Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
OK
prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví
Zdravá výživa


Ryze ženská přitažlivost

Hluk – a jak nás ovlivňuje

02.07.2008
Hluk – a jak nás ovlivňuje Lidé jsou pořád obklopeni relativně vysokým stupněm hluku, zejména ve větších městech a metropolích. Zůstává otázkou, zda padající strom někde uprostřed deštného pralesu neobydleného lidmi, vydá nějaký zvuk, když ho vlastně nikdo neslyší. V běžných podmínkách je člověk vystaven hluku ze všech stran – řítící se auta, kamiony a motocykly, troubení klaksonů na silnicích a křižovatkách, ruch a šum ulice, na pracovišti, ale i v domácnosti v podobě spotřebičů jako vysoušeč vlasů, vysavač či nepřetržitý provoz lednice, která umí být pořádně hlučná, či třeba klimatizace, rádio, televize apod.

Když jsou naše sluchové receptory ve vnitřním uchu bombardovány hlasitými zvuky, můžou tak vyvolat poškození až úplnou ztrátu sluchu. V tabulce níže vidíme intenzitu různých běžných zvuků vyjádřenou v decibelech. 85 dB a více může způsobovat bolest a při delším vystavení až ztrátu sluchu.

 

130 dB start letadla ze vzdálenosti 100 metrů
120 dB rockový koncert
110 dB sbíječka
100 dB metro ze vzdálenosti 20ti kroků
90 dB sekačka na trávu
80 dB rušná ulice, provoz aut
70 dB vysavač
60 dB běžná konverzace
40 dB kapající kohoutek vodovodu
20 dB šepot, šeptání
0-1 dB práh slyšitelnosti

 

Už zvuk o síle 70 dB, jaký se vyskytuje třeba v rušné kanceláři (např. open space office apod.), kterému je člověk dlouhodobě vystaven, může mít negativní vliv na sluch a vést k jeho poškození. Vyšší síla hluku, např. hlasná hudba o síle 115 dB může působit krátkodobě a i přes to může nás sluch poškodit. Nepříznivě působí i zvuky, které se nám líbí a sami je vyhledáváme, např. hlasitá hudba v sluchátkách, walkmanech a CD přehrávačích. Poškození sluchu dlouhodobým vystavováním se takovémuto hluku vede k postupnému zhoršování sluchu, které si jedinec zprvu ani nemusí uvědomovat, až kým poškození není větší.

 

Slovo hluk má však i svou psychologickou rovinu. To, co je pro jednoho „rajská hudba“, pro druhého může být nesnesitelný hluk. Mírně puštěna rocková hudba je pro jednoho příšerný rámus, i když není vůbec hlasná, a naopak, světoznámá opera může druhému působit hotová muka. Nežádoucí hluk, zejména když přetrvává nějaký čas, pak vyvolává stres. Působí rušivě na naše soustředění, koncentraci, paměť, vnímání, myšlení a negativně ovlivňuje i další psychické funkce. Podle výzkumů v této oblasti, zvýšené vystavení se hluku může vést k srdečním onemocněním, žaludečním vředům, zvýšenému krevnímu tlaku, psychickému napětí, konfliktem s blízkými, rodinou či spolupracovníky.

 

Poněkud uspokojivým může být fakt, že na hluk, který do značné míry umíme předvídat, se můžeme adaptovat. Když např. bydlíme blízko stavby a už víme, že každých 20 minut zazní příšerný zvuk sbíječky, lépe se na to můžeme přizpůsobit, očekáváme to a je to pak lépe snesitelné, jako když nás neočekávaný hluk v nepravidelných intervalech nepříjemně překvapí. Je tedy dobré si hladinu hluku pokud možno co nejlépe regulovat, vyhýbat se mu co nejvíce – v zájmu zachování tělesného zdraví (ve smyslu poškození až ztráty sluchu), psychického zdraví (stres, tenze) a mezilidských vztahů (konflikty) apod. A když nic jiné, pak se naučit používat „zátky“ do uší…


Související články:
Zánět středního ucha
Má dudlík vliv na záněty středního ucha?
Nadměrný hluk trvale poškozuje sluch
Zánětlivá ušní onemocnění


02.07.2008
autor: Mgr. Michal Hanzlovský
další články v rubrice: Prevence


 
Priessnitzův obklad
Správně dávkovaný chlad může snížit nemocnost o více jak 90 % (rozhovor s Liborem Mattušem)
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Nejčastější příčiny bolestí na hrudníku
Hemoroidy - léčba, která zabírá
Jak vyčistit ucpané cévy?
Zdravé nepečené vánoční cukroví
Hemofilové nákazy
Proč je dobré vystavovat se nepohodlí a diskomfortu
Zdravé vánoční cukroví
Warfarin - co vám u lékaře neřeknou
Štítná žláza – jak se přestat „léčit“ a raději se svépomocně uzdravovat - 1. část
Červený čaj neboli Pu-Erh
Serotonin - osm přirozených způsobů, jak posílit jeho produkci a tím i dobrou náladu
Přetrhejte mentální vazby s nemocí. A uzdravte se…

101,- Kč
(c) 2004-2019 www.celostnimedicina.cz
O násRSS