Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
OK
prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví


Glykemický index potravin - pomocník při výběru jídelníčku

02.02.2016
Glykemický index potravin Glykemický index je užitečným pomocníkem pro všechny, kteří chtějí zdravě jíst a udržet si svoji váhu na uspokojivé úrovni. Pomáhá při výběru potravin, které tvoří náš osobní jídelníček a to nejen během svátků, ale i ve všedních dnech.

Co vlastně glykemický index znamená?

Jednoduše řečeno, vyjadřuje rychlost, za jakou se sacharidy (cukry) obsažené v přijímané potravě změní v trávicím traktu na glukózu, která se dostane do krevního oběhu. Jinými slovy to znamená, že čím rychleji dokáže potravina zvýšit hladinu glukózy v krvi, tím má potravina vyšší glykemický index. Nejvyšší hodnoty mají jednoduché cukry a naopak nejnižší komplexní neboli složené sacharidy.

 

K jednoduchým cukrům kromě glukózy patří ještě galaktóza (obsažená v ovoci), fruktóza (taktéž v ovoci), sacharóza (obsažená ve sladidlech), laktóza (mléko a mléčné výrobky), maltodextriny (sója), rafinóza (artyčoky) nebo málo známá stachyóza (obsažená v cibuli). Ke složeným cukrům (polysacharidy a škroby) patří amyláza (rýže), amylopektin (chléb), celulóza (brambory), hemicelulóza (těstoviny) a hydrokoloidy (zelenina).

 

Je ovšem důležité si uvědomit, že glukóza (též označovaná jako hroznový či krevní cukr) představuje základní standardní hodnotu, s níž se ostatní potraviny porovnávají. Sama glukóza patří k jednoduchým cukrům a má hodnotu vyjádřenou číslem 100. Ostatní potraviny podle složek, které obsahují, mohou mít buď hodnotu nižší, ale také vyšší než 100. K těmto složkám patří nejen zmíněné cukry, ale také vláknina nebo tuky. Důležitou roli hraje i způsob, jak je potravina zpracována, než se dostane na pulty obchodů.

 

Jsou tedy potraviny s vysokým glykemickým indexem špatné a ty s nízkým dobré?

Ano, ale platí ve většině případů, ale nelze to říci na 100 %. U většiny potravin s vysokým glykemickým indexem platí, že zanedlouho po jejich konzumaci se rychle dostaví pocit hladu. Navíc tyto potraviny přispívají k další tvorbě tělesného tuku a po jejich snědení nastane rychlý a velký vzestup hladiny krevního cukru. To je důležité si uvědomit, protože pokud často jíme potraviny s vysokým glykemickým indexem, lidově řečeno, “zaděláváme si” na cukrovku. Organismus reaguje na vysokou hladinu cukru vyplavením inzulínu. Pokud ho vyplavuje mnoho a opakovaně, zvyšuje se riziko vzniku diabetu.

 

Obecně u těchto potravin platí, že mají vysoký obsah jednoduchých cukrů a neobsahují vlákninu (sladkosti, bílé pečivo, bílá rýže, pivo, alkohol). Mezi potraviny s nízkým glykemickým indexem (číslo 50 a méně) řadíme zeleninu, houby, luštěniny, ořechy, nesladké mléčné výrobky (ty mají kolem čísla 30 až 40, ale sladké mléčné výrobky mají 50 a více) a rovněž většinu druhů ovoce. Také k nim patří potraviny živočišného původu (maso, drůbež, ryby, vejce, sýry, tvaroh). Obecně u nich platí, že mají velký obsah vlákniny a složených sacharidů. U těchto potravin dochází ke zvýšení krevního cukru jen velmi pomalu a nasytí vás na delší dobu.

 

A zlatá střední cesta?

Střední hodnotu glykemického indexu (GI 50–70) má celozrnné pečivo, těstoviny, rýže, ovesné vločky, sladké ovoce (banány, hroznové víno, sušené ovoce) nebo müsli tyčinky. Hodnotu nad číslem 70 už mají sladké sušenky a oplatky, bonbóny, výrobky z bílého pečiva nebo pečené brambory.

 

Pozor na některé záludnosti, o kterých už byla zmínka. Sladké mléčné výrobky mají vyšší glykemický index než nesladké. Rovněž nejsou brambory jako brambory. Nejnižší index mají brambory do salátů, pak do kaší (pyré) a největší mají ty, které jsou určeny jako klasická příloha k jídlu. Samozřejmě bramborové lupínky či hranolky mají vyšší glykemický index a navíc jsou nezdravé z dalších důvodů (sůl, různé dochucovací ingredience).

 

Co se týče celozrnného pečiva, je doporučováno při dietě jak pro nízký glykemický index, tak pro obsah vlákniny, vitamínů a minerálů. Pokud si vybíráme pečivo, musíme vzít do úvahy, že pečivo z žitné mouky má nižší glykemický index než pečivo z mouky pšeničné.

 

Na závěr můžeme shrnout, že glykemický faktor je důležitý při procesu hubnutí, ale není jediný - hubnutí ovlivňuje celá řada dalších faktorů, jako například pohyb, zdravotní stav, genetické dispozice, celkové složení jídelníčku, užívané přírodní přípravky a celá řada dalších okolností.

 

Celková nabídka zdravé výživy.


Související články:
Diabetes a glykemický index potravin
Cukry, cukry a zase cukry... Kolik jich vlastně je?
Vláknina v popředí zájmu


02.02.2016
autor: PharmDr.Tomáš Arndt
další články v rubrice: Výživa


 
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Extrasystoly aneb bouchání či vynechávání srdce
Priessnitzův obklad
Nejčastější příčiny bolestí na hrudníku
Jak vyčistit ucpané cévy?
Hemoroidy - léčba, která zabírá
Štítná žláza – jak se přestat „léčit“ a raději se svépomocně uzdravovat - 1. část
Serotonin - osm přirozených způsobů, jak posílit jeho produkci a tím i dobrou náladu
Nízký krevní tlak
Warfarin - co vám u lékaře neřeknou
Správně dávkovaný chlad může snížit nemocnost o více jak 90 % (rozhovor s Liborem Mattušem)
Hemofilové nákazy
Hemoroidy - příznaky a fotky
Zvětšené uzliny na krku
Dornova metoda
(c) 2004-2019 www.celostnimedicina.cz
O násRSS