celozrnných)
  • 50 g pečené cizrny – osušenou cizrnu smíchejte s olivovým olejem, mletým římským kmínem, lahůdkovým droždím a solí, pečte 30 minut při 160 °C dokřupava (nebo rychlejší varianta je opéct cizrnu na pánvi)
  • 120 g pečené zeleniny (papriky, cuketa, lilek) – omytou a nakrájenou zeleninu promíchejte s olivovým olejem a solí, pečte cca 30 minut při 175 °C (nebo rychlejší varianta je opéct zeleninu na pánvi)
  • 3 sušená rajčata – namočte na 30 minut do horké vody, sceďte a nakrájejte na kousky
  • hrst čerstvého salátu (polníček, rukola, baby špenát)
  • 30 g marinovaných oliv – olivy marinujte v olivovém oleji s trochou oregana a citronové šťávy
  • 1 lžíce pesta – připravte si z ořechů nebo semínek, oleje a bylinek

Asijská inspirace

  • 50 g asijských nudlí – uvařených dle návodu na obale
  • 70 g opečeného tofu – nakrájené tofu marinujte přes noc v marinádě z tamari, misa a sirupu, přidejte 1 lžíci bílého, černého nebo neloupaného sezamu
  • 100 g okurky – nakrájejte nebo nastrouhejte na spiralizéru
  • 1 hrst mungo klíčků (nebo řepných či jiných)