Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
OK
prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví


Gastritida

12.05.2012
Gastritida je zánět žaludku. Podle svého charakteru se dělí na dva druhy - akutní a chronickou. Akutní je zapříčiněna buď střevní infekcí nebo dietní chybou. Pokud je spojena i se střevními problémy, označuje se jako gastroenteritida.

Akutní zánět žaludku je často zapříčiněn zánětem žaludeční výstelky. K dalším příčinám patří nadměrné pití alkoholu nebo hodně kořeněných jídel v naší stravě či také stres. Gastritidu může také způsobit nadměrné užívání léků proti bolesti ze skupiny nesteroidních antiflogistik (označovaných anglickou zkratkou NSAID). K nejvýznamnějším patří léky s obsahem kyseliny acetylsalicylové (Acylpyrin, Aspirin), ibuprofenu (Ibalgin, Brufen, Ibuprofen) či diklofenaku sodného (Voltaren, Diclofenak), ale i dalších. Neléčená může mít za následek poškození žaludeční výstelky a vznik a rozvoj žaludečních vředů.

 

Jak už z výše řečeného vyplývá, při onemocnění je velmi důležitá úprava životosprávy. Nemocný nesmí pít alkohol ani konzumovat kořeněná jídla, rovněž ne silný čaj, kávu, masové výtažky či jídla bohatá na živočišné tuky a podobně. Z toho vyplývá, že by rozhodně neměl konzumovat typická čínská, indická či thajská jídla, která jsou v současnosti velmi oblíbená. Nemocný také musí dodržovat klid a a vyhýbat se nadměrné aktivitě.

 

Vhodný je dodržovat dietní režim, odborníci doporučuji první dny pít černý čaj (vlažný, neslazený) a jíst dietní suchary, popřípadě tvrdé pečivo. Potom je možné přidat obilninové polévky, jako rýžovou či z ovesných vloček. Podle průběhu onemocnění je možné během týdne přejít postupně na běžnou, ale samozřejmě nedráždivou stravu. Pokud je průběh onemocnění vážnější, lékař předepíše léky proti bolesti, žaludeční zvýšené kyselosti či proti zvracení.

 

Charakteristickými příznaky jsou zvracení, nevolnost, průjmy. Důležitým příznakem je pálivý pocit v žaludku stoupající až vzhůru do hrudníku, dále pacient pociťuje nadýmání nebo pálení žáhy. Může se jednat o běžnou dietní chybu, ale je dobré si uvědomit, že za těmito příznaky se může například skrývat i závažná otrava.

 

Chronická gastritida je nenápadné onemocnění bez charakteristických příznaků. Maximálně lékaři uvádějí tupou bolest, ztrátu chuti k jídlu či pocit sytosti. Pokud nemocný zvrací krev, nebo ji má ve stolici (černá, dehtovitá stolice), je třeba neprodleně vyhledat pomoc lékaře. Tuto formu gastritidy je možné zjistit při laboratorním vyšetření (histologie). I zde existují různé typy, některé z nich mohou být dosti závažné. Může ji také způsobovat infekce Helicobacterem pylori, který má také na svědomí vznik žaludečních vředů.

 

Jako prevenci gastritidy se uvádí, že je třeba dodržovat střídmý jídelníček, vyhýbat se stresu, alkoholu, kouření, hlídat si váhu a pravidelně cvičit přiměřeně k zdravotnímu stavu.

 

Z doplňků stravy lze jako prevenci užívat extrakt z grapefruitových jadérek, například Greposept, který působí i proti těm baktériím a virům, které mohu způsobovat nebo se podílet na vzniku gastritidy. Jako doplněk léčby při onemocněních žaludečního traktu, kam patří i gastritida, lze užívat i kolostrum, například v přípravku Colostrum Plus. K odstranění některých příznaků, pokud se nejedná o akutní formu a není nařízena dieta, je vhodné užívat doplňky stravy, obsahující trávící enzymy, které mírní pocit nadýmání a zlepšují trávení, jako je Enzyme Star, který naleznete v našem sortimentu.

 

 

Celková nabídka přípravků zklidňující žaludek.


Související články:
Kuchař v žaludku
Pálení žáhy
Když nás pálí žáha


12.05.2012
autor: PharmDr.Tomáš Arndt
další články v rubrice: Nemoci


 
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Extrasystoly aneb bouchání či vynechávání srdce
Priessnitzův obklad
Nejčastější příčiny bolestí na hrudníku
Jak vyčistit ucpané cévy?
Hemoroidy - léčba, která zabírá
Štítná žláza – jak se přestat „léčit“ a raději se svépomocně uzdravovat - 1. část
Serotonin - osm přirozených způsobů, jak posílit jeho produkci a tím i dobrou náladu
Nízký krevní tlak
Warfarin - co vám u lékaře neřeknou
Správně dávkovaný chlad může snížit nemocnost o více jak 90 % (rozhovor s Liborem Mattušem)
Hemofilové nákazy
Hemoroidy - příznaky a fotky
Zvětšené uzliny na krku
Dornova metoda

149,- Kč

219,- Kč
(c) 2004-2019 www.celostnimedicina.cz
O násRSS