Dýně – pro skvělou kuchyni plnou zdraví

cm dyne 1

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Také jste si všimli, že je dýně v posledních letech v našich obchodech velmi dostupnou záležitostí a pyšní se velkou oblibou? Sama se vždy těším na období, kdy je „dýňová sezóna“ a tuto skvělou potravinu seženete i za velmi příznivou cenu.

Dýně (neboli tykev), se dá použít jako dekorační prvek ve formě okrasné dýně, kdy si jistě vybavíme původem anglosaský lidový svátek „Halloween“, při kterém je vydlabaná dýně s vloženou svíčkou uvnitř neodmyslitelnou součástí. Pokud bychom se ale věnovali roli dýní v našich kuchyních, nejprve si pojďme říci, že na trhu najdeme k pořízení mnoho druhů tykví. Já preferuji dýni hokaido a to především kvůli její lahodné chuti a také kvůli velikosti – ještě ji unesu při cestě z obchodu domů a také není takový problém ji zpracovat celou najednou.

Pokud jste snad ještě dýni do své kuchyně nevpustili, neboť se bojíte složité manipulace, dlouhé tepelné úpravy nebo okrajování svrchní části, tak Vás hned velmi rychle uklidním. Ani jednoho se bát totiž nemusíte. Například u zmiňované dýně hokaido vůbec není potřeba se kůry zbavovat. Dýni stačí rozpůlit, vydlabat uvnitř ukrytá dýňová semínka (ty ovšem nevyhazujte), rozkrájet na požadované kousky a tepelně upravit. Kůra i dužina změknou velmi rychle, této dýni stačí i jen 20 minut tepelné úpravy.

Vydlabaná dýňová semínka se zpracovávají také jednoduše. Když je co nejvíce zbavíte zbytkové dužiny, rozložíte na plech s pečícím papírem, vložíte vysušit do trouby a občas promícháte (při 200° proces sušení trvá asi jednu hodinu) a před konzumací vyloupete z tvrdšího obalu, tak máte vynikající zdravou pochoutku například do jogurtu, jako „zobání“ místo chipsů, na ozdobu na různých pokrmů či posyp na pečivo. Jak tedy vidíte, z dýně spotřebujete úplně všechno téměř bez odpadu.

A co taková dýně přinese našemu zdraví?

Dýně jsou bohaté na beta-karoten, mocný antioxidant, ze kterého si náš organismus vyrobí vitamín A, následně tak pomáhá ochránit tělo před rakovinou. Další důležitý prvek, který dýně obsahuje a chrání před rakovinou, je zinek. Zinek ve vyšším množství obsahují i dýňová semínka, proto by na jejich příjem měli klást důraz také muži, zinek má totiž i prokázaný pozitivní vliv na jejich reprodukční systém a jeho funkce. Dýňová semínka také ukrývají (stejně tak jako jiné ořechy či semínka) „zdravé“ tuky, které chrání náš srdečně-cévní systém před mnohými zdravotními komplikacemi a podporují mozkové funkce.

Dýně dále obsahuje kolem 90% vody, v přiměřeném množství jedné porce je tedy považována za dietní potravinu; dále obsahuje vitamín C, vitamíny skupiny B, draslík, vápník hořčík, železo a vlákninu. Tykev je vhodná i při onemocnění žlučníku či slinivky břišní a kvůli nízkému obsahu sodíku i u lidí s hypertenzí (= vysokým krevním tlakem).

A na co dýni v rámci skvělé kuchyně plné zdraví využít? Určitě na polévku nebo jako přílohu k masům, dýňové pyré (nebo bramborové-dýňové pyré po přidání části brambor), jako zapékaný pokrm, ale lze ji přistrouhat i do moučníkových těst či použít jako náplň slaných koláčů. Určitě ale zkuste můj osobní recept na jednu z mnoha dostupných variant dýňové polévky.

Dýňová polévka

  • 1/2 dýně hokaido
  • 1 cibule
  • 2 menší brambory
  • česnek
  • sůl, pepř, sušený (nebo čerstvý) zázvor, kurkuma
  • olivový olej lisovaný za studena

Dýni opláchneme, rozkrojíme, vyloupeme semínka (která vysušíme a následně jimi hotovou polévku dozdobíme), nakrájíme na kostky, stejně tak jako oloupanou cibuli, česnek a brambory. Vložíme do vroucí osolené vody a vaříme do změknutí. Polévku dochutíme pepřem, zázvorem, kurkumou a rozmixujeme ponorným mixérem. Na talíři dozdobíme dýňovými semínky a olivovým olejem. Olej či semínka jsou důležité pro dobrou rozpustnost a vstřebání vitamínů rozpustných v tucích, které jsou v použité zelenině obsaženy, proto si zakápnutí polévky olejem neodpírejte ani při redukčních dietách.