Bylinky a čaje

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Bylinky jsou fascinujícím světem samy o sobě, světem, který se na první dojem může zdáti složitým, jakmile jej však pochopíme, najdeme zde odpověď na jakoukoli nemoc, jakýkoli neduh. A za to vše vděčíme přírodě, která nám čistě a nezištně namíchá léky z luhů a hájů, lesů, kopců, z bylinek rostoucích na březích řek.

Občas si říkám, proč se dnes tomu všemu dobrému mílovými kroky vzdalujeme, proč jsme tak daleko od přirozeného způsobu života a raději nežli v přírodě, hledáme pomoc v lécích, v tubách, injekcích a Bůh ví, v čem ještě.

Neznám nic lepšího, než prostřednictvím sebe sama povznést svůj život, utišit se natolik, že tam někde v nitru své duše najdeme odpovědi na každou z našich otázek. Protože sami sobě jsme těmi nejlepšími lékaři, veškerá síla spočívá v našich rukou. Pojďme se na chvíli utišit, pojďme se vydat po cestách, po kterých tu tolik rády chodívaly naše babičky, po cestách, které byly současné klasické léčbě natolik vzdálené, přesto však vedly tím nejlepším možným směrem. Třeba se v mnohém najdete i vy.

Při mé práci bývají nejvíce v kurzu bylinky na hubnutí, bylinky na ledviny, na spaní, na pročištění, bylinky na snížení hladiny krevního cukru, rovněž i bylinky na kašel, popřípadě ty, které dokážou uklidnit naše podrážděné nervy. Zmiňme alespoň některé z nich.

Kořen Pampelišky, který zakoupíme v jakémkoli lepším bylinkářství, nám poslouží hned několikrát. Odstraňuje svrbění kůže, lišaje a vyrážky, stabilizuje žaludeční šťávu, pročišťuje žaludek. Pro své očišťující účinky pomáhá také při dně a revmatismu. Lze ji s úspěchem použít také při žloutence a chorobách sleziny.

Dalším z výčtu benefitů pampeliškového kořene je inulin, zásobní polysacharid rostlin, který napomáhá regulovat hladinu krevního cukru. V tlustém střevě pak slouží jako zdroj živin pro některé přátelské mikroorganismy, podporuje jejich růst a dělení a přispívá tak ke stabilnější střevní mikroflóře. Flavonoidy, které se vyskytují v kořeni této léčivé rostlinky, se dále vyznačují svými protizánětlivými a močopudnými účinky. Pokud tedy trpíme častým nastuzením močových cest, pojďme si společně nachystat sypaný čaj ze Smetanky lékařské, kdy jednu vrchovatou čajovou lžičku kořene necháme přes noc louhovat v 1/4l studené vody, abychom na druhý den čaj zahřáli do varu a scedili. Pijeme po doušcích půl hodiny před a po snídani.

Přeslička rolní, která je významná pro své močopudné vlastnosti, dokonce i tam, kde běžná klasická medicína selhává. Jedná se o jeden z nejvýznamnějších zdrojů křemíku, který zaručí krásu našich vlasů, zubů, nehtů, pleti. Přeslička rolní však křemík uvolňuje až dlouhodobějším varem, tudíž, během přípravy čaje, odvar alespoň deset minut provařte. A pokud si budete chtít svůj šálek čaje skutečně užít, vyzkoušejte v kombinaci s Citrónovou trávou, která má rovněž čisticí účinky.

Přeslička rolní nám také pomáhá při zánětech ledvin a močového měchýře, při močových a ledvinových kamenech, při zánětu kostní dřeně, silné menstruaci, vodnatelnosti, případně i křečích v žaludku, při žlučníkovém a jaterním záchvatu.

Za sebe doporučuji i diabetikům 1. a 2. typu, neboť tato bylinka podporuje činnost našich ledvin, které bývají, pokud nejsme správně kompenzováni, dlouhodobě přetíženy vysokou hladinou krevního cukru.

Mezi další léčivé bylinky patří také Třezalka tečkovaná. Zmiňuji z důvodu, že v dnešní uspěchané době je někdy více než těžké na moment se posadit, vypnout svou mysl, zklidnit roztřesené ruce, hodit za hlavu veškerý stres, s láskou a vděčností prožít přítomný okamžik, jedinečný dar. Čaj z této léčivky má tišící schopnosti, lze jej tedy použít pro celkové zklidnění organismu, při nervových obtížích, nespavosti, depresi, velice příznivě působí v období klimakteria. Dále tiší záněty trojklanného nervu, nápomocný bývá při průjmech. V neposlední řadě upravuje menstruaci. Pozor však, tato bylinka snižuje účinky hormonální antikoncepce.

Příprava čaje je velmi snadná, užíváme jednu čajovou lžičku na 1/4 l vody, kterou přivedeme k varu, abychom jí pak bylinky krátce spařili.

Nedoporučuji dětem, třezalka je na ně přeci jen silnou bylinkou, zde bych byla spíše nakloněna Meduňce lékařské, která, mimo jiné, působí antispasticky, lze ji tedy aplikovat při křečích v břiše, pánevních orgánech, při migrénových stavech. Díky svým čisticím schopnostem eliminuje tvorbu bolestivého akné.

Pro zajímavost uvádím jednu ze současně aktuálních bylinek, kterou si ještě nyní můžeme jít nasbírat. Na řadu přichází ozdoba vánočního stolu, Jmelí bílé. Listy a slabé větévky sbíráme od začátku října do poloviny prosince, dále v březnu a dubnu. Možná se teď pousmějete, avšak, čtěte klidně dál, protože tato léčivka oplývá neuvěřitelnou silou. Mimo to, že stabilizuje srdce a krevní oběh, snižuje vysoký krevní tlak, ten nízký naopak zvyšuje, také mírní návaly krve do hlavy, pocity závratě, hučení v uších a poruchy zraku. Bylinka rovněž stabilizuje náš hormonální systém, jelikož pozitivně ovlivňuje žlázy s vnitřní sekrecí. Její vliv na slinivku břišní je, dle Marie Trebens, tak dobrý, že po dlouhodobé čajové kúře ztrácí diabetes 2. typu příčinu svého vzniku. Jmelí je zároveň vynikajícím léčivem proti zvápenatění cév. Vysoce se cení a doporučuje při mrtvici, kdy se po dobu šesti týdnů popíjejí tři šálky léčivého čaje, následující tři týdny šálky dva, celá kúra je posléze uzavřena jedním šálkem čaje po dobu dvou týdnů.

Čaj ze jmelí se připravuje pouze ve studeném stavu, kdy jednu vrchovatou čajovou lžičku necháme přes noc vylouhovat v 1/4 l studené vody. Ráno ohřejeme a scedíme.

Jak si správně připravit čaj

Jedním z nejoblíbenějších čajů světa je černý čaj. Vyznačuje se lehce nahořklou chutí, v jednom jeho šálku najdeme 40 mg kofeinu. Abychom jej vychutnali skutečně tak, jak chutnat má, doporučuji zalít vroucí vodou a po dobu 2-3 minut vylouhovat.

Pokud si budeme přát zažít skutečně gurmánský zážitek, zkusme do čaje přimíchat rozemletý hřebíček s fenyklem a skořicí. Po pár minutách přeceďme a doslaďme medem.

Mnohem jemnější chuti je pak čaj zelený, který, v porovnání s černým, obsahuje mnohem méně kofeinu. Na jeden jeho šálek připadne asi 25 miligramů. Voda, kterou čaj zaléváme, by neměla přesáhnout 80°C. Po dvou minutách čaj přecedíme, abychom eliminovali množství tříslovin, které by čaji propůjčily trpký nádech.

Jedním z nejjemnějších čajů vůbec je čaj bílý, který při zalévání vyžaduje teplotu do 70°C. Vylouhujeme stejně dlouho, jako čaj zelený.

Ovocné čaje povětšinou snesou teplotu vodu 100°C.

Bylinkové čaje už však vyžadují zvláštní přípravu, některé vylouhujeme za studena, některé z nich třeba déle povařit, jak je tomu např. u čaje z přesličky rolní. Abychom odhadli správnou teplotu vody a zachovali co největší množství léčivých látek, v současné době na trhu existují rychlovarné konvice s funkcí regulace teploty, které nám přípravu čaje usnadní.

Zdroj: Maria Treben, Zdraví z boží lékárny, nakladatelství Dona České Budějovice 1991