Aby nás luštěniny nenadýmaly

cm lusteniny

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Luštěniny, naši předkové na nich stavěli jídelníček, zatímco my, stěží jich sníme jednu porci týdně. Přitom, aby tělu skutečně pomohly, bylo by dobré zařazovat je do jídelníčku alespoň třikrát týdně. Jejich největší zdravotní benefit shledávám v tom, že se ve své podstatě jedná o čistou, přirozenou potravinu, bez zbytečných úprav a zásahů. Pokud si je tedy nekoupíme v konzervě.

Jejich velký přínos bude i ve vláknině, kdy průměrně na 100 g ukrývají zhruba 20 g balastní látky. Přitom, doporučená denní dávka čítá 30 g v jedné porci luštěnin a porci ovoce a zeleniny tak hravě doporučenou dávku splníme. Luštěniny jsou dále přirozeně bezlepkové, díky zajímavému množství bílkoviny, ale také zmíněné vláknině vykazují vysokou sytící schopnost. Jejich glykemický index je nízký, do jídelníčku je mohou zařadit diabetikové, ale také ti, kteří jedou dle redukční diety. Vylučujeme je v šetřícím stravování, ale i zde, nečiní-li problém, zkusme zařadit alespoň červenou čočku, která je z luštěnin nejstravitelnější. Ti, které trápí dnová dieta, by se také měli mít na pozoru, neboť luštěniny obsahují nezanedbatelné množství purinů. O ty přicházíme, naučíme-li se je správně namáčet.

Co vše lze z luštěnin nachystat

Naši předci z nich většinou chystali kaše, oblibě se těšila kaše hrachová, dále to byly polévky, pomazánky, luštěninové směsi, které se míchaly společně s kroupami či kyselým zelím. Hutné kaše vyplňovaly snídani, ale také oběd či večeři. Masa bylo pomálu, a tak se často luštěniny kombinovaly s celozrnným pečivem. Zde bych ráda uvedla, že luštěninám nesvědčí, doprovázíme-li je živočišnou bílkovinou, ať už kusem masa, sýrem či vejcem. Luštěniny jsou kompletní potravinou, obsahují dostatek rostlinné bílkoviny a proto, doplníme-li je živočišnou složkou, trávení se zdvojnásobí a tělo mnohem více vysílí. Pokud si tedy přejeme, abychom z nich měli co největší prospěch, doplňujme je o kus kvalitního kváskového chleba, zeleninový salát či dušenou zeleninu, rýži. S rýží se velmi dobře snášejí, doporučuji kombinaci munga a rýže Basmati, v doprovodu zeleniny.

Z luštěnin lze, kromě výše zmíněného, uchystat ještě karbanátky, ale i dezerty. Ve světě se běžně, například fazole adzuki, zapékají na sladko s rýží. Já sama ráda chystávám fazolové brownies, jehož základem bývají fazole, hořká čokoláda, kokosový cukr, banán. Výsledný „moučník“ je doslova čokoládovým zážitkem, kdy, pokud nevíte, nepoznáte, že základem těsta jsou právě fazole.

Dalším mým oblíbeným receptem bude cizrnový hummus, jehož příprava zabere opravdu jen chvíli a pokud jej vhodně doplníme salátem, získáme rázem chutný, zasycující a výživný oběd. Dalším tipem může být také směs červené čočky, mrkve, rajčat, česneku a bio citrónové kůry. Tato směs, která je svěží a voňavá, báječně nás prohřeje, navíc povzbudí činnost slinivky. Dále hnědá čočka na kari či bylinková pomazánka z koňského bobu. Hrstková polévka s mrkví, petrželí, kroupami a rýží. Naklíčená mungo fazole. A takto bych mohla pokračovat další hodnou chvíli.

Jak s nimi pracovat, aby nás nenadýmaly

Před vařením luštěniny alespoň na 8 hodin namočíme. Doporučuje se použít co nejvíce vody, kterou během namáčení několikrát vyměníme. Lehce stravitelné druhy, jako je např. mungo, stačí namáčet jednou. Červenou čočku, která je loupaná, netřeba namáčet vůbec. Namáčení oživuje zrna, probouzí enzymatické procesy, kterými počíná klíčení, vyplavuje ze zrn nadýmavé látky, puriny a kyselinu fytovou. Proto je dobré vodu, ve které se luštěniny namáčely, vylít. Přicházíme tím sice i o některé prospěšné látky, nicméně přínos namočených luštěnin je pro naše tělo blahodárnější. Navíc, během varu pak minerály vrátíme, například prostřednictvím mořských řas, které činí luštěninu zase o něco stravitelnější.

Nadýmání při trávení luštěnin je způsobeno uvolňováním plynů ve střevech. Vstřebávání těchto plynů je možné do značné míry napomoci vhodným kořením, s nimiž luštěniny společně vaříme. Koření nemá pouze zdravotní dopad, dokáže velmi hezky dokreslit chuť luštěnin. Níže vypíši oblíbené kombinace:

  • fazole adzuki: zázvor + římský kmín + koriandr
  • bílé fazole: saturejka + dobromysl
  • žlutý hrách: mletý kmín + majoránka + česnek / majoránka + libeček + česnek
  • čočka: mletý kmín + bazalka + římský kmín + koriandr

Stravitelnost a i chuť luštěnin se zlepší, vaříme-li je společně s dýní či mrkví. Výtečným tipem může být směs mungo fazolky, mrkve, dýně, tamari omáčky.

Luštěniny a mořské řasy, výborná kombinace

Naučme se luštěniny vařit společně s mořskými řasami, které jsou výtečným zdrojem vitamínů a minerálních látek. Zlepšují chuť i stravitelnost, zkracují potřebnou dobu vaření, snižují nebezpečí připálení. Osobně ráda používám Nori, na jednu 100 gramovou porci vystačí 1 g mořské řasy. Nori budou znát všichni, kteří propadli kouzlu sushi, je to přesně ta zelená řasa, do které se zamotává rýže, zelenina a ryba. Kromě Nori lze použít také další druhy mořských řas, jako je Kombu, Wakame či Arame.

Nakličování a následné vaření

Všechny luštěniny, než je povaříme, můžeme nechat jemně naklíčit. Výhodné je to zvláště u méně stravitelných druhů, protože zrna se tak maximálně oživí, chuť a stravitelnost zlepší. Nadýmání z převážné většiny způsobují látky, které jsou ukryty ve slupkách luštěnin. Tyto látky se během nakličování štěpí v neškodné produkty. Dalším přínosem klíčení je, že se při něm částečně rozštěpí i bílkoviny a škroby, což činí luštěninu o něco víc stravitelnou. Naklíčením se rovněž zkracuje potřebná doba varu.

Fazolové karbanátky se zelenými fazolkami

Fazolové karbanátky
  • 500 g fazolek adzuki
  • 5 g mořské řasy
  • 2 cibule
  • 1 mrkev
  • 5 stroužků česneku
  • 1 lžíce rajčatového protlaku
  • majoránka
  • himalájská sůl
  • kokosový olej
  • zelené fazolky, kokosový olej, rozinky

Na oleji zpěníme cibuli, přidáme ostrouhanou mrkev, rajčatový protlak a česnek. Osolíme, podusíme. Uvařené fazole, které jsme namáčeli 24 hodin a vařili společně s mořskou řasou, umixujeme a smícháme s vychladlou osmaženou zeleninou, je-li těsto řidší, zahustíme pohankovou moukou. Ochutíme majoránkou a ze vzniklého těsta tvarujeme karbanátky. Ty pečeme v dobře vyhřáté troubě. Servírujeme na podušených zelených fazolkách, které dozdobíme troškou rozinek. S malým listovým salátem.

Seznam použité literatury:

Štanzel, Tomáš. Strava a vědomí. Dharma Gaia, 2010. 223 str. ISBN 978-80-7436-010-7