Ani odborníci často neví, jak správně sestavit rostlinný jídelníček

Mgr. Pavla Siroka scaled e1613120354760

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

„Ani odborníci často neví, jak správně sestavit rostlinný jídelníček” říká Mgr. Pavla Široká, organizátorka online kurzu Výživové poradenství se specializací na rostlinnou stravu

Česká veganská společnost pořádá již třetí semestr 6týdenního kurzu pro odborníky s názvem Výživové poradenství se specializací na rostlinnou stravu. Lektorský tým je sestaven ze 7 odborníků ze 3 odborných organizací. Kurz organizuje výživová poradkyně Mgr. Pavla Široká, se kterou vám přinášíme rozhovor. Proč se vlastně pustila do vzdělávání odborníků? V čem mají lékaři či nutriční terapeuti největší mezery, když jde o rostlinnou stravu? A jaké jsou reakce po prvních dvou semestrech kurzu?

V České veganské společnosti se už několik let věnujete lektorování seminářů a webinářů pro laiky, nyní však proběhl již třetí semestr 6týdenního online kurzu pro odborníky. Proč jste se zaměřila na ně? A kolik lektorů v kurzu přednáší?

Od začátku jsem chtěla, aby byl kurz opravdu odborný, na úrovni vysoké školy a evidence based, tedy podložený vědecky. Proto jsem sestavila tým šesti lektorů a lektorek, který sestává z výživových poradců, nutričních terapeutů a lékařů. Jednou z odbornic v lektorském týmu jsem i já.

Dříve jsme se věnovali pouze jednotlivcům, pořádali jsme přednášky přímo pro vegetariány, vegany a ty, kteří redukují spotřebu živočišných produktů. Díky těmto přednáškám jsem zjistila, v čem i pokročilí vegani a veganky dělají chyby. Například často nevěděli, jak si získat vstřebatelný vápník ze stravy, nebo jak získat dostatek vitamínu B12, protože různé zdroje uvádějí velmi rozdílné množství. Přitom mnoho nutričních deficitů, ať už  na běžné stravě nebo na rostlinné, mají snadná řešení.

Později při rozhovoru v rádiu s jedním odborníkem, který roky vede akreditované kurzy pro výživové poradce, jsem zjistila, že ani mezi odborníky nejsou známé základní informace o rostlinné stravě. Sice jsem to díky setkávání s lékaři a nutričními terapeuty tušila již dříve, ale toto byl pro mě impulz, kvůli kterému jsem se rozhodla situaci změnit.  Cílem kurzu je poskytnout odborníkům vědecky ověřené informace, které jsou v zahraničí snadno dostupné, ale u nás jsou stále opředeny mnoha mýty.

V čem si myslíte, že mají čeští odborníci největší mezery? S jakými nejhoršími tvrzeními se setkáváte?

Tak například v Česku pořád panuje představa, že bez masa člověk těžko vstřebá dostatek železa. Přitom na toto téma existuje již mnoho vyjádření od zahraničních výživových a zdravotních institucí a dostatek studií. Odborníci si také často myslí, že neexistuje plnohodnotná náhrada ryb v rostlinné stravě, a že tedy veganům budou chybět EPA a DHA, protože jedí jen nepřímý zdroj z lněných nebo chia semínek. Přitom existují také přímé zdroje EPA a DHA. A takto bych mohla pokračovat dále.

Určitě také stojí za zmínku druhá strana mince. Málokdo se totiž v České republice zabývá tím, jaké výhody má nižší konzumace živočišných produktů. Vůbec není jedno, jestli jíte maso 1x týdně nebo 5x týdně. Dnes už víme, že člověk, který jí maso a živočišné produkty méně často a nahradí maso luštěninami, je více chráněn před civilizačními chorobami, než ten, který jí živočišné produkty častěji.

Pokud je sestavení plnohodnotné veganské stavy u dětí náročnější a může snadno docházet k deficitům, nedělají čeští pediatři dobře, že od tohoto stravování rodiče odrazují?

To je moc dobrá otázka. Ve skutečnosti se od rostlinné stravy těžko odrazuje, to možná funguje na někoho, kdo se v oblasti ještě moc neorientuje, ale většina rodičů má načtená různá vyjádření zahraničních institucí (například to od Kanadské pediatrické společnosti), a díky tomu ví, že při správném sestavení lze realizovat rostlinnou stravu i u dětí. Častým důvodem pro přechod na rostlinnou stravu jsou etické důvody a pro většinu rodičů je důležité předat své hodnoty a děti vést k rostlinné stravě a pozitivnímu vztahu ke zvířatům, nejen k těm domácím, ale také k těm hospodářským.

Na téma vegetariánství a veganství u dětí jsem do kurzu vybrala skvělého lektora, pediatra, který vede unikátní český výzkum na dětech, které se stravují vegetariánsky nebo vegansky, a porovnává je se zdravotním stavem běžně se stravujících dětí.

Nyní tedy máte za sebou druhý semestr tohoto kurzu pro odborníky a další se rozběhne již za měsíc, začátkem března 2021. Jaké jsou vaše dojmy z uplynulých dvou semestrů?

Byla jsem nadšená ze zpětných vazeb od účastníků. Potěšilo mě, že odborníci zmiňovali, které informace pro ně byly nové nebo ve kterých tématech si díky kurzu udělali pořádek.

Nejvíce mě potěšila zpětná vazba jedné účastnice, která studovala nutriční terapii na lékařské fakultě. Šlo vidět, jak pro ni i po tom nejlepším vzdělání, které ve výživě v ČR existuje, byl kurz neuvěřitelně obohacující. Napsala nám toto:

„Konečně po dlouhé době kurz (prakticky od studií na kvalitní VŠ), který mě opravdu obohatil. Odborné a ucelené informace o stravování, rozumná fakta bez „preferenčních“ emocí, žádné plytké informace pochybného původu a hlavně komplexnost. Kurz mi dal balíček skvělých ucelených informací, díky kterým se mi mnohem lépe pracuje s klienty.” Eliška Šorajová

Jací další odborníci se kurzu zúčastnili?

Kurzu se zúčastnili jak odborníci přímo se zabývající stravou, tedy nutriční terapeutky, výživoví poradci, pediatři, všeobecní lékaři či trenéři, tak odborníci, kteří se nějakým způsobem zabývají zdravím, například poradci celostní medicíny, youtubeři, copywriteři e-shopů, lékárníci, zdravotní sestry. Cílem je, aby se kurzu zúčastnili lidé, kteří chtějí znalosti šířit dále. Pokud se jedná o jednotlivce, kteří chtějí rozumět stravě pro své vlastní potřeby či potřeby své rodiny, doporučuji kurz Plnohodnotná rostlinná strava, který obsahuje vše, co laici potřebují znát. Ten pořádáme znova na konci dubna 2021 a najdete jej na stránkách České veganské společnosti v záložce semináře.

Kdy přesně startuje další semestr kurzu pro odborníky a kdo všechno by se měl přihlásit?

Další semestr startuje už za necelý měsíc, 11. března 2021. Přihlásit se mohou právě ty obory, které jsem vyjmenovala v otázce výše. Nyní již máme naplněnou většinu kapacity, zbývá už jen 30 účastníků, doporučujeme tedy přihlásit se co nejdříve. Pokud si nejste jisti, zda je pro vás kurz vhodný, můžete do přihlášky vyplnit obor, ve kterém pracujete, a vaši představu, jak znalosti využijete dále, a já vaši přihlášku posoudím. Moc se na vaše přihlášky těšíme.