Čínský pentagram a emoce

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Pentagram je fascinující geometrický útvar, jelikož v sobě ukrývá množství tzv. zlatých řezů, dokonalých poměrů, které se vyskytují všude v přírodě (ulita šneka, škeble, rozmístění větví stromu,…). S ohledem na celostní medicínu je to však také útvar, na jehož cípech se tyčí pět základních živlů – pět stavebních prvků, ze kterých povstal svět….

Oheň

Oheň – ten, který hoří v krbu, který prohřívá, ale také spaluje a ničí. Je to živel, který přitahuje a zároveň vzbuzuje respekt. Ukrývá v sobě hřejivost, moc i zlost.

Země

Země – úrodná hlína, z jejichž plodů člověk čerpá a žije. Je pečlivá, choulostivá a starostlivá, stejně jako lidé, kteří v sobě tento živel nejvíce nosí…

Kov/kámen

Kov/kámen – pevný , a přitom poddajný. Díky němu a lidské zručnosti vzniká celá řada předmětů, které usnadňují práci i život.

Voda

Voda – nejsilnější element, který dokáže všechno v jediném okamžiku zaplavit. Je silnější než oheň. Bez ní je totiž život nemyslitelný… Hlubiny oceánů jsou tajemné, ale skrývají v sobě i obrovskou úzkost…

Dřevo

Dřevo – mladé zelené dřevo, keř, tráva nebo stromek v sobě mají obrovskou sílu, nevybouřenost, manifestují výbušnost, nespoutanost, agresi i chuť do života!

Všechny tyto elementy se navzájem ovlivňují, všechny se sebou souvisí. Představte si to například takto:

  • Dřevo posiluje oheň…
  • Oheň živí zemi (Slunce ji ohřívá, uvnitř Země je žhavé ženské jádro,…)
  • Země ukrývá kov (v zemi se ukrývá množství nerostných surovin, také zemské jádro je z velké části tvořeno z kovu)
  • Kov (kámen) drží vodu (kašny, koryta na vodu,…)
  • Voda posiluje dřevo (bez vody není život myslitelný, nevyrostla by žádná rostlina,…)

A tak pořád dokola…

Každý tento živel se pojí s konkrétní emocí. I tyto emoce se navzájem ovlivňují, a jakmile jeden živel (emoce) převažuje, je to špatně.

  • Oheň: ten hřejivý asociuje pocit radosti a štěstí, což pozitivně ovlivňuje činnost srdce. Hlasovým projevem srdce je smích. Oheň, který spaluje, šíří v tomto okruhu patologickou energii.
  • Země: je starostlivá, rozvážná, přemýšlivá, a proto budou jejími orgány slezina, žaludek a slinivka. Typickou chutí těchto okruhů je sladká, hlasovým projevem zpěv. Přemíra tohoto elementu zračí nadměrné obavy, vytváření katastrofických scénářů, zbytečná přemýšlivost.
  • Kov: je symbolem silné vůle. Pokud vůle chybí, přichází smutek, melancholie a pocity viny, které směřují k okruhu plic (a tlustému střevu). Charakteristickým projevem je pláč nebo vzlyk.
  • Voda: je živoucí, osvěžující a blahodárná. Je-li jí však nedostatek, nebo naopak nadbytek, vyvolává pocity úzkosti a strachu. Orgány uskutečňujícími regulaci jsou ledviny a močový měchýř, hlasovým projevem je vzdychání a hekání.
  • Dřevo: je archetypem pro agresi, výbušnost a kreativitu. Orgány patřícími k tomuto prvku jsou játra a žlučník, hlasovým projevem křik a řev.