Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
OK
prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví
Zdravá výživa


Ryze ženská přitažlivost

Cystitida

29.05.2012

Cystitida je zánět močového měchýře. Je způsoben infekcí bakterií Escherichia coli. Původcem mohou být i jiné bakterie střevní traktu či sexuálně přenosné bakterie či viry.

 

Příčin je celá řada. Jednou z nich je špatné vyprazdňování močového měchýře, které napomáhá k tomu, že v něm zůstává větší množství bakterií, než obvykle a může dojít ke vzniku infekce. Toto špatné vyprazdňování může být dáno onemocněním prostaty (u starších mužů), ochabnutím močového měchýře, zúžením močové trubice, kameny v močových cestách, ale také i nádorem. Mezi dalšími příčinami jsou uváděny cukrovka, nevhodná antikoncepce, z pohlavních chorob kapavka, z jiných infekcí kvasinková infekce, výrazná sexuální aktivita, stres či hormonální nerovnováha u žen a další.

 

K příznakům patří časté močení, které je doprovázeno pocity pálení a bolesti, moč je kalná a mohou se v ní objevit stopy krve. K dalším symptomům patří zvýšená teplota a bolesti v bederní oblasti, které se mohu také někdy objevit.

 

V takovém případě je třeba podstoupit laboratorní vyšetření a kultivaci moči, aby se jednoznačně zjistila příčina potíží. U mužů je možné, že budou muset podstoupit vyšetření konečníku, aby lékař vyloučil, že za tím není zbytnělá prostata.

 

Pokud lékař zjistí přítomnost bakterií v moči, nasadí u obtížnějšího průběhu zpravidla antibiotickou léčbu, v lehčích případech bez nálezu zvolí dietní opatření. V obou případech je možné současně užívat vhodné doplňky stravy, které pomohou zlepšení celkového stavu. Mají význam i jako prevence, protože zejména u starších mužů i žen, dochází často po přeléčení antibiotiky k opakované infekci. Zde je nutno po diskusi s lékařem najít přičinu těchto opakovaných infekcí, ale je také důležité užívat právě doplňky stravy jako vhodný doplněk celkové prevence. Do prevence patří také dále zmiňovaná úprava jídleníčku a životosprávy, nošení vhodných oděvů (vhodné je volné prádlo z přírodních materiálů) nebo omezení rizikového sexuálního života.

 

Nejznámnější jsou doplňky stravy obsahující výtažky z brusinek, například přípravek Fin Uritabs, kde kromě výtažku z brusinek je mimo jiné obsažen i inulin. Brusinky obecně pozitivně ovlivňují stav močového ústrojí a stav sliznic. Brusinky obsahují určité složky, hlavně kyselinu elagovou, která právě na sliznicích močových cest omezuje uchycování bakterií E. Coli způsobujících infekci.

 

Inulin podporuje růst "přátelských" bifidogenních bakterií ve střevech, což je důležité pro obnovení střevní mikroflory, pokud dojde k léčbě antibiotiky. Výtažek z brusinek lze také nalézt v přípravku Swiss Mega Brusinky. Tyto přípravky lze užívat i preventivně.

 

K dalším užitečným látkám, které pomáhají při zánětu močového měchýře, patří cukr, monosacharid D-manosa. Tento cukr není v organismu metabolizován a dostává se až do močového ústrojí, kde se váže na bakterie E.coli, s kterými je vyloučena z těla. Následkem toho již tyto bakterie nemohou způsobovat infekci nebo se průběh infekce mírní. Zde je nutno uvést, že je třeba užívat doporučené dávky v jednotlivých přípravcích, aby bylo působení dostatečné. Z těchto přípravků mohu například uvést přípravek D-manosa s propolisem.

 

Na závěr je důležité zmínit, že při zánětu močového měchýře je třeba vhodně upravit i jídelníček a životosprávu. Je třeba vyloučit alkohol, kávu a silné čaje. Také je nutné omezit nebo přestat s kouřením. V jídelníčku je třeba minimálně solit, nepoužívat dráždivá koření, vyloučit jídla s vysokým obsahem škrobu a rafinovaného cukru, také kyselá jídla, nezralé ovoce nebo třeba i rajčata a další.

 

Rovněž je nutné pít dostatečně velké množství vody, aby došlo k propláchnutí močového měchýře. Odborníci uvádějí, že je třeba celkem (samozřejmě v jednotlivých dávkách, ne najednou) vypít za den dva až tři litry vhodných tekutin, nejlépe čisté vody.

 

Pokud pacient dobere antibiotika, po ukončení léčby je vhodné užívat doplňky stravy obsahující bifidogenní bakterie na úpravu střevní mikroflory, jako je např. Probiosan nebo Super acidophilus a další.

 

Celková nabídka přípravků na záněty močových cest.


Související články:
Záněty močových cest
Akutní zánět močového měchýře z pohledu celostní medicíny
Zánět močových cest
Syndrom polycystických vaječníků
Záněty močového měchýře


29.05.2012
autor: PharmDr.Tomáš Arndt
další články v rubrice: Nemoci


 
Priessnitzův obklad
Správně dávkovaný chlad může snížit nemocnost o více jak 90 % (rozhovor s Liborem Mattušem)
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Nejčastější příčiny bolestí na hrudníku
Hemoroidy - léčba, která zabírá
Jak vyčistit ucpané cévy?
Zdravé nepečené vánoční cukroví
Hemofilové nákazy
Proč je dobré vystavovat se nepohodlí a diskomfortu
Zdravé vánoční cukroví
Warfarin - co vám u lékaře neřeknou
Štítná žláza – jak se přestat „léčit“ a raději se svépomocně uzdravovat - 1. část
Červený čaj neboli Pu-Erh
Serotonin - osm přirozených způsobů, jak posílit jeho produkci a tím i dobrou náladu
Přetrhejte mentální vazby s nemocí. A uzdravte se…

109,- Kč

136,- Kč
(c) 2004-2019 www.celostnimedicina.cz
O násRSS