Biologové nazvali současné slazené sycené nápoje „zlem“

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Dejte si Colu a smějte se. Nebo Pepsi, jestliže patříte k „nové generaci“. Když ochutnáte tyto excitotoxiny, nebudete si dělat starosti ohledně chemikálií způsobujících poškození plodu nebo rakovinu. Máte myslet na cukrovku 2. typu, když si jenom chcete dát něco sladkého a chvíli relaxovat? Odpověď zní, ano. Přinejmenším jeden popřední biolog veřejnosti vysvětlil, proč bychom se měli vyhnout všem syceným nápojům.

Co se děje, když pijete nějaký „moderní“ nealkoholický nápoj

Sirupy, které se do těchto nápojů přidávají jako sladidla, způsobují prudký nárůst hladiny cukru v krvi, narušují rovnováhu trávicího systému, způsobují kvašení a tělo si pak žádá stále více a více této drogy. Vedlejší účinky přemnožení kandidy můžou být velice ničivé, mající negativní vliv na vaši náladu, vztahy, a také na zdraví. Často přítomná kyselina fosforečná znamená, že nápoj je velice kyselinotvorný, což vede k odplavování vápníku z kostí za účelem vyrovnání pH krve. Abyste neutralizovali účinek, který ve vaší krvi způsobí jeden půllitrový sycený nápoj, musíte vypít 6 litrů vody. Je to také dvojitá zátěž pro vaše zuby – nejenom, že má cukr negativní vliv na sklovinu, ale také dochází k jejich odvápnění. Malé množství kofeinu vám sice neublíží, ale existují mnohem lepší a zdravější přírodní zdroje kofeinu. Kdo ví, co všechno ještě obsahují ty tajné recepty, snad další chemikálie. A jestliže se rozhodnete pro dietní variantu, vězte, že aspartam je ještě více nebezpečný. Jde o neurotoxin, který má až 92 doposud zjištěných vedlejších účinků. A aby toho nebylo málo, nesmíme zapomenout na umělá barviva.

Rizika

Četné dlouhodobé studie dokazují, že jak klasické, tak dietní sycené nápoje významně zvyšují pravděpodobnost výskytu: infarktu, srdečních onemocnění, hypertenze, mrtvice, osteoporozy, cukrovky 2. typu, metabolického syndromu, steatosy jater (ztukovění jater), selhání jater, a samozřejmě obezity. Slazené nápoje vedou ke změnám chování genů ve vašich svalech, i když si dáte pouze 2 sladké drinky týdně po dobu jednoho měsíce. Větší konzumace po delší dobu zvyšuje pravděpodobnost, že tyto změny budou trvalé. Vlivem slazených nápojů se vlastně změní váš metabolismus. Krevní testy lidí, kteří pijí slazené nápoje, ukazují zánět cév, a také sníženou hladinu dobrého cholesterolu, který je pro vaskulární systém klíčový.

Vědci teď říkají, že propagování umělých sladidel jako zdravé alternativy, včetně sirupů s vysokým obsahem fruktózy, aspartamu a sukralozy, je neuvážené. Tato sladidla se snadno stávají návykovými. Jejich konzumenti pak ve větší míře preferují sladké bez toho, aby zredukovali zkonzumované množství jídla a vyvážili tak vyšší přísun kalorií. Umělá sladidla přetěžují mechanizmy zodpovědné za regulaci hladiny cukru v krvi. Jejich vlivem vaše tělo není schopno vyrovnávat a zpracovávat příliv chemikálií a kalorií. Umělá sladidla mají na svědomí také další zdravotní rizika, jakými jsou například četné vedlejší účinky aspartamu zahrnující migrény, deprese, slepotu, hučení v uších, záchvaty, tachykardii a mnoho dalších.

Aby toho nebylo málo, konzumace sycených slazených nápojů, přestrojených za zdravou alternativu, zvyšuje chuť na nezdravá jídla. Tělo postupně ztrácí schopnost efektivně se vypořádat se zvýšenou hladinou cukru v krvi, což má za následek vyšší hladinu glukózy, inzulinovou rezistenci a nakonec cukrovku 2. typu. Dlouhodobá konzumace může vést k rakovině jater nebo pankreatu.

Ne každá změna vede k lepšímu. Když jsme my byli děti, většina z nás vypila 0,3 nebo 0,5 l syceného nápoje obsahujícího klasický cukr týdně. Tehdy to bylo tak trochu luxusní zboží, jako většina sladkostí. Strava byla tehdy také jiná, stejně jako četnost fyzické aktivity. Od roku 1985 vzrostla konzumace těchto nápojů z přibližně 38 litrů na osobu za rok na více než 95 litrů na osobu za rok. V dnešní době tyto nápoje běžně vidíte v kojeneckých lahvích, zatímco starší děti vypijí v průměru 1,2 – 1,8 litru denně. My sami tak připravujeme naše děti na špatné zdraví a budoucí cukrovku.

Existuje snaha, aby na slazených sycených nápojích byly umístěné varovné nápisy, podobné těm, co jsou na cigaretách. Někteří lidé také navrhují zdanění těchto nápojů, jednak aby byly méně dostupné a staly se opět luxusním zbožím, a také proto, aby byl vytvořen fond určený k léčbě zdravotních problémů, které způsobují – opět stejně jako je tomu u cigaret. A jsou také lidé, kteří prosazují odstranění všech těchto nápojů z dětských menu.

To, že jsou slazené sycené nápoje škodlivé, není žádná novinka. Překvapující ale může být, jak moc škodlivé jsou. Problém ale je, že většina z nás to nechce vědět. Ignorovat pravdu je ale příliš nebezpečné.