Ženský oděv – proč (ne)odhalovat své tělo

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Na oblečení záleží. U ženy obzvláště, neboť je svým uzpůsobením jemnější a citlivější než muž. Volbou oděvu můžeme na sebe mnohé prozradit. To, co máme právě teď na sobě, má také vliv na držení našeho těla, ladnost pohybů i na celkový pocit ze sebe a ze života vůbec.

První dojem si o nás druhý člověk udělá během několika málo vteřin. Pokud si například oblékneme – ať už ženy nebo muži – hezký společenský oděv, druzí k nám podvědomě cítí větší respekt a úctu. Oblečte si uniformu a budete působit ještě mnohem autoritativněji. To byl taky jeden z důvodů, proč jsem při své práci psychologa v léčebně odmítal nosit bílý plášť – bylo mým záměrem uměle se nad pacienty tímto nevyvyšovat.

Tento článek nemá v žádném případě nikomu diktovat, co má nosit – je spíše nabídkou a pozváním, zamyslet se, jak můžeme sami sebe vhodnou volbou oblečení podpořit. Dám v něm prostor dvěma ženám, které se podělí o své poznatky ze svého pohledu.

Žena, která se odhaluje, ztrácí na hodnotě

Za sebe chci ještě zdůraznit, že pro mě je ženské tělo samo o sobě uchvacujícím způsobem krásné. A že svoboda je pro mě jednou z největších hodnot. Už mnou zde, na Celostní medicíně, několikrát citovaný vědec a léčitel S. N. Lazarev ale svými výzkumy naznačuje, že například nudismus, nebo nošení oblečení, které extrémně zdůrazňuje sexualitu, nemusí zůstat dlouhodobě bez zdravotních následků. V záplavě článků a ve společnosti, která vše laciné, snadno dostupné, křiklavé a za každou cenu nezávazné a překračující hranice s nadšením vítá, je mi potěšením dát teď slovo i druhému názoru. Mystička Monika Bílková na svých stránkách pro ženy píše: Pokud se ženské tělo odhaluje tak, jako je tomu v dnešní době, kdy je vidět bez sebemenšího studu téměř vše, stává se spíše výstavním zbožím či dekorativním předmětem, místo aby splňovalo svůj důležitý účel, který tkví v umožnění vývoje a zrání lidského ducha na Zemi.“

Paní Květa Fialová kdysi řekla: „Dnes je pomalu každý oblečený, jak když vyjde od čalouníka.“ Jako bychom zapomínali, že skutečná krása spočívá v něčem trochu jiném, než upnutém, či odhaleném. Nemohl to lépe vystihnout Exupéry svým známým výrokem, že „to, co je důležité, je očím neviditelné.“

Tělo je dar, o který se musíme starat

Každá žena si může položit otázku: „Co svým oblečením dnes o sobě sděluji světu?“ Nebo: „Odpovídá to, co mám dnes na sobě dostatečně tomu, jak si sama sebe vážím?“

Monika Bílková navrhuje ženám experiment. Mohou si představit sebe sama v upnutém a vyzývavém oblečení, jak kráčí ke skupince běžných mužů. Jak ji budou muži vnímat? Místo, aby na muže dýchl závan čistoty, půvabu a veliké dobroty zářící z očí této oproti nim jdoucí ženy, všimnou si jako první jejích dokonalých či méně dokonalých křivek a ty je zaujmou natolik, že to pěkné v nitru ženy už ani nezaregistrují,“ vysvětluje Monika.

Zdravá je při oblékání jistě přiměřenost – vhodnost situaci i kontextu, což zdůrazňuje i body-terapeutka Markéta Grygarová, která slova Moniky dále rozvíjí: „Nemám nic proti nahotě na místech, jako je sauna, koupání v moři, řece a vůbec v přírodě. Na druhou stranu mi přijde nevhodné zcela odhalit své tělo na městské plovárně přeplněné lidmi. Osobně upřednostňuji oděv, který vyzdvihne krásu ženského těla pomocí správné kombinace barev, designu, střihu a materiálu. Tak časté odhalování poprsí či jiných partii ve stylu „čím kratší, tím lepší“ mi dnes připadá smutné a nehodné žádné ženy.“

Kritériem v oblékání by pro nás mělo vždy i naše pohodlí, funkčnost. Mějme k oblékání hravý, svobodný přístup. Někdo bude například volit barvy podle nálady toho kterého dne, zatímco Albertu Einsteinovi vyhovovala v oblékání monotónnost. Tradovalo se o něm, že aby se mohl soustředit na své bádání a nerozptyloval svou pozornost, připravoval si na každý den to samé oblečení (aby nemusel řešit, co si má na sebe vzít).

Oblékejme se tedy proto vědomě a s moudrostí – správná volba oblečení nám může pomoci zpříjemnit den a podpořit nás na naší životní cestě.

Článek o ženském oděvu, jež inspiroval tento text, a další články pro ženy najdete zde: www.duchovni-poradna.cz.