Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
OK
prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví


Bruxismus čili skřípání zubů

05.09.2012
Stiskneme-li pevně zuby a intenzivně je o sebe třeme, ozve se skřípání. Z odborného hlediska dostal tento jev název bruxismus. Nejvíce se objevuje hlavně v noci. Můžeme na něj narazit jak u dospělých, tak ale i u dětí. Při tomto jevu dochází k mechanickému opotřebovávání zubů, což může vést až k poničení čelistního kloubu.

Osoby, které bruxismem trpí, často o problému ani nevědí. Mohou si ale uvědomit zdravotní problémy, které s bruxismem souvisejí - bolest čelistí, čelistního kloubu a hlavy nebo přecitlivělost zubů na kyselé a horké, popřípadě až na pouhý dotek. Přílišný tlak může vést až ke vzniku prasklin nebo zlomenin zubních tkání a jejich výplní. Může být také příčinou bolestí čelistí, čelistního kloubu při otevírání úst, často se projevuje jako bolest hlavy, uší nebo krku.

Někteří pacienti si stěžují na přítomnost zvukových fenoménů během žvýkání (lupání, praskání apod.). Zmíněné potíže nemusí být pouze důsledkem bruxismu, mohou být doprovodným znakem jiných onemocnění. Po nemoci zpravidla bez následků zmizí. U dětí můžeme na něj narazit především v době infekčních onemocnění a při rozličných bolestech.

Skřípání obtěžuje především okolí. Ale když dotyčný žije sám, mnohdy ani neví, že něčím podobným trpí. Tudíž ani nemůže odhalit, proč má zdravotní potíže.     Příčiny bruxismu nejsou doposud přesně známy. Odborníci uvádějí, že k hlavním příčinám patří stres a úzkost, potlačovaná frustrace či hněv. K dalším zhoršujícím faktorům patří také alkohol, sladkosti a sladké nápoje před spaním.   

Bruxismus lze léčit mechanicky - vkládáním umělohmotných mezizubních dlah, nebo prostřednictvím léků uvolňujících svalstvo. Pokud mezi příčiny patří psychické faktory, často pomáhá také relaxace a uvolňovací cvičení. Jako možnost terapie je možné užívat i některé z doplňků stravy jako například Trend Relax či Allegra.

Účinnou prevencí je pravidelné sportování, při kterém postižený navíc spálí mnoho kalorií, ale také zapomene na psychické problémy, které jsou příčinou skřípání zubů. Před spaním je dobré relaxovat. Nejméně 2 hodiny před tím, před ulehnutím do postele, je dobré vypnout počítač a televizi. Je také třeba omezit pojídání cukrovinek a pití slazených nápojů před spaním.

 

Celková nabídka péče o zuby.


Související články:
Bolesti zubů, dásní a bylinky
Pro pevnost našich kostí a zubů


05.09.2012
autor: PharmDr.Tomáš Arndt
další články v rubrice: Nemoci


 
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Extrasystoly aneb bouchání či vynechávání srdce
Priessnitzův obklad
Nejčastější příčiny bolestí na hrudníku
Jak vyčistit ucpané cévy?
Hemoroidy - léčba, která zabírá
Štítná žláza – jak se přestat „léčit“ a raději se svépomocně uzdravovat - 1. část
Serotonin - osm přirozených způsobů, jak posílit jeho produkci a tím i dobrou náladu
Nízký krevní tlak
Warfarin - co vám u lékaře neřeknou
Správně dávkovaný chlad může snížit nemocnost o více jak 90 % (rozhovor s Liborem Mattušem)
Hemofilové nákazy
Hemoroidy - příznaky a fotky
Zvětšené uzliny na krku
Dornova metoda

219,- Kč
(c) 2004-2019 www.celostnimedicina.cz
O násRSS