Astma může být projevem alergie na mléko a případně i na jiné mléčné výrobky

cm astma

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Souvislost astmatu a kravského mléka je známa mnohým jejím mladým obětem a jejich rodičům. Já jsem se o této souvislosti poprvé dozvěděl přes zkušenost mého bratrance a jeho čtyřletého syna, který již od útlého věku trpěl těžkými astmatickými záchvaty a dvakrát musel být dokonce hospitalizován pro zánět plic, související s astmatem. Když se jeho astmatické záchvaty začaly vyskytovat stále častěji nebo byly vážnější, můj bratranec a jeho žena se rozhodli přechodně vyloučit z jídelníčku svého syna mléko a mléčné výrobky, což obvykle zabírá. Vždycky jsem si myslel, že mléko zhoršuje jeho astma tím, že stimuluje produkci hlenu v jeho plících. Avšak studie ukazují, že mléko pravděpodobně zhoršuje astma spíš z důvodu nediagnostikované alergie na mléko, nebo je možné obojí negativní působení.

„U všech respiračních potíží můžou mléčné výrobky, které jsou známé tvorbou hlenu, jako například mléko nebo sýr, přispět k ucpání plic, proto bychom se jim měli vyhnout,“ napsal profesor Gary Null ve své encyklopedii Complete Encyclopedia of Natural Healing. Jednoduše řečeno, když se v plících nahromadí větší množství hlenu, než jsou schopné vyloučit, dojde k astmatickému záchvatu. Tento názor byl v praktické medicíně dlouho zastáván a mnoho lékařů za touto teorií stále stojí.

Mezitím, mnoho dalších doktorů a výzkumníků přichází na to, že zásadním problémem, co se týče spojitosti mléka a astmatu, je pravděpodobně nediagnostikovaná alergie na mléko. Jak říká doktor Robert M. Giller, vyřazení mléčných výrobků z jídelníčku pacientů trpících astmatem, ať už jsou to dospělí nebo děti, pomůže „ne proto, že mléčné výrobky stimulují produkci hlenu, ale proto, že velice často způsobují alergie horních dýchacích cest a astma.“

„Mléko je jedním ze dvou nebo tří nejčastěji se vyskytujících alergenů“ řekl doktor James Braly, specialista na alergie, v knize Billa Gottlieba Alternative Cures. Doktor Frank Oski, šéf pediatrie v John Hopkins School of Medicine věří, že až 50 procent dětí má pravděpodobně alergii na mléko, přesto, že tato alergie v mnoha případech není diagnostikována. Dle knihy doktora Charlese R. Attwooda A Vegetarian Doctor Speaks Out si někteří vědci myslí, že může jít dokonce až o 60 procent dětí. Když se řekne alergie na mléko, většina lidí si představí anafylaktický šok – což je vážná, život ohrožující, alergická reakce, u které je nutné podat injekci s adrenalinem, aby došlo k úlevě. Avšak, alergie se můžou projevovat rozmanitými způsoby, které se navíc během života člověka můžou měnit.

Profesor Null vysvětluje měnící se symptomy alergie na mléko: „I když symptomy nejsou stejné, můžou být vyvolané stejnou alergií. Dítě, které trpí astmatem, vyvolaným mlékem, může mít například v období dospívání velmi vážné akné. Jde pořád o alergii na mléko, ale její symptomy se přesunuly na jiný orgán, což je pak často zavádějící a pacient i jeho doktor se mylně domnívají, že alergie na mléko u něj již ustoupila.“ Dle Alternative Medicine až polovina kojenců může být citlivá na kravské mléko, následkem čehož se symptomy alergie na mléko můžou začít objevovat již v takto raném věku a to formou ekzému, který může přetrvávat až do dospělosti. Navíc se alergie na mléko může, kromě astmatu a ekzému, projevovat i formou bronchitidy, sinusitidy, autoimunitních onemocnění, častých nachlazení a infekcí uší nebo dokonce může mít za následek i problémy s chováním.

Antibiotika v mléku

Alergii na mléčné výrobky, která má za následek astma, způsobuje pravděpodobně protein nacházející se v mléku. Avšak doktor Oski tvrdí, že některé děti i dospělí nemusí být alergičtí na samotné mléko, jsou ale spíš alergičtí na malé množství antibiotik, které se v mléce nachází. Doktor Oski to vysvětluje následovně: „Antibiotika, nejčastěji penicilin, se podávají kravám z důvodu léčby mastitidy, což je zánět vemen. Krávy by po požití penicilinu neměly být následujících 48 hodin dojené. Toto opatření se ale často nedodržuje, a penicilin se pak dostane v malých množstvích do mléka.“ Jestliže vy nebo vaše dítě patříte k malému procentu populace, u které se rozvinula penicilinová alergie po vypití mléka obsahujícího toto antibiotikum, můžete se pravděpodobně své alergie zbavit tím, že budete pít mléko pouze od krav, kterým nejsou podávána antibiotika. Avšak pro jistotu byste asi měli z vašeho jídelníčku respektive z jídelníčku vašeho dítěte mléko úplně vyřadit.

Ať už způsobuje mléko nadměrnou tvorbu hlenu, nediagnostikovanou alergii nebo je kombinací obojího – výzkumy ukazují, že mléko rozhodně astma zhoršuje. Proto tedy, jídelníček bez mléka a masa, které je dalším běžným alergenem, může výrazně snížit symptomy astmatu. Dle studie zaměřené na 25 pacientů, která byla publikována v knize Jeana Carpera Food: Your Miracle Medicine, 71% z těchto pacientů zaznamenalo zlepšení symptomů jejich astmatu již čtyři měsíce poté, co z jídelníčku vyřadili mléčné výrobky a maso. Po roce došlo ke zlepšení u 92% pacientů. Doktor Joseph Pizzorno, prezident Emeritus of Bastyr University, zjistil na větším vzorku, že u 25% pacientů trpících respiračními onemocněními došlo k dlouhodobému zlepšení poté, co se z nich stali vegani – to znamená, přestali naprosto jíst veškeré potraviny obsahující živočišné produkty – mléčné výrobky, vajíčka a maso.

Spousta vápníku z jiných potravin

Mnoho lidí se obává, že když vyřadí ze svých jídelníčků nebo z jídelníčků svých dětí mléčné výrobky, budou mít nedostatek vápníku. Na tiskové konferenci ve Washingtonu řekla Suzanne Havala, registrovaná dietoložka, že děti po odstavení již nepotřebují pít mléko: „Vegetariáni a jejich děti mají dostatek vápníku z listové zeleniny, brokolice, tahini a tofu.“ Takže dle výzkumu, jestliže trpíte astmatem, můžete spokojeně začít život bez kravského mléka, aniž byste postrádali cokoliv kromě vážných astmatických záchvatů.

Pozn.red: Mléko navíc není ideálním zdrojem vápníku, protože je nejen obtížně stravitelné, ale navíc je i kyselinotvorné. Něco jiného je konzumace FERMENTOVANÝCH mléčných výrobků. Ty mohou být pro mnoho lidí naopak nejcennějším zdrojem nejen vápníku, ale především všech esenciálních aminokyselin, potřebných pro metabolismus lidských bílkovin.

Viz např. článek zde: Mléčné výrobky ANO či NE – aneb držte se hlasu svého těla