Zlato

cm zlato

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Zlato doprovází lidstvo už po tisíciletí jako vzácný a drahý kov a rovněž bylo vždy znamením přepychu a moci. Ale mělo nebo má nějaké využití i v medicíně?

Síla zlata

Už ve staré Číně věřili, že konzumace misky rýže, kde se vařila zlatá mince, přinese novou sílu do života a omlazení. Zlato bylo vždy dáváno spíše do spojení s mužskou energií, na rozdíl od stříbra, které bylo spojováno obvykle s energií ženskou. Bylo používáno i ve staré indické tradiční medicíně – ajurvédě.

Stálost tohoto kovu našla uplatnění při použití v zubním lékařství. První zmínky o použití zlata v zubní medicíně pocházejí již ze starého Egypta. Pro zajímavost lze uvést, že byly používány i zlaté oční protézy.

Koncem 19. století německý lékař R. Koch objevil účinek solí zlata na bakterie Mycobacterium tuberculosis – původce tuberkulózy a posléze bylo zlato podáváno v léčbě tuberkulózy. Při léčbě TBC bylo zjištěno, že zlato rovněž pomáhá u revmatoidní artritidy, takže bylo podáváno i u ní. Byly používány roztoky zlata zejména ve formě injekcí, řídčeji už jako tablety. Tato léčebná metoda byla dlouho uplatňována, ale v posledních desetiletích se od ní již výrazně ustupuje, díky nasazení moderních biologických léčiv u revmatoidní artritidy.

Koloidní zlato

V současnosti je velmi populární forma zlata, tzv. koloidní zlato. Bohužel v České republice není státními úřady podle platné legislativy povolené pro vnitřní užití. Může být pouze součástí pleťové kosmetiky. Totéž platí pro neméně oblíbené koloidní stříbro.

Naproti tomu, v USA je povoleno užívání vnitřně. V lékárně je k zakoupení zlatý prášek, který se rozmíchá ve vodě a užívá dle instrukcí výrobce. To ovšem není pravé koloidní zlato, jak ho známe my. V něm je zlato díky chemickému procesu rozptýleno do mikroskopických částic.

Některé zdroje z těch zemí, kde je povoleno vnitřní užívání koloidního zlata, uvádějí, že příznivě působí na naše fyziologické procesy – harmonizuje a regeneruje vitální síly v těle, normalizuje krevní tlak a pomáhá udržovat pevnou stavbu těla i mladistvou elastickou pokožku.

Ačkoliv u nás není užívání koloidního zlata povoleno, přesto uvedu i zkušenosti ze zahraničí, jaký vliv může mít dlouhodobé užívání – může se objevit slabost, závratě, snížení krevního tlaku nebo nevolnost. Dlouhodobé užívání může vést až k usazování zlata v kůži, jež se projevuje jako šedé až šedomodré zbarvení kůže (tzv. chrysiáza). I to je důvod, proč se přešlo v léčbě revmatické artritidy od injekcí roztoků zlata k biologickým léčivům.

Celková nabídka přípravků obsahujících zlato.