Kešu oříšky

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Oříšky, věčné téma všech nekonečných diet, které obcházejí vše, co ukrývá větší množství tuku. Já sama osobně oříšky naopak doporučuji, samozřejmě v míře, jež je přínosná. Dle mého 1 polévková lžíce jemně nasekaných mandlí vhodně dotváří zeleninový salát, případně napomůže lepší vstřebatelnosti vitamínů A, D, E, K, vitamínů rozpustných v tucích. Navíc, je lepší tady sníst hrst oříšků, ukrývající celou spoustu minerálních látek, které tu naopak margarín a máslo zcela pozbývají. Věděli jste, že například 6 para ořechů ukrývá 100% doporučenou denní dávku selenu? A že 20 jader sladkých mandlí představuje 35 % doporučené denní dávky vitamínu E, vitamínu života? Stejné množství pak ukrývá asi 3 g vlákniny, 80 mg vápníku, dále také pěkné množství fosforu a hořčíku.

Lískové oříšky jsou zase významným zdrojem beta-sisterolu, který má ten dar snížit hladinu LDL cholesterolu a navíc, u mužů zmírňuje projevy benigní hyperplazie prostaty, ta je sice neškodná, nicméně, není to nic příjemného.

Makadomové oříšky jsou z 80 % tvořeny mono-nenasyceným olejem, který je hlavním tukem středomořské diety, jež je spojována s dlouhověkostí. Tyto oříšky, právě díky draslíku, pak prospívají také našemu srdíčku. Z dalších minerálů je zastoupen vápník, fosfor a hořčík. Stejně jako v oříšcích para, i zde najdeme selen, stopový minerál s významnými protirakovinnými účinky a již zmiňovaný beta-sisterol. Zde bych možná jen upozornila na jejich vyšší kalorickou hodnotu, 28 g ořechů rovná se 204 kaloriím.

Dnes se však podíváme na zoubek velice chutným kešu oříškům, jenž jsou charakteristické bílou barvou a ledvinkovitým tvarem. Výše jsem se snažila vysvětlit, že pokud je dokážeme užívat s mírou, je tedy možné si na nich pochutnat také v dietě redukční. Navíc, u lidí, kteří oříšky pravidelně konzumují, výzkumy potvrzují nižší výskyt infarktu a srdečně cévních chorob, než u lidí, kteří oříšky nejedí. Polovina tuku v kešu ořeších je reprezentována právě mono-nenasycenými tuky, které jsem zmínila v souvislosti se středomořskou dietou, dietou dlouhověkosti.

Kešu jsem vybrala zcela záměrně, neboť, oproti jiným ořechům, ukrývají mnohem méně kalorií. Sacharidů zde však najdeme více, u diabetiků bude tedy třeba započítat do sacharidového příjmu dne. Najdeme zde opět celou škálu minerálních látek, ať už se jedná o hořčík, kterého ve 100 g najdeme 25 % doporučené denní dávky, dále pak vápník, fosfor, draslík, měď, selen a železo. U toho si již možná pamatujeme, že se vstřebává více méně dopoledne, posléze jeho vstřebatelnost klesá. Doporučuji tedy u dětí, jež jsou anemické. Vápník, hořčík a draslík pak pomáhají předcházet neduhům, jako je dnes tolik častá hyperventilační tetanie, samozřejmě za předpokladu, že zbytek jídelníčku bude opět uzpůsoben dle racionálních zásad. 28 g oříšků pak ukrývá hezké množství bílkoviny, 5 g. Ve stejném množství pak najdeme 1g vlákniny. To sice není mnoho, mandle jsou na tom podstatně lépe, nicméně, mandle nám nedají zase tolik selenu. Proto, snažme se o co největší pestrost naší stravy, neboť vše, co naše příroda nese, ukrývá rozličné dary.

Aby toho nebylo málo, pojďme si spolu dále ukázat, kde všude mohou být prospěšné:

  • mají blahodárný vliv na naše oči, sliznice a kůži, právě díky karotenoidům, které ukrývají,
  • snižují hladinu LDL cholesterolu v krvi,
  • posilují nervovou soustavu, pomáhají předcházet podrážděnosti, depresi a nervozitě,
  • pomáhají zmírňovat projevy bolestivé menstruace,
  • podporují regeneraci,
  • pomáhají při celkové vyčerpanosti a únavě.

Osobně ořechy miluji, stejně tak semínka, pro mnohé z nás však mohou být hůře stravitelné. V takovém případě je namočme na chvíli do misky s vodou. Tím dojde k aktivaci enzymů, které nám usnadní oříšky lépe strávit.

Naučme se v kuchyni nebrat za vděk pouze olejem, naopak využijme rozmanitost, kterou tu příroda oplývá. Moc ráda občas přidávám hrst oříšků do salátu, jen si tu zkusme obohatit rukolu troškou piniových semínek, případně pak vlašské ořechy promíchat s polníčkem, kozím sýrem a medem. Tyto kombinace jsou tolik chutné a u stolu překvapí nejednoho hosta. Pokud tu zatoužíme po zdravé dobrotě, rozmixujme hrst mandlí s hrstí datlí, výslednou směs pak formujme v kuličky. Pokud tu dodržujeme bezlepkovou dietu, netřeba se trápit tím, že si tu již nikdy neužijeme žádný z tolik lákavých dortů. Z kešu, brusinek a datlí vytvořme opět umixovanou hmotu, kterou natlačíme do formy. Nahoru pak umixujme banán s jahodami a hrnečkem kokosového oleje. Směsí pokryjme korpus a nechme zatuhnout. Přejeme-li si, aby náš dort nebyl tolik kalorický, nahoru umixujme jablíčka s rozinkami a datlemi a opět nanesme na korpus. Ano, samozřejmě, tady třeba počítat, že dortík stále nese určitý díl energie v podobě kalorií, nicméně, jen si zkusme spočítat, kolik jich obsahuje větrník či punčový řez z cukrárny. Tady navíc tak nějak víme, z čeho se dort chystal, kdo jej formoval a s jakou láskou k přípravě dobroty přistoupil.

Tak tedy užívejme a všechno to dobré pojměme jako lék, lék, který tu dávkovat, protože teprve pak má svůj viditelný terapeutický účinek.