Ženšen brazilský (Pfaffia panicullata)

Mezi “pravými” druhy ženšenu jsou občas uváděny i “nepravé” ženšeny. Jako příklad lze uvést tzv. sibiřský ženšen (eleuterekok ostnitý) nebo ženšen brazilský (Pfaffia paniculata). Právě s méně známým ženšenem brazilským bych vás rád trochu blíže seznámil. Jedná se až o jeden metr vysokou poléhavou rostlinu. Jako léčivá droga se z ní používá kořen.Z kořene se získává prášek, který se již používá v léčitelství nebo nyní v současnosti jako doplněk stravy.

Je známý také pod stručným názvem Suma. Patří do čeledi Araliaceae (aralkovité). V oblasti svého původu je rovněž nazýván para todo (“na všechno”) nebo corango-acu. Byl velmi ceněn, jak název napovídá původními obyvateli těchto oblastí, jihoamerickými Indiány.

Stal se dokonce jednou z přísad do jejich omamného nápoje zvaného ayahuaska. Je však třeba zdůraznit, aby nedošlo k omylu, že samotná rostlina halucinogenní účinky nemá, v nápoji měla zvýšit odolnost organismu po jeho vypití. Indiáni ho užívají jako všeobecný lék pro mnoho typů chorob a k doplnění energie při vyčerpání organismu.

Brazilský ženšen je zdrojem beta-ekdysteronu (0-hydroxyekdysonu) a biologicky aktivních derivátů ekdysteronu (např. rubrosteron, polypodin B, pterosteron) a jejich glykosidů.

Tyto přírodní látky jsou řazeny k látkám podobné sterolům. Jsou velmi oblíbené mezi příznivci kulturistiky a bodybuildingu, protože působí v mužském těle proti tvorbě a ukládání tuků, zároveň přispívají k formování postavy a k plnohodnotné regeneraci kosterního svalstva. Ovšem nemají charakter mužských pohlavních hormonů, takže nejsou řazena mezi anabolika.

Dále kořen brazilského ženšenu obsahuje řadu důležitých vitamínů (A, B1, B2, K) a minerálů (železo, zinek, mangan, křemík, germanium), saponiny, aminokyseliny a esenciální mastné kyseliny.

Celkově se tedy dá shrnout, že brazilský ženšen působí jako stimulátor pro zvýšení celkové tělesné zdatnosti a odolnosti organizmu, snižuje míru únavy a vyčerpání. Rovněž zlepšuje kvalitu spánku, zvyšuje vitalitu a přirozenou obranyschopnost organizmu.

Zpět nahoru