Cola acuminata – trochu jiná Cola

cola2 e1621860871960

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Colu známe snad úplně všichni. Ale co víme o stromu, který ji dal část jména?

Jedná se o kolovník zašpičatělý (Cola acuminata). Je to strom z čeledi slézovitých (Malvaceae).

Nejvíce roste v západní Africe. Odsud se rozšířil díky pěstování do severní Ameriky, Mexika nebo Brazílie. Dorůstá výšky až 20 metrů. Vzhledem nám může připomenout kaštan koňský, který známe od nás. Má oválné a kožovité listy. Bílé květy jsou seskupeny do hroznů. To, co nás, zajímá jsou plody kolovníku. Jsou to až 20 centimetrů podlouhlé měchýřky. Každý obsahuje až třináct semen. Semena, která se dále zpracovávají obsahují celou řadu pozoruhodných přírodních látek.

Samozřejmě kofein a theobromin, ale také škrob, třísloviny, silice nebo barvivo, označované jako kolová červeň. Pro samotný obsah kofeinu semena vyhledávají s oblibou afričtí domorodci. Zpracovávají je tak, že je suší na slunci. Po určité z době z nich zůstane tvrdý kolový oříšek, který nakrájí na kolečka. Ty pak žvýkají. Kromě povzbuzujícího účinku tlumí žízeň.

Semena koly zašpičatělé se proslavila v 19, století, kdy je americký lékárník John Pemberton použil do svého nápoje, který kromě nich obsahoval ještě víno a výtažky z kokainovníku pravého neboli koky(!). Původně se nemělo jednat o nápoj, ale o lék proti bolesti. Nejdříve z něj během prohibice v USA ve dvacátých letech minulého století vypadlo víno a až poté kupodivu výtažek z koky. Nakonec se z ní stala Coca-cola, kde už koka zůstal pouze v názvu.

Alkaloid kofein je hlavní látkou v semenech kolovníku. Kofein je nejvíce známý pro svůj stimulující účinek na nervovou soustavu – zvýší pozornost, odstraní únavu, vyvolává do určité míry euforii. Velmi často se vyskytuje v různých přípravcích na podporu hubnutí, které jsou velmi oblíbené.

Dále pomáhá potlačovat příznaky astmatu, uvolňovat hladké svalstvo nebo stimuluje srdeční činnost. Ovšem kofein má také negativní účinky. Odvodňuje organismus, proto je nutné věnovat při pití kávy věnovat zvýšenou pozornost pitnému režimu a více doplňovat.

Je třeba mít na mysli, že užívání kofeinu může mít i negativní účinky. Mezi nejznámější patří negativní vliv na žaludeční sliznici (překyselení žaludku), což je důležité zejména pro osoby s problémy pálení žáhy či žaludečními vředy, ty by neměly kofein vůbec užívat. Při předávkování se zvyšuje riziko infarktu (zrychlená srdeční činnost) či ohrožení ledvin (diuretický účinek).

Alkaloid kofein chemicky patří do skupiny purinových derivátů xantinu, kam kromě něj patří ještě další obsažená látka, theobromin. Podle svých účinků je řazen, jako kardiostimulant, do skupiny analeptik. Analeptika jsou látky, které mají stimulující účinky na některé oblasti centrální nervové soustavy. Jeho účinky se zaměřují na srdce a kardiovaskulární systém. Dokáže tak stimulovat srdeční činnost a celkově jí urychlit.

Obsažené třísloviny působí proti průjmu a nadměrnému pocení. Nicméně výrazné uplatnění našly třísloviny v oblasti léčby hemoroidů pro své adstringentní (svíravé) a hemostatické (zastavující krvácení) účinky. Můžeme je najít jako jednu ze složek přípravků používaných u této nemoci, ať už se jedná o masti, gely nebo čípky.

Semena kolovníku nesmí konzumovat (ať už v jakékoliv podobě včetně doplňků stravy) především o těhotné a kojící ženy (pro obsah kofeinu a theobrominu), osoby trpící kardiovaskulárními problémy, vysokým tlakem nebo děti do 16 let.