Hypertenze – léčba přírodními postupy

cm mereni tlaku

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Snaha řešit hypertenzi přírodními prostředky je pro klienty poněkud náročná, protože kromě podávání přírodních látek klademe daleko větší důraz na zmírnění skutečné příčiny choroby a nikoliv jen na snahu o potlačení jednoho z mnoha následků současného hektického životního stylu.

Nejčastější příčinou hypertenze je zúžení tenkých periferních cév a zvýšení viskozity krve. To obojí vede ke zvýšení odporu, který klade krevní řečiště proti průtoku krve.

A) Jak dochází k zúžení krevního řečiště

Přebytek psychického tlaku – ale i jen prostá přemíra informací, které denně naše smysly nutíme přijímat, útočí ze šedé kůry mozkové na vývojově starší limbický mozek – což je centrum pro regulace celého našeho zdraví. To vede k přeladění organismu do stavu připravenosti na „boj nebo útěk“. Jeho součástí jsou i řídící signály do vláken tzv. hladkého svalstva ve stěnách mnoha periferních artérií, které zareaguji zmenšením průsvitu cévy. Původním účelem má být soustředění krevního oběhu do životně důležitých orgánů. Zvýšení TK není jediným výsledkem změn v krevním řečišti. Pokud stav trvá déle, začnou ostatní orgány trpět zhoršeným prokrvením. Bohužel lidský mozek tímto způsobem zbytečně reaguje i v mnoha situacích (převážně sociálně-psychologických), které k žádnému skutečnému ohrožení života nevedou.

Jak z toho ven:
INFORMAČNÍ HYGIENA (neboli nezatěžovat hlavu zbytečnostmi) + prastaré dechové a harmonizační techniky jsou jednoznačně nejúčinněji způsoby, jak efektivně harmonizovat činnost té části nervové soustavy, která je přímo zodpovědná za řízení našeho zdraví a tím i za naši zdravou dlouhověkost.

Bližší informace o nich najdete zde:

Výhodou popisovaných harmonizačních „cvičení“ je možnost pomáhat si jimi i v průběhu dne. Proto se jim někdy říká „neviditelná jóga“.

Další užitečné informace najdete v článku:

B) Kromě psychiky je druhou důležitou příčinou hypertenze zvýšená viskozita krve (lidově řečeno „zhoustne krev“).

Viskozitu krve zhoršuje především chronické překysel-ování organismu = jedna z velmi častých příčin mnoha nemocí včetně obávané rakoviny. Chronické překysel-ování se označuje jako „ZABIJÁK ČÍSLO 1“, vzhledem k tomu, že při vzniku rakoviny se dnes uvádí jako její nejvýznamnější vyvolávající příčina. Překysel-ování vzniká kombinací těchto negativních faktorů: nevhodné stravování, stres a nedostatečné (mělké) dýchání. Způsobuje i řadu jiných nemocí. Pro sledování překyselení organismu (příčina mnoha závažných onemocnění) je vhodné měřit si opakovaně pH moči (např. tímto diagnostickým proužkem). Potraviny, které způsobují absolutně největší překyselení organismu, je masitá strava a sladkosti. Podrobnější informace o překyselování najdete například zde:

Další informace o vlivu stravy na krevní tlak najdete zde:

 

Recept pro ty, co to se svým zdravím myslí vážně:
Lněné a sezamové semínko + ovesné vločky rozmixovat spolu s čerstvě připravenou zeleninovou šťávou + pak přidat bílý smetanový jogurt. To je základ pro různě obměňované velké porce „zdravotního koktejlu“, který moje manželka pro nás oba připravuje každý den. Když z časových důvodů nestihnete v odšťavňovači připravit čerstvou zeleninovou šťávu, rozmixujte semínka a vločky v dobré pitné vodě s trochou ovoce, protože lepší něco než nic.

C) Dále následuje to, co zájemce o přírodní způsob léčby nejvíce zajímá = přírodní produkty s příznivým vlivem na normalizaci krevního tlaku.

Proto musím předem upozornit, že jejich přínos není samospasitelný – to aby si někdo nemyslel, že v přírodní medicíně bude jen polykat nějaké zázračné pilulky a nebude muset nic měnit na svém dosavadním nezdravém životním stylu.

Dostatek vitaminu C, hořčíku, draslíku a vlákniny v potravě = to je základní předpoklad pro celoživotní udržení normálního krevního tlaku a žádná z těchto čtyř položek není ničím jiným nahraditelná. Již z tohoto krátkého výčtu vyplývá, že nejen ohledně dávno známého faktu o nižším riziku rakoviny, ale i ohledně prevence hypertenze jsou vegetariáni ve výhodě. Další nenahraditelnou (esenciální) složkou potravy jsou omega-3 polynenasycené mastné kyseliny, jejichž nedostatek způsobuje celou řadu závažných onemocnění. Jejich vliv na normalizaci krevního tlaku byl potvrzen i vědeckým výzkumem. Nejlepším zdrojem omega-3 polynenasycených mastných kyselin je čerstvě rozmixované lněné semínko.

Viz např. článek:

Matka příroda nám nabízí i další účinné látky, které jsou v boji proti hypertenzi zajímavé hlavně tím, že na rozdíl od převládající oficiální léčby pozitivně ovlivňují CELKOVÝ zdravotní stav. To je opravdu něco jiného, než je běžná praxe = stlačit měřenou hodnotu i za cenu, že z dlouhodobého pohledu (vlivem nežádoucích chemických účinků) může dojít spíše ke zhoršení celkového zdravotního stavu.

K nejzajímavějším harmonizačním bylinkám se staletou tradicí patří beze sporu polygonum multiflorum.

Stejně příznivé informace o poklesu hypertenze máme v souvislosti s macou – podrobnosti k dávkování jsou součástí tohoto článku:

Výborné zkušenosti jsou také s klikvou velkoplodou neboli americkou brusinkou (Vaccinium macrocarpon). Původně se její léčebné využití omezovalo jen na ochranu močových cest před infekcí. Jenže v těchto plodech je velká dávka přírodních látek, flavonoidů, u nichž se později prokázal (mimo jiné) i velmi silný antioxidační efekt, což je vlastnost užitečná pro životní funkce všech buněk v těle. V praxi se proti hypertenzi osvědčilo dávat zpočátku raději vyšší dávku – to postupně zlepšuje kvalitu cév a tlak se v mnoha případech zvolna normalizoval. Navíc mají obsažené látky i prokázaný protitrombotický účinek.

Jsou ještě další přírodní látky a z nich připravené přírodní produkty, které blahodárně působí na zdravotní stav cév i celé oběhové soustavy a tím napomáhají k normalizaci krevního tlaku. Jako poslední si dovoluji připomenout česnek – to je opravdu nejléčivější zelenina v naší kuchyni.

Viz např. článek:

Samozřejmě že výsledný účinek všeho výše jmenovaného závisí na tom, jak velké jsou vyvolávající příčiny hypertenze (vzniklé sebezničujícím životním stylem), proti nimž musí přírodní látky bojovat. Současné podávání jmenovaných přírodních produktů spolu s běžnými léky proti hypertenzi je možné a někdy i vhodné, protože přírodní látky mohou svým regeneračním účinkem omezit nežádoucí toxické účinky léků syntetických.