prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví

Najdete nás na facebooku
Joalis


Příjem a výdej energie

08.05.2014
Vitalita Příjem a výdej energie by měly být v rovnováze. Nadváha a obezita jsou projevy dlouhodobé nerovnováhy – tj. vyššího příjmu energie nad jejím výdejem. Hlavními zdroji energie jsou tuky, sacharidy, bílkoviny a alkohol. Informace o energetické hodnotě potravin lze získat z tabulek složení potravin, údajů na obalech či výpočtem na základě znalosti recepturního složení potravinářských výrobků a pokrmů.

Energetický výdej se skládá ze TŘÍ SLOŽEK:

Bazálního metabolismu – tj. energie potřebné pro zachování životních funkcí organismu (tj. činnosti srdce, plic, zažívání, funkce ledvin a metabolické funkce buněk) za stavu naprostého duševního a tělesného klidu za normální teploty. Bazální metabolismus představuje největší část celodenního výdeje energie – 60-70 % a jeho hodnota je závislá na pohlaví, věku a podílu svalové hmoty.Energie potřebné na strávení potravy – tzv. termický efekt jídla je energie potřebná k trávení, vstřebávaní a zpracování přijaté potravy. Termický efekt se odhaduje na 10-15 % z celodenního energetického výdeje. Jeho hodnota je závislá na množství požitého jídla, jeho konzistenci a složení.Energetického výdeje na pohybovou aktivitu, což je třetí a nejvíce variabilní složka energetického výdeje. Její hodnota se pohybuje okolo 20 % u lidí neaktivních po 50 % u sportovců a lidí mimořádně aktivních. Tuto složku energetického výdeje může každý výrazně ovlivnit svým chováním. Pohybová aktivita zvyšuje výdej energie při samotném pohybu a cvičení, při déletrvajících aktivitách navíc přetrvává po určitou dobu vyšší výdej energie, než je klidový.V laboratorních podmínkách se k určení energetického výdeje v klidu i v pohybu používá stanovení množství spotřebovaného kyslíku. Pro porovnání energetické spotřeby při pohybových aktivitách s klidovými hodnotami odborníci používají tzv. hodnotu metabolického ekvivalentu (MET). Jeden MET je klidová spotřeba kyslíku vsedě a odpovídá 3,5 ml/kg/min, což v přepočtu na kJ / hod je 4,184 kJ/kg/h. Energetický výdej různých pohybových aktivit se pohybuje od 0,9 MET při spaní po 18,4 MET při závodním maratonu. Při měření energetického výdeje v terénu se používají kalorimetry zaznamenávající kroky či jiný pohyb. Pro orientační hodnocení množství energie vydané při pohybu se používají tabulky energetické náročnosti různých činností. Výdej energie je ovlivněn řadou faktorů, které nelze v tabulkách úplně zohlednit (technika běhu, vliv terénu, zastoupení tukové a svalové tkáně). Chybám při výpočtech přispívá i nadhodnocení času trvání aktivity. Tabulky a podklady pro výpočty jsou dostupné také na internetu, výpočet usnadňují i různé pomůcky, např. kalkulačky pro hodnocení energetického výdeje.Někteří odborníci uvádí jako další složku energetického výdeje tzv. adaptivní termogenezi, tj. energii, která vyjadřuje zvýšení energetického výdeje v souvislosti s adaptací na prostředí (chlad, teplo, vlhko, stres, léky, nemoci). Ke zpomalení metabolismu na druhé straně dochází po hladovění, nízkokalorických dietách, po některých lécích nebo při snížené funkci štítné žlázy.Celková nabídka přípravků na hubnutí.


Související články:
Jo-jo efekt
Jak se po zimě zbavit nadváhy?
Termogeneze
Hubnutí a cvičení
Jablko nebo hruška
Zdravá tělesná hmotnost
Hubnutí a chuť na sladké
Nadváha a "tekutá" dieta - vlastní zkušenosti
Stanovení množství tělesného tuku
Rozdělení typů obezity


08.05.2014
zdroj: www.viscojis.cz
další články v rubrice: Ostatní


 
„Kde volně plyne radost a láska, nemůže nastat jiný stav, než pohoda a zdraví,“ říká odborník na čínskou medicínu Bohumír Jehlička. Popisuje, jak se uzdravit
Moudrosti přísloví
Okruh sleziny podle TČM
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Kterým potravinám se v těhotenství (a nejen tehdy) vyhýbat
Hemeroidy - léčba, která zabírá
Překyselení organismu a zrádnost jeho jednoduchých řešení
Metličkovité křečové žíly neboli mikrovarixy
Jak snížit hladinu škodlivého LDL cholesterolu přirozenou cestou
VIDEO: Kolik vody musíme denně vypít?

481,- Kč
(c) 2004 www.celostnimedicina.cz
O n�sRSS