Rakovina je psychosomatické onemocnění

cm stuzka rakovina

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Co se stane, když pochopíte psychologickou  příčinu své tělesné nemoci? Jakou změnu by to mohlo znamenat v dalším rozhodování o strategii léčení? Jako stále pravděpodobnější se totiž ukazuje hypotéza, že na každé nemoci včetně rakoviny, má svůj významný podíl i psychika – například v předchozí neočekávané a nepříjemné zkušenosti, šoku.

Na tuto souvislost upozornil například i lékař dr. Ryke Geerd Hamer (narozen v roce 1935), bývalý internista na onkologické klinice, když ztratil syna v náhlé tragédii a poté sám dostal rakovinu varlat. Ve věku 24 let prošel státní lékařskou zkouškou v Marburgu a po dalších dvou letech pobytu mu byla udělena licence profesionálního lékaře. Působil na univerzitě v Tübingenu a v Heidlebergu. V roce 1972 dokončil svou specializaci v oboru interní medicíny.

Svůj objev předložil Dr. Hamer univerzitě v Tübingenu v říjnu 1981 v rámci své diplomové práce, která jej měla kvalifikovat na pozici přednášejícího. Hlavním cílem bylo přimět univerzitu k testování odpovídajících dostupných případů, aby to pomohlo lidem. Vědci z univerzity ovšem odmítli zkoumat propojení mezi psychikou a rakovinou. Nechtěli se zabývat ani jediným případem a připustili to i u soudu. V roce 1986 soud určil univerzitě v Tubingenu, aby navázala na výsledky práce Dr. Hamera. Vědci to odmítli. Jeho náměty zůstaly bez zájmu.

Tento článek se soustřeďuje na jeden z hlavních principů objevu, že psychika/mozek/ a nemocí poškozený orgán jsou propojeným celkem. (Výjimkami pro tuto významnou souvislost jsou: působení jedů a podvýživy.)

První biologický zákon – železné pravidlo všech zhoubných nádorů = jde o to, že proces rakoviny mívá svůj původ ve významné emoční události, kterou prožíváme jako nečekanou a dramatickou. Poškození pak může probíhat na všech úrovních našeho organismu.

Způsob, jakým nevědomky reagujeme a jak si asociujeme (spojujeme do dalších souvislostí) své konflikty, je určující pro druh onemocnění (který orgán je nejvíce ohrožen). Síla emočního prožitku, a délka konfliktu určují rozsah konfliktu a tím i proces onemocnění.

Sympatický nervový systém – bojuj nebo utíkej. Symptomy nadměrné aktivity sympatického nervového systému mohou být  tyto:

  • stres, napětí v těle,
  • obsesivní myšlení (= nutkavé myšlenky, vracející se stále ke stejnému tématu),
  • nespavost,
  • nechutenství,
  • chladné končetiny,
  • vysoký krevní tlak,
  • bušení srdce,
  • stažené krevní cévy,
  • nervozita a studený pot,
  • silné uvolňování glukózy,
  • zvýšená sekrece adrenalinu, aby byla umožněna zrychlená reakce.

Šokový prožitek působí souběžně na třech úrovních: psychika/mozek/orgán.

Krev je směrována do svalstva a životně důležitých orgánů, ostatní orgány, nedůležité pro akutní přežití (včetně trávicího ústrojí) naopak trpí špatným prokrvením. Pokut tento stav přetrvává delší dobu, dochází ke zhoršení zdravotního stavu pokožky, k padání vlasů, k poruchám erekce a u obou pohlaví ke snížení sexuálního libida.

Doktor Hamer vyslovil i pracovní hypotézu, že v okamžiku šoku, vyvolaného konfliktem, se bohužel rozhoduje i o tom, která mozková centra budou zapojena a následně ve kterém příslušném orgánu se objeví rakovina nebo nějaké jiné poškození. Rozvoj psychického traumatu je určující pro rozvoj mozkového ohniska a nemoci v orgánu.

Pozn:
Označení tohoto zákona (že se týká pouze rakoviny) je nesprávné.  Dr. Hamer zpočátku pracoval pouze s nemocnými rakovinou a domníval se, že jeho poznatky se vztahují hlavně na tuto chorobu. Později objevil, že podobná souvislost mezi psychikou a poškozením nějakého konkrétního orgánu platí u všech nemocí, ale původní nepřesné (na rakovinu omezující) pojmenování zákona už zůstalo.

Závěr:
„Mnoho tisíciletí lidé více nebo méně věděli či tušili, že všechny nemoci mají v zásadě psychický původ. Toto porozumění zůstává pevně zakotvené v dědictví univerzálního vědění. Pouze „moderní medicína“,   dočasně změnila naše živočišné bytosti na vak naplněný chemickými formulemi.