BIO Kokosový sirup

Kokos neboli kokosová palma, správně kokosovník ořechoplodý (Cocos nucifera) je palma z čeledí arekovitých, původem pravděpodobně z jihovýchodní Asie, pěstovaná v tropických oblastech na březích moří a velkých řek. Pěstován je pro svůj plod, respektive jeho semeno, všem dobře známý kokosový ořech.

Kokosový ořech

Kokosový ořech má mnohostranné použití – získává se z něj kokosový olej, kokosová moučka, kokosová voda a kokosové mléko. Ze zkvašeného kokosového mléka se vyrábí lihovina zvaná arak. Z mladých listů se připravuje salát.

Kokosový sirup

A konečně – ze žlutých květů se vyrábí kokosový sirup, který může být dále ještě zpracován na cukr a palmové víno.

Kokosový sirup je přírodní sladidlo získané z nařezaného palmového okvětí kokosu. Získává se tak, že sesbíraný nektar se šetrně zahřívá, aby se z něho odpařila část vody. Takto získaný sirup má hustou konzistenci a zlatavou barvu. Chutí a vůní připomíná kokos s karamelem. Z hlediska zdravé výživy je využíván pro svůj nízký glykemický index.

Glykemický index je číselný index, který řadí sacharidy na základě rychlosti jejich glykemické odezvy (tj. jejich přeměny na glukózu v lidském těle), tím určuje i tvorbu a uvolnění inzulínu ze slinivky do krve. Glykemický index používá stupnici od 0 do 100, vyšší hodnoty zobrazené u potravin jsou ty, které nejvíce způsobují rychlý vzestup hladiny cukru v krvi – takže čím nižší hodnota je glykemického indexu, tím je potravina výhodnější pro zdravou výživu.

Často se u tohoto sirupu v přírodních přípravcích můžeme setkat s označením BIO. To znamená dodržení několika kritérií – tento kokosový sirup je nerafinovaný. nebělený, bez přísad, vyráběný tradičním způsobem a v rámci trvale udržitelného zemědělství (bio a fairtrade).

Využití kokosového sirupu

Kokosový sirup má všestranné použití v kuchyni i v potravinářství. Používá se, stejně jako kokosový cukr, na slazení teplých i studených nápojů, dresinků nebo zálivek či do smoothie. V kuchyni se dá použít při přípravě marinád na maso a grilovanou zeleninu.

Kokosový sirup je vyhledáván rovněž vegany jako alternativa medu.

 

Zpět nahoru