Dukanova dieta – čisté bílkoviny

cm dukanova dieta2

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Než postoupíme dál, dovolte, abych vám vysvětlil, co se vám asi zdá neskromné: dávat dietě mé jméno. V roce 2000 jsem plán nazval „Protal“, abych připomněl střídání fází proteinů a proteinů + zeleniny.

Během let mi mé publikum prokázalo čest a začalo dávat dietě mé jméno. Dnes existují webové stránky dukanistek, dukanistů, dukafans a dudufamily… doklady citové blízkosti, které moje dcera, tatínkův miláček Maya, žárlivá na svého otce, nemá ráda, ale které mi dělají radost. A tak této možnosti využívám, ale alespoň znáte její důvody.

 

Dukanova dieta je tvořena čtyřmi postupnými dietami, které jsou skloubeny jedna do druhé a jejichž cílem je dovést bývalého tlouštíka k váze, která mu už zůstane.

 

Tyto čtyři po sobě jdoucí a neustále se zmírňující diety jsou koncipovány tak, aby každá měla scůj efekt:

  • První, bleskový start a intenzivní a stimulující pokles tělesné hmotnosti.
  • Druhá, pravidelné hubnutí, jež každého dovede jedním tahem ke kýžené váze: správná hmotnost pro každého.
  • Třetí, konsolidace čerstvě nabyté, leč dosud nestabilní tělesné hmotnosti po dobu stanovenou na 10 dní na každé shozené kilo.
  • Čtvrtá, definitivní stabilizace za cenu tří jednoduchých, konkrétních, direktivních, mimořádně účinných, ale neoddiskutovatelných opatření, jež je nutno dodržovat po celý život: ve čtvrtek bílkoviny, chůze do schodů a tři polévkové lžíce ovesných otrub denně.

 

Každá z těchto čtyř diet má specifický způsob působení a své poslání, všechny však čerpají sílu a postupně se snižující účinnost z konzumace čistých proteinů čili bílkovin, napřed samotných v ofenzivní fázi, potom kombinovaných se zeleninou v alternativní fázi, poté otevřených i dalším potravinám ve fázi konsolidace a nakonec opět čistých, ale jen jediný den v týdnu, při definitivní stabilizaci.

 

Ofenzivní fáze energicky a s překvapivým efektem začíná právě touto čistou a nekompromisně uplatňovanou dietou v délce 2 až 7 dní, podle konkrétního případu.

 

Právě tato dieta, používaná v časově přesně vymezeném okamžiku, tvoří pilíř fáze konsolidace, období přechodu mezi přísnou dietou a dobou bez diety.

 

A konečně tato dieta, dodržovaná jediný den v týdnu, ale po celý zbytek života, umožňuje definitivní stabilizaci tělesné hmotnosti a za cenu tohoto časově omezeného úsilí dovoluje po šest dní v týdnu žít a jíst bez pocitů viny a zvláštního omezování.

 

Protože blok 72 potravin bohatých na bílkoviny tvoří hnací motor mého plánu a jeho čtyř po sobě následujících diet, musíme nyní, než přikročíme k jeho uplatnění v praxi, popsat velice svébytný způsob, jakým působí, abychom mohli využít všech jeho možností.

 

 

Ukázka z knihy Břicháč Tom a Lucie.