Hypertenze může být snížena dostatkem draslíku v potravě

cm tlakomer

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Vysoký krevní tlak není chorobou, je to pouze nápadný symptom fyziologické nerovnováhy s biologickou příčinnou. Jedna z významných příčin je dlouhodobý nedostatek DRASLÍKU v potravě.

Draslík je zásadní minerál pro nastolení normální hladiny krevního tlaku v těle a symptomy jeho nedostatku mohou být nakonec diagnostikovány a označeny za „vysoký krevní tlak“. V tomto článku přinášíme soubor několika citací, obsahujících užitečné informace o draslíku – jak může regulovat a  normalizovat krevní tlak.

Náhlé úmrtí způsobené dlouhotrvajícím půstem, anorexií či hladověním je často zapříčiněnou selháním srdce, které přestane pracovat vlivem nedostatku draslíku. Mnoho studií prokázalo souvislost mezi nízkou hladinou draslíku a zvýšeným rizikem mozkové mrtvice. Doplnění jídelníčku o potraviny bohaté na draslík může vést ke snížení krevního tlaku. Špatný poměr mezi sodíkem a draslíkem v dietě se zdá být důležitým prvkem v tvorbě vysokého krevního tlaku. Typická západní kuchyně je nedostatečná na draslík v relativním poměru k sodíku.
Zdroj: The New Encyclopedia of Vitamins, Minerals, Supplements and Herbs, Nicola Reavley

Nízké či příliš vysoké hladiny draslíku v krvi mohou být život ohrožující. Draslík je nezbytný pro zdravé fungování nervů, buněk a jejich membrán, je důležitým elektrolytem, který je třeba kontrolovat. Příliš málo draslíku v krvi je častou příčinou srdeční arytmie. Diuretika (skupina léků, které mají jako efekt zvýšený výdej moči ledvinami.) při léčbě vysokého krevního tlaku či městnavého srdečního selhání mohou narušovat vstřebávání a vylučování draslíku v těle. Ačkoli draslík jako doplněk stravy není ve většině případů nutný, pacienti užívající diuretika, projímadla či lidé, kteří často trpí na průjmy, by měli zvýšit příjem draslíku.
Zdroj: Optimum Health – A Cardiologist’s Prescription for Optimum Health by Stephen T., M. D. Sinatra

Když přijde na snižování krevního tlaku, draslík může hrát naprosto zásadní roli. Vědci se začali zajímat o efekty draslíku již v roce 1928. Nyní studie tří set nemocničních sester zjistila, že vyšší příjem draslíku v potravě může snížit krevní tlak, i když je jeho hladina v krvi zdánlivě v normálu. Dobré zdroje draslíku jsou sušené meruňky, avokádo, sušené fíky, brambory, červené fazole, kantalup (odrůda melounu pravého s oranžovou dužinou), citrusové plody a také banány. Je též možné zakoupit potravinové doplňky obsahující draslík. Pokud užíváte diuretika, vaše tělo se kromě tekutin zbavuje také příliš velkého množství draslíku.
Zdroj: Natural Cures and Gentle Medicines: That Work Better Than Dangerous Drugs or Risky Surgery by Frank K. Wood

Potraviny bohaté na draslík pomáhají nejen snížit krevní tlak, ale také přímo snižují riziko mozkové mrtvice nehledě na krevní tlak, říká expert na vysoký krevní tlak Dr. Louis Tobian, Jr. z University of Minnesota. V testech podávali krysám s vysokým krevním tlakem dva druhy potravy, vysokou na obsah draslíku a s normálním obsahem draslíku. Čtyřicet procent krys na normální stravě trpělo mozkovými mrtvicemi, které byly patrné z krvácení v mozku. Ve skupině krys s vysokým příjmem draslíku se žádné krvácení neobjevilo.
Zdroj: Food Your Miracle Medicine, Jean Carper

Stejně, jako je důležitý příjem draslíku v potravě, neméně důležitý je jeho příjem v rovnováze se sodíkem. Příliš mnoho sodíku může tuto rovnováhu rozrušit. Řada studií prokázala, že strava chudá na draslík a bohatá na sodík je zásadním počátečním faktorem při rakovině a onemocnění srdce. Naopak strava s dostatkem draslíku a chudá na sodík funguje jako obrana proti těmto onemocněním a, jak je tomu např. při vysokému tlaku, může mít léčebný efekt.
Zdroj: Encyclopedia of Natural Medicine, Revised Second Edition by Michael T. Murray, N. D., Joseph E. Pizzorno, N.D.

Nejlepší cesta, jak doplňovat draslík v těle, je konzumovat ovoce, které často obsahuje větší množství než potravinové doplňky. Nicméně neboť ovoce obsahuje velké množství draslíku, lidé užívající draslík šetřící diuretika (často lidé s vysokým krevním tlakem) by se mohli snadno draslíkem předávkovat přílišnou konzumací ovoce. Proto by se lidé s tímto typem diuretik měli poradit se svým doktorem před tím, než začnou zvyšovat svůj denní příjem ovoce. Vláknina ve vegetariánské dietě může také pomoci v redukci vysokého krevního tlaku.
Zdroj: The Natural Pharmacy: Complete Home Reference to Natural Medicine by Schuyler W. Lininger, Jr. DC

Draslík v lidském těle je v mnoha fyziologických procesech od nervových přenosů, svalových kontrakcí přes enzymatické reakce, syntéza uhlovodanů, základní buněčné funkce a kyselost v těle.
Zdroj: Women’s Encyclopedia of Natural Medicine: Alternative Therapies and Integrative Medicine for Total Health and Wellness by Tori Hudson, N.D.

Studie ukázaly, že denní příjem 3500 mg draslíku denně působí proti sodíku a snižuje tak množství krve v těle i krevní tlak. A je velice snadné mít dostatečný příjem. Pečený brambor obsahuje 838 mg draslíku, 85 g špenátu obsahuje přibližně 800 mg. Další potraviny s vysokým obsahem draslíku jsou například banány, pomerančový džus, kukuřice, zelí a brokolice. Před užíváním potravinových doplňků obsahující draslík se kontaktujte se svým lékařem. Příliš vysoký příjem může zhoršit problémy s ledvinami. Hlídejte si příjem hořčíku, protože se ukazuje, že je možná spojitost mezi nízkým příjmem hořčíku a vysokým krevním tlakem.
Zdroj: Age Erasers for Men: Hundreds of Fast and Easy Ways to Beat the Years by Doug Dollemore, Mark Giuliucci and the Editors of Men’s Health Magazine

Velké množství draslíku se ztratí při intenzivnějším pocení. Ztrátou draslíku z těla se tak i sníží množství vody uvnitř buněk, což může vyústit v chronickou dehydrataci v případě, že příjem vody a potravin bohatých na draslík není dostatečný. Pokud tento stav trvá delší dobu, ledviny začnou zadržovat více sodíku (zřejmě proto, aby v těle vůbec nějaké minerály zůstaly), dojde ke zvýšení krevního tlaku, zvýšení cholesterolu, což může vyústit v poslední fázi až v onemocnění srdce či nepravidelný puls. Potraviny bohaté na draslík jsou např. sušené ovoce jako hrozinky, švestky, meruňky a datle.
Zdroj: Obesity Cancer & Depression: Their Common Cause & Natural Cure by Fereydoon Batmanghelidj