Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
Konzumace tuků je všeobecně spojena s nadváhou a nezdravým životním stylem. Ale toto nemusí být pravda! Jak to vlastně s tuky je, které jsou ty správné a kterým se máme raději vyhnout?
Tuky, které v malém množství neškodí
Mezi ně patří tuky živočišné tzv. nasycené, které jsou při pokojové teplotě v pevném skupenství a slouží nám jako benzín (zdroj energie). Tento zdroj energie, ale musíme také využít a spálit, a jestli k tomu nedojde, začne se nám tento benzín měnit na tukové polštáře. Které že to tuky jsou? Tak např. škvarky, sádlo, tučné uzeniny a maso, tučné mléčné výrobky a máslo. Z těchto vyjmenovaných tuků vám k dennodenní konzumaci doporučím pouze máslo. Nejen, že obsahuje vitamín A a D, ale v malém množství neškodí. Všechny ostatní „laskominy“ zahrneme do výjimečné a občasné konzumace.
Tuky, které škodí i v minimálním množství
Tyto tuky se nazývají ztužené nebo transferové anebo hydrogenované, protože vznikají právě hydrogenací (ztužením) rostlinných olejů. Ztužením se molekulová stavba oleje změní natolik, že naše tělo tento tuk nedokáže rozložit a pro sebe využít, dokonce ho již ani nevyloučí. Kam se potom takový tuk dostává? Krevním řečištěm je zanesen až do cév, kde se uloží na jejich stěnách. A výsledek? Po několikaleté konzumaci – zanesené, sklerotické cévy.
Snídáte sladké pečivo, např. koblihy, šátečky, vánočku? Pokuste se tento zlozvyk změnit! Právě jedna jediná kobliha obsahuje již 1,7 g ztužených tuků. No a dva kusy sladkého pečiva za den již z 30% přispějí ke kardiovaskulárnímu onemocnění. Ztužené tuky se rovněž dávají do souvislosti s nádorovými onemocněními.
Vychutnejte si zdravé tuky!
Třetí skupina tuků se nazývá tuky nenasycené a dělí se na dvě podskupiny. Ta první zahrnuje tuky jednoduché nenasycené. Sem patří např. olivový olej, slunečnicový olej či kukuřičný. Tyto oleje obsahují omega-6 kyseliny. Při pokojové teplotě jsou kapalné a v lednici začnou hrudkovatět. Tyto oleje jsou pro naše tělo potřebné, ale je velmi důležité, aby byly v rovnováze s druhou skupinou olejů. Ty se nazývají esenciální (nepostradatelné) obsahující omega – 3 kyseliny.
A právě díky industrializaci stravování a zvláště pak nadměrným používáním rostlinných stolních olejů bohatých na omega – 6 kyseliny (sojový, slunečnicový, kukuřičný olej) dochází k porušení tak důležité rovnováhy mezi omega – 6 a omega – 3 kyselinami. Správná konzumace omega – 6 kyselin by měla být cca 5 x větší než omega – 3 kyselin, ale bohužel v současné době je asi tak 25 x větší. Nadbytek omega – 6 tuků v naší stravě podněcuje v těle tvorbu zánětů, které jsou podhoubím pro rakovinné bujení.
Výjimkou mezi omega – 6 oleji je olivový olej lisovaný za studena, který je povahy neutrální a nepřispívá k tvorbě zánětlivého prostředí. I při tepelné úpravě je relativně stabilní až do 160 stupňů.
DBEJME na správný přísun omega – 3 tuků, které jako jediné zůstávají v lednici v kapalném skupenství. Z nejdůležitějších zdrojů je to např. řepkový olej lisovaný za studena, či sezamový. Tyto oleje je možno zahřívat až do 150 stupňů, takže se hodí i pro teplou kuchyni. Dalším důležitým zdrojem omega – 3 kyselin je lněný olej, vlašský olej lisovaný za studena. Tyto oleje se hodí výhradně pro studenou kuchyni. Velkou zásobárnou omega – 3 kyselin jsou mastné ryby (losos, makrela, sardinky, tuňák).
Omega – 3 oleje jsou ti jediní správní PROMAZÁVAČI. Do motoru vašeho auta určitě lijete ten správný olej a je to jenom „auto“. Proto lijte ten správný olej i do vašeho těla, ať „nezadřete“ lidský motor – srdíčko. Tedy denně 2 lžíce lněného oleje, denně ořechy a semena, 2 x týdně mastnou rybu a pro ty, co ryby neradi, 2x denně želatinovou kapsli s rybím tukem.
ZÁVĚR
Snad se mi podařilo vám vysvětlit, jak zásadní zdravotní význam pro nás tuky mají. A ten kdo si vezme toto téma k srdci, srdce na oplátku mu bude šlapat jako hodinky!